Predsednik vlade Robert Golob je v državnem zboru odgovarjal na ene izmed najbolj perečih tem, ki skrbijo državljane. Poslanci so ga povprašali, kdaj bo vlada stanje v zdravstvu prepoznala kot alarmantno in ukrepala. Spomnili so na obljubljene, a še neuresničene reforme. Levica pa je premierja povprašala o ukrepih proti naraščajočim življenjskim stroškom. Inflacija v Sloveniji se je znižala na obvladljive ravni, je odgovoril Golob in dodal, da je tudi cene najemnin mogoče spraviti v normalne okvire.
S poslanskimi vprašanji predsedniku vlade Robertu Golobu se je začela redna aprilska seja državnega zbora. Poslanci so premierja povprašali o obvladovanju razmer v državi: od perečega stanja v zdravstvu, številnih stavk in shodov, zastalih reformah in naraščajočih življenjskih stroških.
Iz vrst koalicije je premierju vprašanje zastavila poslanka Levice Nataša Sukič in opozorila na naraščajoče življenjske stroške. “Nedavna študija razkriva, da se je finančna negotovost v zadnjih treh letih razširila med več kot polovico Evropejcev in zaradi skokovite rasti cen se je skoraj tretjina prebivalstva znašla v težkem finančnem položaju,” je povzela ugotovitve Eurobarometra. Vse več ljudi ima težave s plačevanjem položnic ali pa se odreka obrokom. Sukič je spomnila tudi na stanovanjsko krizo v Sloveniji.
Inflacija v Sloveniji se je znižala na obvladljive ravni, za kar je z ukrepi zaslužna tudi vlada, je odgovoril Golob. “Inflacija je bila 2022, ko smo prevzeli mandat, 10 odstotna, vmes so cene hrane poskočile tudi za 20 odstotkov. Danes je inflacija znotraj obvladljivih okvirjev, cene hrane pa ne naraščajo več.”
Največji izziv po njegovih besedah ostaja zajezitev rasti cen storitev, k čemur bo vlada med drugim prispevala z ukrepi na področju stanovanjske politike, je napovedal. Golob je prepričan, da jim bo z regulacijo oddajanja nepremičnin za kratkoročne turistične najeme in gradnjo neprofitnih stanovanj uspelo. V naslednjih mesecih se bodo pokazali jasni obrisi, kako namerava vlada izpolniti obljubo o začetku projektov gradnje skupno 5.000 stanovanj, je dejal. “Prepričan sem, da lahko na ta način tudi področje cenovnih politik – predvsem pri najemninah – spravimo v normalne okvire, kjer danes žal niso in prehitevajo razvoj dohodkov v Evropi,” je poudaril.
Rast življenjskih stroškov je vlada po njegovih besedah naslovila tudi z najvišjim dvigom minimalne plače in pokojnin doslej. “Tudi na ta način skrbimo, da je izpostavljenih revščini čim manj, žal pa se je ne da izkoreniniti čez noč,” je dejal.
“Nakopičenih problemov ni mogoče rešiti čez noč”
Vodja poslanske skupine SDS Jelka Godec je Goloba povprašala glede aktualnih razmer v zdravstvu, ki se po njeni oceni v času njegovega vodenja države kljub številnim obljubam in napovedani reformi zgolj poslabšujejo. “Zadeva je tako eskalirala, da imamo 15 tedensko stavko zdravnikov, da družinski zdravniki opozarjajo na nevzdržno stanje, vlado pa k izpolnitvi obljub pozivajo tudi posamezniki,” je naštela. Spomnila je na koalicijske obljube in premierja vprašala: “Kdaj boste situacijo prepoznali kot alarmantno in začeli izpolnjevati obljube?”
Golob je odgovoril, je bilo zdravstvo ob prevzemu mandata prva prioriteta vlade in to tudi ostaja. “Nakopičeni problemi so takšni, da tega ni mogoče rešiti čez noč. Potrebovali bomo dva mandata,” je rekel. Vlada je reformo zdravstva razdelila ne več korakov. Ob tem je spomnil na preoblikovanje dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, sprejet interventni zakon, ki obravnava bolniške staleže, uredbo o storitvenih programih, ki naslavlja vprašanje skrajševanje čakalnih vrst. “Noben ukrep ni tak, da bi sam po sebi uredil situacijo v zdravstvu. Ampak vsi skupaj pripomorejo k temu, da so dejanske čakalne vrste krajše,” je povedal.
