Šest dijakov je konec februarja nesebično pristopilo do moškega, ko je doživel srčni napad na celjski železniški postaji – in mu rešili življenje. Danes jih je sprejela predsednica republike Nataša Pirc Musar in jim podelila zahvale za nesebično pomoč. "Fantje so pokazali izjemno človekoljubnost. So lučka človečnosti," je ob tem poudarila predsednica.
Dijaki Maj Debevc, Jernej Kolman, Maj Končin, Maj Josipović, Matija Zeme in Aljoša Rus so 22. februarja nesebično priskočili na pomoč starejšemu moškemu, ki je na železniški postaji v Celju doživel srčni zastoj.
“Bil je kot vsak navaden dan. Čakali smo na železniški postaji, opazili smo gospoda, ki je potreboval pomoč. Pristopili smo do njega,” je eden od dijakov opisal pretresljivi dogodek. Nato mu je eden od šesterice potipal pulz. Zaznali so, da nekaj ni v redu, zato so začeli z oživljanjem. “V tem času smo poklicali 112 in delali po navodilih vse do prihoda reševalcev,” je še dodal dijak.
Danes jih je sprejela predsednica republike Nataša Pirc Musar in jim podelila posebne zahvale za plemenito dejanje.
“Z največjim veseljem sem sprejela šest pogumnih fantov, ki so rešili življenje. Povedala sem jim, da morda s svojim dejanjem sveta niso spremenili zelo zelo na boljše. Niso spremenili celega sveta, so pa zagotovo polepšali svet temu človeku, ki so mu rešili življenje. Fantje so pokazali izjemno človekoljubnost. So lučka človečnosti, iskreno se jim zahvaljujem za to plemenito dejanje. Iskrena hvala tudi njihovim staršem, ki so sinove vzgojili v takšne človekoljubne ljudi, kot so se izkazali pri tem dogodku,” je poudarila Pirc Musar.
Kot je še poudarila predsednica v pogovoru z mladeniči, starši in ravnateljem, jo taka dejanja navdajajo z upanjem, da bodo mlajše generacije sposobne zgraditi prijaznejšo in bolj povezano družbo. Njihovo dejanje popolne predaje pomoči sočloveku je dejanje, ki ga ne smemo spregledati. Po njenih besedah se v tem primeru znana misel, da “pomoč eni osebi morda ne spremeni celega sveta, lahko pa spremeni svet te osebe,” v praksi potrjuje.
Dijaki so se predsednici zahvalili. Prepričani so, da je “vsaka mladenka oziroma mladenič sposoben pristopiti k človeku in mu pomagati”.
Oživljanje po srčnem zastoju je eden najbolj agresivnih postopkov v medicini. Jasno, hitro posredovanje lahko rešuje življenja in ukrepanje, ko se nekdo pred vami zgrudi z zastojem srca, je nujno. A številni hudo bolni posamezniki in ljudje v pozni starosti so oživljanja deležni ob iztekanju življenja, ko ni več upanja na izboljšanje. O oživljanju je za rubriko Poglobljeno spregovoril dr. Gregor Prosen, vodja urgence v mariborskem kliničnem centru. Več lahko preberete v članku: Oživljanje prepogosto prepreči dostojno smrt.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!