Komendo in Medvode so poplave močno prizadele, razmere pa so tam še naprej resne. V obeh občinah se med drugim ukvarjajo s črpanjem vode, ki jo iz večjih objektov spravljajo s pomočjo črpalk večjih zmogljivosti. Zvečer so z občine Komenda sporočili, da so za večino prebivalcev zopet vzpostavili dostop do pitne vode. Dobršen del prebivalcev Kamnika pa je bil tudi soboto brez vode. Aktivirana je nadomestna oskrba uporabnikov.
Posledice izjemno hudega neurja, ki je včeraj prizadelo tudi Komendo, so hude. “Velik del občine Komenda je pod vodo,” je za N1 povedal Tomaž Iglič (ljubljanski štab civilne zaščite). V Komendi odpravljajo posledice povodnji, pri črpanju vode iz večjih objektov in podjetij si pomagajo s črpalko večjih zmogljivosti, je dejal Iglič. V Komendo je prispela tudi druga pomoč.
Župan občine Jurij Kern je v sporočilu, ki ga je občina objavila na spletni strani, zapisal, da se razmere počasi umirjajo, a ko se bo voda popolnoma umaknila, bodo šele vidne celotne razsežnosti poplav, ki so prizadele tamkajšnje območje.
Z občine so zvečer prek družbenega omrežja Facebook sporočili, da so za večino prebivalcev zopet vzpostavili dostop do pitne vode. Vendar so občane opozorili, naj vodo v prvih nekaj dneh uporabljajo le za najnujnejše. “Ker je bil vodovodni sistem popolnoma prazen, bo potrebno še nekaj časa, da se ta napolni in zagotovi normalen pritisk. Trenutno je pretok vode zgolj pet litrov na sekundo, kar še ne zadostuje za potrebe naše občine,” so pojasnili. Prebivalci Komende morajo vodo do nadaljnjega prekuhavati.
Neurje je v Komendi uničilo tudi most.
Tako silovitih poplav v Medvodah ne pomnijo
Ena od izjemno prizadetih občin je tudi Občina Medvode, kjer središče mesta poplavljata Sora in Sava, so zapisali na občinski spletni strani. Po besedah Tomaža Igliča tudi tam vodo črpajo s pomočjo črpalke večje zmogljivosti, pristojne službe pa so zelo zasedene s črpanjem vode in odstranjevanjem naplavin. V Medvodah pomaga tudi Slovenska vojska.
Kot je za N1 povedal župan Nejc Smole, so razmere v njegovi občini že drugi dan katastrofalne. “Po vseh terenskih ogledih ugotavljamo, da gre za najhujše poplave v občini doslej,” je dodal. Prve intervencije so sicer stekle v Polhograjskem hribovju in vaseh ob njihovem vznožju. Ko je voda začela naraščati, je zalilo tudi središče občine, ki je bilo popolnoma pod vodo. Naraščanje pretoka Save je povzročilo težave tudi v naselju Vikrče in v spodnjem delu Pirniškega polja, kjer so številne hiše praktično zalite do prvega nadstropja.
Ogromno težav jim tudi danes povzročajo plazovi na območju Polhograjskega hribovja. Intervencijskim službam se zato do zaselkov, kot je Osolnik, še ni uspelo prebiti. “Dostop je nemogoč, do prebivalcev se ne moremo prebiti, ker bi s tem povzročili zdrs ogromnih gmot zemlje,” je za N1 pojasnil župan Smole. Z domačini, ki živijo v zaselkih in so brez elektrike, ostajajo v stiku. “Prizadevamo si, da bi vsaj za silo vzpostavili dostopne ceste, da tistim, ki so brez elektrike, lahko pripeljemo agregate in začnemo delati na bolj trajni vzpostavitvi prometne povezave,” je še poudaril župan. Del prebivalcev v zaselkih po besedah Smoleta vodo ima, za en del, ker ni elektrike, podatka nimajo, enemu delu prebivalcev, do katerih intervencijske službe lahko pridejo, pa so vodo pripeljali z gasilskimi cisternami.
V Medvodah so sicer že v petek evakuirali prebivalce v dolini Ločnice in občane, ki živijo v središču občine. Noč so preživeli na Policijski akademiji v Tacnu in v hotelu Medno. Precejšnji del evakuiranih tudi danes ostaja v začasnih nastanitvah, saj se ne morejo vrniti domov. Po navedbah župana v občini, kljub resnosti razmer, nihče ni bil resneje poškodovan. Sta se pa ob petkovi evakuaciji poškodovala policist in gasilec.
V občini so sicer v pričakovanju umiritve vremenskih razmer. “Napovedano je, da se bodo padavine umirile. Računamo na to, da se vode umaknejo, izvajamo tudi večino prečrpavanj. Najbolj pa nas skrbijo plazovi. Danes smo dobili kar nekaj novih obvestil o tem, da se sprožajo,” je še povedal župan, ki se je ob tem zahvalil vsem, ki so občanom Medvod ponudili kakršnokoli pomoč.
V Kamniku še vedno brez vode
V Kamniku pa tudi danes dobršen del prebivalcev še vedno nima pitne vode. Kot smo poročali, je ob petkovi ujmi odtrgalo glavno cev pri zajetju Iverje ob Kamniški Bistrici. Komunalno podjetje Kamnik je sporočilo, da so na doslej dostopnih lokacijah ugotovljene obsežne poškodbe primarnega vodovodnega omrežja na mestih, ki so posledica porušitve cest in zemeljskih usadov zaradi poplav, zato ni mogoče vzpostaviti običajne oskrbe s pitno vodo na območjih javnega vodovodnega omrežja. Skupaj s civilno zaščito in prostovoljnimi gasilskimi društvi so zato aktivirali nadomestno oskrbo uporabnikov z vodo na način prevoza vode s cisterno.
Prevzemna mesta za vodo v Kamniku:
PGD ŠmarcaPGD TunjiceTunjice-Laniše 6PGD Kamniška BistricaPGD Gozd – pri gostilni LogarGlavni trgIgrišče Vila (nasproti KS Duplica)Osnovna šola Marije VerePodgorje – pri Krajevni skupnosti PodgorjeVolčji Potok-pri Krajevnem domu Volčji PotokVodo lahko prebivalci prevzemajo v lastni embalaži, in sicer do 23. ure, jutri pa od 7. ure dalje.Uporabnike, ki vodo morda delno že imajo, pa glede na trenutne izredne razmere obveščajo, da jo je treba pred uporabo prekuhavati v skladu s priporočili NIJZ.
Poveljnik občinskega štaba civilne zaščite Kamnik je odredil prepoved približevanja vsem vodotokom in stoječim vodnim površinam v občini Kamnik, razen pooblaščenim osebam, ki so aktivirane kot sile zaščite, reševanja in pomoči.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje