Dve leti po tem, ko je Mestna občina Ljubljana prevzela objekt nekdanje tovarne Rog, so se v Ljubljani zbrali protestniki. Izrazili so nestrinjanje z izrivanjem najemnikov stanovanj iz mestnih območij za potrebe turizma, se zavzeli za ohranjanje alternativne scene v Ljubljani in javno zdravstvo. Nekateri protestniki so v policiste metali snežne kepe, jih brcali in stisnili ob ograjo. Policisti so uporabili prisilna sredstva.
Pred odprtjem novega Centra Rog, kar je na tej lokaciji predvideno letos, so protestniki v četrtek izrazili nestrinjanje z izrivanjem najemnikov stanovanj iz mestnih območij za potrebe turizma. Sočasno s protestom proti gentrifikaciji mesta, uperjenega proti ljubljanskemu županu Zoranu Jankoviću, so se protestniki zavzeli za ohranjanje alternativne scene v Ljubljani in za zaščito avtonomnih prostorov, kot je nedavno nastala Participativna ljubljanska avtonomna cona (Plac), pa tudi za javno zdravstvo za vse prebivalce.
“Protest se je organiziral ob drugi obletnici nasilne evikcije avtonomne tovarne Rog, ki je skoraj 16 let obstajala in zavzemala svoje mesto v družbi, kar so varnostniki družbe Valina in policija storili pod pretvezo, da v objektih Roga ni bilo nikogar. Protestira pa se tudi proti splošnim visokim stroškom bivanja v Ljubljani in podrejanju mesta interesom turistov in kapitala,” je povedal eden od udeležencev.
Udeleženka starejše generacije pa je protest podprla kot nekdo, ki že 40 let živi in dela v Ljubljani. “To mesto dejansko postaja mesto za elito, za ljudi z denarjem,” je povedala. “Sicer ne živim v centru, pač živim in delam tukaj, in po tolikih letih, tik pred penzijo sem, životariš s svojo plačo, pa delam v šolstvu. In naj to kdo komentira kakor hoče,” je dodala.
Policisti uporabili prisilna sredstva
Na protestnem shodu pri nekdanji tovarni Rog v Ljubljani je prišlo do napadov na policiste, ti pa so uporabili prisilna sredstva. Nekateri protestniki, ki nasprotujejo množičnemu turizmu v središču Ljubljane, naj bi namreč v policiste metali snežne kepe, jih brcali in stisnili ob ograjo, so danes sporočili s Policijske uprave Ljubljana.
Protestniki so se sprva zbrali v parku Tabor, od tam pa so se sprehodili mimo Radiotelevizije Slovenija prek Slovenske ceste in Tromostovja do Mestne hiše in pred nekdanjo tovarno Rog. Ker naj bi neznane osebe med mimohodom z barvo polile pročelje mestne hiše, policija preiskuje kaznivo dejanje poškodovanja tuje stvari. Na policiji sicer ocenjujejo, da je bilo na neprijavljenem shodu okoli 150 udeležencev.
Protestniki so poskušali v gradbišče novega Centra Rog, ki se nahaja na mestu nekdanje tovarne koles, tudi vdreti, a so jim to preprečili policisti. Ker so jih ob tem stisnili ob kovinsko ograjo, so po navedbah Policijske uprave Ljubljana policisti odgovorili z odrivanjem množice.
Poudarili so, da večina prisotnih udeležencev ni aktivno sodelovala pri napadu na policiste. Policisti identiteto storilcev še ugotavljajo, zapisali pa so še, da “preiskujejo sum storitve kaznivega dejanja napada na uradno osebo, ko ta opravlja naloge varnosti”.
Organizatorjem vseh protestnih shodov na policiji svetujejo, naj shode prijavijo, saj lahko tako policija lažje zagotovi varnost udeležencev. Ob tem so pozvali tudi k mirnemu in kulturnemu izražanju mnenj in poudarili, da naj družba vsakršno nasilje enotno obsodi.
Pred dvema letoma občina prevzela objekt nekdanje tovarne Rog
Mestna občina Ljubljana (Mol) je objekt nekdanje tovarne Rog, v katerem so več let živeli in ustvarjali pripadniki avtonomne skupnosti, prevzela v posest pred natanko dvema letoma in začela njegovo rušenje. Dejanje so pospremili protesti, posredovala je tudi policija.
Preberite še: Nekoč so bile to pekarna, tovarna streliva, menza in vojašnica …
Uporabniki Roga so zatrjevali, da so jih deložirali brez pravne podlage, ter že takrat opozorili na krčenje javnega prostora za prebivalce. Z navzkrižnimi tožbami se je primer znašel tudi na sodišču.
Aprila 2020 je bil nato ustanovljen javni zavod Center Rog, ki bo upravljal z novim kulturno-ustvarjalnim središčem s sodobnimi produkcijskimi prostori. Obnova se je začela januarja lani, njena vrednost je bila ocenjena na približno 20 milijonov evrov.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje