Raftarji o novih pravilih na Soči: Kako malo je potrebno, da uničiš destinacijo

Slovenija 08. Apr 202405:20 13 komentarjev
Rafting na Soči
Foto: PROFIMEDIA

Sprejetje novih pravil za plovbo po reki Soči močno razburja. Lokalni raftarji opozarjajo, da jim nov sistem močno draži storitve in s tem odganja goste ter da se negativne posledice že kažejo. Župan občine z najdražjimi dovolilnicami kritike zavrača in vztraja, da gre za peščico, ki novostim nasprotuje zaradi lastnih interesov. A prave enotnosti ni niti med vsemi tremi župani iz Zgornjega Posočja, ki je v poletni sezoni turistično vedno bolj oblegano.

Novosti, ki z marčevskim odprtjem letošnje plovne sezone veljajo na Soči, močno skrbijo tamkajšnje raftarje. Kot pravijo, bodo spremembe občutno zmanjšale število gostov, ki se bodo odločili za spust po soških brzicah.

Soča je v pravilnikih o plovbi razdeljena na tri sektorje, ki spadajo pod občine Bovec, Kobarid in Tolmin. Na vsakem sektorju so natančno določena vstopna in izstopna mesta, na katerih lahko kajakaši, raftarji in drugi adrenalinski navdušenci začnejo ali končajo vožnjo. Na neoznačenih mestih tega namreč ne smejo, sicer jim grozi kazen, za plovbo pa morajo kupiti dovolilnico. Pravila v sektorjih vseh treh občin je doslej urejal skupni odlok o plovbi, letos pa sta občini Kobarid in Tolmin sprejeli ločena odloka. Ta sta predvsem dvignila cene dovolilnic in močno zvišala kazni.

Na ponudnike vodenih spustov z rafti pa močno vpliva tudi, da so namesto enotnih dovolilnic v igri kar naenkrat tri ločene. Večina spustov po Soči namreč prečka občinske meje, zato pa so po novi ureditvi potrebne dve ali celo tri ločene dovolilnice. Kot pravi direktor podjetja Soča Rafting in predsednik Gospodarskega interesnega združenja raftarjev Dolina Soče Goran Kavs, morajo za svoje čolne po novem kupovati dve dovolilnici: poleg pavšala za bovški sektor, ki je do letos veljal za celotno območje, morajo kupiti še dovolilnico za kobariški sektor, ki stane 10 evrov na gosta. Za spuste s čolni je namreč najbolj zanimiv del Soče, ki sega tako v občino Bovec kot Kobarid.

Dodatna težava za ponudnike adrenalinskih voženj po brzicah je tudi obveznost, da morajo karto na kobariškem območju potrditi z datumom in uro, sicer ni veljavna. Natančno predvideti, ob kateri uri bo neki čoln iz bovškega sektorja zaplul v kobariškega, je seveda vse prej kot enostavno.

Kajakaši na Soči
Foto: PROFIMEDIA

Spremembe pravil so spust močno podražile. “Če so raftarska podjetja s prejšnjim odlokom plačevale približno 1 evro na osebo, jih sedaj stane 10 evrov na osebo,” opisuje Kavs. Kot ocenjuje, bi morali ob dvojni obdavčitvi, ki jo prinaša dvojno plačilo dovolilnice, končno ceno spusta po reki za goste dvigniti za 12 evrov. “To pomeni, da smo na nivoju cen v Švici. Tako visok dvig bi nas naredil nekonkurenčne, zato bomo cene dvignili le za 6 ali 7 evrov,” doda direktor.

“Čoln so naložili na prikolico in se vrnili v Zagreb”

Spremenjeni odlok v kobariški občini je po besedah lokalnih raftarjev že pokazal negativne posledice. Kot nam je povedala Sabina Fon iz podjetja Alpine Action iz Trnovega ob Soči, ki poleg organizacije spustov po Soči skrbi tudi trgovino s kajakaško opremo, so med letošnjimi velikonočnimi prazniki zaznali sedemkrat manj prometa kot lani. Kot pravi, se obiskovalci zaradi visokih cen dovolilnic sedaj kobariškemu delu Soče izogibajo in ga celo bojkotirajo. “Tujci sedaj ne prihajajo. Prišla je družina iz Zagreba, ki je, ko je izvedela za nove cene, naložila čoln nazaj na prikolico in se vrnila domov,” oriše Fon stanje po spremembi odloka. Ob tem poudarja, da bodo bojkot gostov čutili tudi tisti, ki oddajajo apartmaje in vodijo restavracije.

Da bo letošnja sezona slaba, meni tudi direktor Soča Raftinga Knavs, ki pravi, da se po dobrih treh tednih plovne sezone vpad obiska že kaže. “Ljudje ad hoc podražitev ne sprejemajo in so že odpovedali prihode,” dodaja in opozarja, da se Soče izogibajo tudi individualni kajakaši, ki se po njej spuščajo v lastni režiji. Po njegovih ocenah bo izpad v spomladanskih mesecih za Soča Rafting znašal med 40 in 50 odstotkov, zaradi povečanega obiska v poletnem času pa se bo nekoliko zmanjšal in bo na koncu 30-odstoten. “Kako malo je potrebno, da neko turistično destinacijo uničiš,” je kritičen Kavs.

