Sezona plutja na Soči končana: so se strahovi raftarjev in kajakašev uresničili?

Slovenija 25. Nov 202405:15 0 komentarjev
Kajakaš na Soči v Bovcu
Foto: Srdjan Živulović/ Bobo

V Posočju se je s prvim novembrom končala prva sezona, ko so za kajakaše in raftarje na Soči veljala nova pravila. Ta so predvsem zaradi zvišanja cen dovolilnic in razbitja enotnega sistema dvignila kar nekaj prahu in pri ponudnikih adrenalinskih spustov vzbudila strah, da bodo nova pravila odgnala turiste. Kakšna je bila prva plovna sezona na Soči z novimi pravili?

Spust s kajakom, raftom ali kakšnim drugim plovilom je po Soči mogoč le med 15. marcem in 31. oktobrom, ko traja plovna sezona. Smaragdna reka je v pravilnikih razdeljena na tri sektorje, ki spadajo pod občine Bovec, Kobarid in Tolmin, na vsakem sektorju pa so natančno določena vstopna in izstopna mesta, na katerih lahko kajakaši, raftarji in drugi adrenalinski navdušenci začnejo ali končajo vožnjo.

Za plovbo morajo kupiti dovolilnico. Do letošnjega leta je bila cena enotna v vseh treh občinah, nato pa sta občini Kobarid in Tolmin sprejeli ločena odloka, ki sta predvsem dvignila cene dovolilnic in zvišala kazni. Ker je vsaka občina imela svojo ceno, je tako moral kajakaš, ki se je želel spustiti skozi vse tri sektorje, kupiti tri ločene dnevne dovolilnice in namesto 3 plačati 18 evrov. Kmalu za tem sta se občini Tolmin in Kobarid dogovorili, da kobariške dovolilnice veljajo tudi za plovbo po tolminskem sektorju. A ker se večina obiskovalcev na brzice poda v bovškem ali kobariškem predelu, načrtovani spusti pa se na občinske meje ne ozirajo, je težava dvojnih dovolilnic ostala. Sprememba je močno razjezila kajakaše in ponudnike organiziranih spustov po Soči, ki so spomladi svarili, da bo letošnja sezona slaba.

“Poskusili bomo še eno sezono. Drugače bomo po 32 letih primorani zapreti”

Kako se je torej nova ureditev poznala na obisku? “Kar je naredila občina Kobarid, je uničenje 30-letnega dela več ljudi in podjetij, ki so se trudili, da bi pripeljali turizem v dolino,” nam pove Sabina Fon iz podjetja Alpin Action iz Trnovega ob Soči. Kot navaja, se je v sezoni število zasebnih kajakašev zmanjšalo za najmanj polovico, pri čemer so v podjetju zaznali 40-odstotni padec prodaje tedenskih dovolilnic za kajakaše in 35-odstotni padec pri sezonskih dovolilnicah za kajakaše. Kot je še navedla, so jeseni in spomladi v dolini opazili komaj kaj kajakašev.

Ob tem je izpostavila tudi njihovo pomembno vlogo. “Kajakaši in kanuisti imajo majhen vpliv na okolje, ne delajo nereda in čistijo reko,” pove Fon in doda, da kajakaši iz vode potegnejo tudi katerega od potnikov, ki pade z rafta.

Rafting na Soči
Foto: Srdjan Živulović/Bobo

V Alpin Action poročajo tudi o upadu prometa pri vodenih rečnih aktivnostih, kamor denimo spadajo organizirani spusti z rafti. “Vsa podjetja so imela od 20 do 40 odstotkov upada zaradi previsoke cene. Razen tistih, ki delajo na črno,” pravi Fon, ki meni, da novi režim slednjim daje prednost. Padec je zabeležila tudi prodaja v njihovi trgovini, kjer je bilo prometa za pol manj. “Poskusili bomo še eno sezono, pa bomo videli, kako bo. Drugače bomo po 32 letih primorani zapreti,” sklene Sabina Fon.

Za podatke o prodanih dovolilnicah smo prosili tudi vse tri občine iz zgornjega Posočja. Velja poudariti, da je težko oceniti, koliko je nov način zaračunavanja vplival na obisk kajakašev in raftarjev. Ker mora denimo dnevno dovolilnico v kobariškem sektorju po novem kupiti vsak potnik v raftarskem čolnu, je tako logično, da bo skupno število prodanih dovolilnic višje od lanskega leta, ko je za organiziran spust z raftom zadostoval le plačan pavšal. Jasno je tudi, da bo ob več prodanih dovolilnicah in višjih cenah višji tudi prihodek občin.

Občine s sezono zadovoljne, zbran denar za vzdrževanje infrastrukture

Iz odgovorov občin je mogoče razbrati zadovoljstvo nad letošnjo sezono. V občini Kobarid, kjer so po spremembi dovolilnice najdražje, so skupaj letos prodali dovolilnic za 82.343 ljudi, medtem so jih lani prodali za 23.263 oseb. Pri tem so še navedli, da so prodali tedenskih dovolilnic za 2.021 oseb (lani 2.947) in sezonskih dovolilnic za 605 oseb (lani 892). V občini Bovec so prodali dovolilnic za 22.247 oseb, v tolminski občini pa za 3.413 ljudi.

V kobariški občini so s prodajo dovolilnic za plovbo iztržili 789.828 evrov bruto, poleg tega pa so na račun prejeli še 24.817 evrov zaradi glob, izrečenih kršiteljem. Prihodki bovške občine znašajo 163.950 evrov, v tolminski občini, ki je za adrenalinske spuste po Soči najmanj zanimiva, pa 16.420 evrov. V Tolminu bodo na račun dogovora z občino Kobarid o veljavnosti dovolilnic prejeli še 15 odstotkov prihodkov od prodanih kart za kobariški odsek, kar naj bi znašalo okoli 80.000 evrov.

V odgovorih so nam predstavniki vseh treh posoških občin odgovarjali, da bodo prihodke od dovolilnic namenili za vzdrževanje vstopno-izstopnih mest za kajakaše in raftarje ter za vzdrževanje druge infrastrukture. Na kobariški občini so v odgovoru še izpostavili, da bo del denarja namenjen tudi dokončanju centra za zaščito in reševanje.

Kot smo pisali, je spreminjanje plovnega režima na Soči na plan prineslo tudi razhajanja in nestrinjanje med posoškimi župani. Tako denimo bovški župan Valter Mlekuž aprila nad posebnimi odloki v Tolminu in Kobaridu ni bil navdušen, sprejetju konceptualno enakega odloka v Bovcu pa ni bil naklonjen. Na bovški občini so v odgovoru navedli, da so z izkupičkom letošnje poletne sezone zadovoljni in da bodo z odpravo nekaterih anomalij ti uspehi še večji. Med omenjenimi anomalijami so izpostavili tudi poenoten urnik plovbe ter uskladitev cen in vrst dovolilnic. “Pogovori o nadaljnjem skupnem upravljanju plovnega režima na reki Soči se nadaljujejo, predvsem na usklajevanju občinskih svetov,” so še dodali v Bovcu, kjer po lastnih besedah zagovarjajo skupno upravljanje s sprejemljivimi pogoji za vse uporabnike.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!