“Dopolnilno zdravstveno zavarovanje je edina koalicijska zaveza, ki ste jo izpolnili. S tem ste izvrtali luknjo v proračun,” pa je bila ostra Godec. Premier je njene navedbe zavrnil ter dodal, da v javnem zdravstvenem sistemu delujejo zaposleni, predani bolnikom in svojemu delu.
Golob: Danes živimo v bolj svobodni družbi
Poslanec NSi Jernej Vrtovec je v svojem poslanskem vprašanju ocenil, da aktualna vlada nima nikakršne vizije razvoja Slovenije. “Napovedane reforme so popolnoma zastale, namesto tega imamo kopico afer in strateških svetov. Časovno okno za izvedbo reform se zapira, pred vami je le še leto in pol efektivnega časa,” je povedal Vrtovec. Pri tem je omenil zdravstveno, davčno in pokojninsko reformo ter napovedani reformo pravosodja in pospešitev javne stanovanjske gradnje.
Golob je povedal, da je pred volitvami obljubil, da bodo osvobodili RTV, ukinili PKP in sprejeli medijski zakon, ki pa še ni sprejet. “Ko smo sestavili koalicijo, smo začeli govoriti, da je naš namen – tudi zaradi velike podpore, da izpeljemo korenite spremembe,” je povedal in dodal, da bodo za sprejetje teh ukrepov potrebovali dva mandata. “Tako kot na zdravstvu, se tudi drugod stvari premikajo korak po koraku.”
Glede gospodarske vizije pa je spomnil, da je v stiku z domačimi in tujimi vlagatelji v Sloveniji, od malih in srednjih podjetij do največjih multinacionalk. Vsi pospešeno vlagajo v Slovenijo in so v izjemnih investicijskih ciklih, je zatrdil premier ter omenil farmacevtsko, avtomobilsko in lesnopredelovalno industrijo, robotiko ter informacijsko in komunikacijsko panogo. “To je najboljši pokazatelj zaupanja v stabilnost Slovenije in te vlade. Sicer ne bi izbirali Slovenije za lokacijo za svoje naložbe,” je prepričan predsednik vlade.
“Verjamem, da danes živimo v bolj svobodni družbi, kjer so protesti dovoljeni.”
Vrtovca je zanimalo, kakšna je vizija Slovenije v prihodnjih desetih letih. Golob je odgovoril, da je vizija razvoja Slovenije, da bo čez deset let odprta in demokratična država, kjer bodo veljala načela pravne države. Premier je izpostavil tudi tuje naložbe v Sloveniji. “Švica ceni Slovenijo. Želim si, da bi mi kdaj znali tako ceniti Slovenijo, kot jo znajo tujci,” je rekel. Naštel je, da spodbujajo tuje investicije in povečujejo sredstva za inovacije.
Vodja poslanske skupine NSi Janez Cigler Kralj je premierja povprašal o trditvah, da so se med leti 1965 in 1991 tudi na območju Slovenije dogajali primeri nezakonitih odvzemov otrok v porodnišnicah. “Na komisiji za človekove pravice smo bili nad osebnimi zgodbami teh mater pretreseni,” je rekel. Zanimalo ga je, kaj bo storila vlada, da se tragična zgodba domnevno ukradenih otrok dokončno razišče.
“Ta pričevanja so srhljiva, nepojmljivo je, da se je kaj takšnega dogajalo,” je odgovoril Golob. Rekel je, da naj bi bilo od 59 primerov 45 že zaključenih, 14 primerov pa je še odprtih. Zagotovil je, da bo vlada predstavnikom mater nudila vso podporo, prav tako je država zagotovila sredstva za izvajanje DNK-testov. “Če bi vladna komisija lahko pomagala, jo z veseljem ustanovimo,” je še povedal in dodal, da si ne želi, da bi kdorkoli politiziral to zgodbo.
Redna aprilska seja državnega zbora se je sicer začela z odločanjem o predlogu širitve dnevnega reda. Poslanska skupina SDS je namreč predlagala, da se nanj uvrsti tudi zahteva državnega sveta za ustanovitev preiskovalne komisije o poslovanju podjetij Gen-I, poslovnih odnosih podjetja Star Solar, ki je v Golobovi lasti, z državo in financiranju Gibanja Svoboda. Predlog širitve dnevnega reda ni bil sprejet.
Na tokratni seji poslanci med drugim odločajo o predlogu prenovljenega energetskega zakona, noveli zakona o pomoči gospodarstvu za omilitev posledic energetske krize, noveli zakona o maturi, noveli zakona o prekrških, spremembah zakona o agrarnih skupnostih in noveli zakona o trošarinah. Glasovali bodo tudi o spremembah in dopolnitvah poslovnika državnega zbora ter se seznanili s poročilom komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje