Sektor za prednostno odzivanje: inšpektorat bo hitreje ukrepal proti kršitvam

Slovenija 29. Okt 202413:59 9 komentarjev
Luka Mesec, Katja Čoh Kragolnik, Nina Kurnik Avbelj, ministrstvo za delo, inšpektorat za delo
Foto: Borut Živulović/F.A.Bobo

V okviru inšpektorata za delo je 1. oktobra zaživel sektor za prednostno odzivanje, njegov namen pa je, da se bo na vse pereče težave in kršitve delovnopravne zakonodaje, ki se pojavijo v javnosti ali medijih, lahko odzval takoj. V sektorju je zaposlenih devet inšpektorjev s področja delovnih razmerij ter varnosti in zdravja pri delu. Minister za delo Luka Mesec in glavna inšpektorica za delo Katja Čoh Kragolnik sta ob tem povedala, da so se razmere na inšpektoratu za delo v zadnjih mesecih močno izboljšale, ob tem pa ima inšpektorat celo prvič v zgodovini zaposlenih 100 inšpektorjev.

Sektor za prednostno odzivanje je nova posebna enota Inšpektorata RS za delo. Ustanovljen je bil 1. oktobra letos, njegov namen pa je hitro odzivanje na vse večje težave in kršitve. Kot je ob predstavitvi pojasnil minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec, so ga ustanovili zato, da bo inšpektorat bolj fleksibilen, bolj gibek in da se bo hitreje odzival na pereče probleme.

Inšpektorji za delo se morajo namreč odzvati na vse prijave, ki jih prejmejo, sektor za prednostno odzivanje pa bo spremljal predvsem težave, na katere opozarjajo mediji ter civilna družba in ki potrebujejo urgenten odziv inšpektorja še v istem dnevu.

“Tam, kjer gre za odpuščanje delavcev, neizplačevanje plač, grobe kršitve, kjer je treba ciljno preverjati, ali se delovno pravo in pravice, ki ljudem pripadajo iz dela, spoštujejo,” je pojasnil Mesec.

Kot je dejala glavna inšpektorica za delo Katja Čoh Kragolnik, je namen novega sektorja čim hitrejši odziv inšpekcije na aktualno dogajanje in to, da primeri, v katerih inšpektorji odkrijejo grobe kršitve pravic delavcev, dobijo čim hitreje tudi epilog. Znotraj sektorja delujejo inšpektorji s področja delovnih razmerij ter inšpektorji s področja varnosti in zdravja pri delu, da bo njihov nadzor še bolj uspešen, pa bodo sodelovali tudi s policijo in finančno upravo.

Katja Čoh Kragolnik, inšpektorat za delo, inšpektorica za delo, Luka Mesec
Katja Čoh Kragolnik in Luka Mesec (Foto: Borut Živulović/F.A.Bobo)

“To so izkušeni inšpektorji, ki so nadzore opravljali več let na različnih območnih enotah po Sloveniji, zdaj pa bogate izkušnje prenašajo v sektor. Njihova sposobnost hitre in premišljene akcije je ključna prednost za delovanje sektorja,” je izpostavila Čoh Kragolnik in dodala, da je trenutno znotraj nove enote že zaposlenih devet inšpektorjev.

Po njenih besedah bo nov sektor pripomogel h krepitvi prizadevanj inšpektorata za delo, tlakuje pa tudi pot dolgoročnim rešitvam za izboljšanje delovnih pogojev v Sloveniji. “To je edina pot, po kateri lahko hodimo in prispevamo k varnemu, zdravemu in poštenemu delovnemu okolju za vse delavce,” je na novinarski konferenci izpostavila glavna delovna inšpektorica.

Vodenje sektorja za prednostno odzivanje je prevzela Nina Kurnik Avbelj, ki je pojasnila, da je namen novega organa inšpektorata za delo, da se ob zaznavi kakršnekoli nepravilnosti v javnosti ali v mediju lahko kar najhitreje odzovejo na kršitve. “Naše prednosti so dolgoletne izkušnje na področju delovnopravnega področja, področja varnosti in zdravja pri delu. Zato smo v sektorju združeni inšpektorji obeh področij, pri delu pa bomo sodelovali z območnimi enotami, naši inšpektorji pa so porazdeljeni po vsej Sloveniji,” je pojasnila Kurnik Avbelj.

Dodala je, da bodo pod drobnogled vzeli predvsem kršitve na področju šibkejših kategorij delavcev, področje urejanja trga dela, čezmejno izvajanje storitev in varovanja osnovnih pravic delovnopravne zakonodaje. Od začetka delovanja sektorja so že začeli obravnavo šestih oziroma sedmih primerov, podrobnosti pa zaradi preiskave še ne morejo predstaviti javnosti.

Nina Kurnik Avbelj
Vodja sektorja za prednostno odzivanje Nina Kurnik Avbelj (Foto: Borut Živulović/F.A.Bobo)

Mesec: Razmere na inšpektoratu za delo so se izboljšale

Potem ko se je inšpektorat za delo na čelu s Katjo Čoh Kragolnik v prvi polovici letošnjega leta znašel pod drobnogledom medijev in ministrstva za delo zaradi slabih odnosov med zaposlenimi, številnih odhodov in tudi domnevnega mobinga, so se po besedah ministra za delo Luke Mesca zadeve popolnoma uredile.

“Stanje tam se je popolnoma stabiliziralo; še več, kadrovsko sliko nam je uspelo obrniti tako, da se lahko konec oktobra letos pohvalimo, da ima inšpektorat prvič v zgodovini več kot 100 inšpektorjev za delo,” je pojasnil Mesec. Dodal je, da se že več kot pol leta v javnosti ni pojavila kakršnakoli “anonimka” ali pa “pismo nezadovoljstva” z inšpektorata za delo.

Po besedah Čoh Kragolnik so to dosegli predvsem “s proaktivnim pristopom” organizacije dela, izboljšali medsebojne odnose in ustvarili boljše pogoje za organizacijo dela. “V času mojega mandata je zaposlenih največ inšpektorjev doslej – 100. Ob tem imamo tudi 12 odprtih postopkov za dodatne zaposlitve,” je dodala.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje