Predsednica Pirc Musar: Ukrajini bomo nudili pomoč, dokler bo to potrebno

author
STA
06. okt 2023. 20:29
Predsednica republike Nataša Pirc Musar je  na srečanju 13 predsednikov držav skupine Arraiolos
Foto: Urad predsednika Portugalske republike | Foto: Urad predsednika Portugalske republike

Predsednica republike Nataša Pirc Musar je danes na srečanju 13 predsednikov držav skupine Arraiolos v portugalskem Portu na razpravi o vojni v Ukrajini izrazila podporo prizadevanjem za pravičen in trajen mir v tej državi. Ob tem je poudarila, da nobena rešitev ne bo trajna, če ne bo temeljila na dialogu in sporazumu, doseženem s pogajanji.

Predsednica republike Nataša Pirc Musar je izpostavila tudi pomen solidarnosti z Ukrajino, spoštovanje mednarodnega prava in temeljnih evropskih vrednot, so sporočili z urada predsednice. Po njenih besedah je enotnost EU pri tem ključnega pomena. "Ukrajini bomo še naprej nudili pomoč skladno s svojimi zmožnostmi in dokler bo to potrebno," je poudarila in pozdravila napredek Kijeva na poti v unijo.
V okviru druge razprave se je predsednica osredotočila na potrebo po skupnem soočanju s podnebnimi spremembami. Tudi v tem kontekstu je izpostavila pomen solidarnosti in medsebojne pomoči. Ob tem se je zahvalila predsednikom držav, ki so Sloveniji ponudile pomoč po avgustovskih uničujočih poplavah.

Enotno in takojšnje ukrepanje je v luči izrednih podnebnih razmer v svetu po mnenju Pirc Musar nujno. "Naša dolžnost je, da ravnamo v skladu s prizadevanji za ublažitev podnebnih sprememb in sprejemamo konkretne ukrepe, ki bodo uresničile ta prizadevanja," je dejala.

1696616442-predsedniki-1024x683.jpg
Foto: Urad predsednika Portugalske republike | Foto: Urad predsednika Portugalske republike



Opozorila je, da je potrebno pri načrtovanju podnebnega ukrepanja upoštevati vidik varstva človekovih pravic in enakosti spolov ter v razpravo vključiti civilno družbo. Kot je dejala, bosta podnebna in vodna varnost tudi med prioritetami Slovenije kot nestalne članice Varnostnega sveta ZN.
V luči prihajajočih evropskih volitev prihodnje leto je predsednica spregovorila tudi o problematiki dezinformacij in izpostavila nujnost boja proti le-tem z namenom ohranitve demokratičnih procesov v EU. Podprla je tudi nadaljnjo krepitev enotne, solidarne, močne in odporne EU ter se zavzela za širitev unije na Zahodni Balkan do leta 2030.

Skupina Arraiolos je neformalni format srečanj predsednikov Avstrije, Bolgarije, Estonije, Finske, Grčije, Hrvaške, Irske, Italije, Latvije, Madžarske, Malte, Nemčije, Poljske, Portugalske in Slovenije. Pirc Musar se srečanja na povabilo portugalskega kolega Marcela Rebela de Souse udeležuje prvič. Srečanja od leta 2003 letno potekajo v eni od sodelujočih držav in nudijo priložnost za neformalno razpravo na najvišji ravni o razmerah v EU in svetu ter reševanju aktualnih izzivov. Lani so se predsedniki sestali na Malti, naslednje srečanje bo prihodnje leto gostila Poljska.

1696616420-skupinska-1024x683.jpg
Foto: Urad predsednika Portugalske republike | Foto: Urad predsednika Portugalske republike



Teme

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje

Spremljajte nas tudi na družbenih omrežjih