Kobariški župan prepričan, da število gostov ne bo padlo

Navedbe raftarjev o padcu obiska pa zavrača kobariški župan Marko Matajurc. Kot pravi, so od začetka prodaje dovolilnic 14. marca pa do 31. marca prodali 641 dovolilnic, v istem  obdobju lani pa 421. Tudi glede obiska v prihodnje ni črnogled. “Število gostov ne bo padlo, imamo toliko turizma, da je treba razmišljati o drugem rangu. Dolina Soče je narejena za butični turizem,” meni župan, ki je zaradi nove ureditve deležen številnih kritik. Sam jih ocenjuje kot nasprotovanje peščice. “Gre se jim za lastne interese, argumenti za nasprotovanje pa niso pri cenah, ampak drugje. Predvsem pri transparentnosti delovanja,” pravi.

Ob tem poudari, da so se za spremembo pravil odločili, ker si želijo pri plovbi zagotoviti večjo varnost, kakovost in transparentnost ter okrepiti varovanje narave. Višanje kazni utemeljuje s tem, da so bile prejšnje tako nizke, da se z njimi ni nihče obremenjeval, ob tem pa napoveduje, da bodo denar z naslova dražjih dovolilnic in višjih kazni namenili za ureditev izstopno vstopnih mest.

Koliko po novem stanejo dovolilnice?

V občini Kobarid stane dnevna dovolilnica 10 evrov, tedenska 50, sezonska pa 250 evrov. V občini Tolmin stane dnevna dovolilnica 5 evrov, tedenska 25, sezonska pa 125 evrov.

V občini Bovec se dovolilnica za čolne, ki prevažajo več kot tri ljudi, obračuna na plovilo. Dnevna dovolilnica v tem primeru stane 50, sezonska pa 500 evrov. Za ostala plovila je treba kupiti dovolilnico za vsako osebo posebej, pri čemer je treba za dnevno odšteti 3, za tedensko 16, za sezonsko pa 30 evrov. V bovški občini lahko raftarska podjetja namesto posebnih dovolilnic plačujejo tudi sezonski pavšal, ki stane 2.500 evrov.

Kajakaš na Soči v Bovcu
Foto: Srdjan Živulović/ Bobo

Po razbitju enotnih dovolilnic na tri ločene pa je prišlo do povezovanja občin, ki sta sprejeli svoje odloke. Tolminski župan Alen Červ in kobariški kolega Matajurc sta se namreč dogovorila, da kobariške dovolilnice veljajo tudi za plovbo po tolminskem sektorju. Kdor torej kupi dnevno dovolilnico v Kobaridu, lahko z njo pluje tudi po Soči v tolminski občini. Dogovor zajema tudi subvencionirane dovolilnice za domačine.

Oba župana sta poudarila, da si želita dovolilnice za plovbo poenotiti tudi z občino Bovec, da pa bi morala ta pred tem sprejeti nov odlok o plovbnem režimu, ki bi bil konceptualno enak tistemu iz Kobarida in Tolmina. Dosedanja ureditev je enotne dovolilnice za vso zgornjo Sočo že predvidevala, po sprejetju ločenih odlokov v kobariški in tolminski občini pa je ta v veljavi ostala le v Bovcu.

Spremembe naplavile različne poglede posoških županov

Spreminjanje plovbnega režima na Soči je na plan prineslo tudi razhajanja in nestrinjanje med posoškimi župani. “Vsi smo vedeli, da moramo nekaj spremeniti, ampak na usklajen način in ne ‘na horuk’,” pravi bovški župan Valter Mlekuž, ki nad posebnimi odloki v Tolminu in Kobaridu ni navdušen. Meni, da bi morali k spremembam pristopiti skupaj in plovbo urejati s skupnim odlokom. “Sem zagovornik, da se plovba zmanjša, ampak normalno,” pravi Mlekuž.

Kot dodaja, so se o spremembah z ostalimi župani začeli pogovarjati marca lani, nato pa so po njegovih besedah v Kobaridu začeli pripravljati svoj odlok, ki so ga nato v sprejetje ponudili tudi njim. Zaradi visokega skoka cen in nekaterih drugih podrobnosti se jim ni zdel sprejemljiv, zato so ga zavrnili. Mlekuž za zdaj zavrača tudi možnost, da bi sledil pozivu drugih dveh županov in sprejel konceptualno enak odlok. “Med vsemi tremi občinami bo moral biti sprejet kompromis,” pravi.

Kobariški župan Matajurc se priprave novega odloka spominja drugače. “Ko smo začeli pripravljati nov odlok, so bili povabljeni predstavniki vseh treh občin, medobčinske uprave, zavoda turizem Dolina Soče ter predstavniki kajakašev in Gospodarskega interesnega združenja raftarjev. Udeležili so se jih vsi, razen predstavniki občine Bovec,” je orisal župan kobariške občine. Kljub temu upa, da se bodo vse tri občine glede plovbe na Soči poenotile do naslednje plovbne sezone.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje