SDS ovadila poslanca Svobode: “Gre za atentat na demokracijo”

Slovenija 15. Jul 202417:27 10 komentarjev
Tomaž Lah
Poslanec Svobode Tomaž Lah (Foto: Borut Živulović/BOBO)

V največji opozicijski poslanski skupini SDS so prepričani, da je poslanec Tomaž Lah (Svoboda) na čelu parlamentarne preiskovalne komisije, ki ugotavlja domnevne zlorabe pri poslovanju družb Gen-I in Star Solar ter financiranju Gibanja Svoboda, nezakonito. Lah je bil namreč na seznamu prič, ki ga je vložila SDS, zato ne bi smel več zasedati položaja predsednika omenjene komisije, vztrajajo. Zato so se v SDS odločili, da poslanca Svobode ovadijo, Lah pa njihove očitke zavrača.

Parlamentarna preiskovalna komisija, ki se ukvarja z ugotavljanjem domnevnih zlorab pri poslovanju družb Gen-I, Star Solar in financiranju stranke Gibanja Svoboda, še vedno povzroča silovite spopade med SDS in Svobodo.

Potem ko je bila preiskovalna komisija na pobudo državnega sveta formalno ustanovljena sredi junija, za njenega predsednika pa je bil imenovan poslanec največje koalicijske stranke Tomaž Lah, so člani komisije iz vrst SDS zahtevali zaslišanje 70 prič. Med njimi so poleg Laha še trije člani preiskovalne komisije iz poslanskih vrst Svobode. Po določilih zakona o parlamentarni preiskavi priče ne smejo sodelovati pri delu komisije, zato v SDS menijo, da Lah ne more biti več predsednik.

Podpredsednik preiskovalne komisije Rado Gladek (SDS) je zato predsednico mandatno-volilne komisije državnega zbora Janjo Sluga, prav tako poslanko Svobode, pozval, naj izpelje postopke za imenovanje novih članov preiskovalne komisije, a ga je ta zavrnila. Sam je tudi sklical drugo nujno sejo komisije, ki bi morala potekati danes dopoldne, a do seje ni prišlo, ker po besedah Gladka službe državnega zbora niso poskrbele za tehnično izvedbo seje.

Od Tomaža Laha je prejel tudi dopis, da je njegova zahteva za sklic seje brezpredmetna, medtem pa je Lah sam sklical naslednjo sejo komisije, ki bo potekala 18. septembra.

Po mnenju Gladka Lah krši zakon o parlamentarni preiskavi, poslovnik državnega zbora in poslovnik o parlamentarni preiskavi, zato so se v SDS odločili za še en manever in na okrožno državno tožilstvo v Ljubljani in na policijo vložili obvestilo o sumu storitve kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja in kaznivega dejanja nevestnega dela v službi.

Gladek je ob tem še ocenil, da gre v tem primeru za “atentat na demokracijo”.

Robert Golob na novinarski konferenci
Po mnenju SDS je naloga Tomaža Laha, da zaščiti Roberta Goloba (Foto: Borut Živulović/BOBO)

“Tomaž Lah se ima za predsednika preiskovalne komisije, čeprav to več ni,” pa je na današnji novinarski konferenci dejal poslanec SDS Žan Mahnič, ki je poleg Laha veljal za enega od možnih predsednikov omenjene preiskovalne komisije. Po Mahničevem mnenju ima Lah pri vodenju zgolj en cilj, in to je, da zaščiti predsednika vlade Roberta Goloba, njegovo stranko Gibanje Svoboda, podjetji Gen-I in Star Solar ter energetski lobi.

“To pa lahko naredi samo tako, da skuša onemogočati delo preiskovalne komisije,” je dodal Mahnič, ki je ob tem tudi opozoril, da je Lah zgolj nadomestni poslanec v državnem zboru.

Mahnič pravi, da je poslovnik o preiskovalni komisiji jasen, saj določa, da lahko tretjina članov preiskovalne komisije vloži zahtevo za zaslišanje prič, ob tem pa je vložena tretjinska zahteva enakovredna rezultatu glasovanja.

“Zakon o parlamentarni preiskavi pravi, da v preiskovalni komisiji ne sme sodelovati poslanec, če je preiskovanec ali priča v zadevi, ki se preiskuje,” je dejal Mahnič in dodal: “Tomaž Lah zato ne more biti več predsednik, ker je priča.”

Lah: Gre za nekorekten pritisk na delo komisije

Na navedbe Mahniča in Gladka se je kasneje odzval Tomaž Lah, ki je dejal, da sam ravna skladno z zakonom in poslovniki. Njune besede je označil za “nekorekten pritisk” na delo preiskovalne komisije in dodal: “Ti pritiski me ne bodo prestrašili, še naprej bom seveda vodil preiskovalno komisijo.”

Sam je prepričan, da bo ovadba, ki so jo minuli petek proti njemu vložili v SDS, zavržena.

Poteze podpredsednika komisije Rada Gladka, ko se je ta obrnil na mandatno-volilno komisijo in skušal sklicati nujno sejo preiskovalne komisije, je označil za “zlorabo položaja”, saj zanje ni imel pooblastila. Tega mu Lah kot predsednik komisije ni izdal.

Določbe zakona o parlamentarni preiskavi, po katerih priče ne smejo sodelovati pri delu komisije, po njegovih besedah namreč še niso nastopile. Seznam 70 prič, ki naj bi jih na zaslišanje povabila komisija, je bil pomanjkljiv, zato ga člani na ustanovi seji niso obravnavali, je pojasnil. Zato torej po njegovem prepričanju še niso nastopile nobene pravne posledice, ne zanj in tudi ne za preostale člane komisije, ki so bili predlagani kot priče.

“V SDS so v nekih grožnjah in navajanju neresnic skoraj prvaki. A moram povedati, da njihove zavajajoče trditve še ne pomenijo, da je karkoli narobe s postopki komisije ali z menoj kot njenega predsednika. Postopki potekajo skladno z zakonom in poslovnikom,” je dodal Lah.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje