Silvestrski vremenski preobrat: “Velika uganka za Ljubljano”

Slovenija 31. Dec 202414:15 10 komentarjev
Ognjemet z ljubljanskega gradu
Foto: PROFIMEDIA

Čeprav je vremenska napoved Agencije RS za okolje (Arso) sprva kazala, da bo najdaljša noč v prestolnici jasna in nadvse primerna za spremljanje ognjemeta, se je zgodil manjši preobrat. Kakšno vreme lahko pričakujemo zvečer, je za N1 pojasnil Arsov meteorolog Jure Cedilnik.

Po jasnem in sončnem popoldnevu na zadnji dan starega leta se bo vreme do silvestrskega večera še nekoliko spremenilo. Čeprav so še včerajšnje napovedi kazale, da bo najdaljša noč v letu jasna, bo prestolnica v zadnjih urah leta 2024 zaradi temperaturnega obrata najverjetneje ovita v meglo.

Kdaj točno oziroma ob kateri uri bo Ljubljano prekrila megla, meteorolog agencije za okolje (Arso) Jure Cedilnik ni želel ugibati. “Velika uganka je, kdaj točno bo nastala megla v Ljubljani. Najverjetneje ravno okoli polnoči oziroma zgodaj zjutraj,” je pojasnil za N1.

Trenutne Arsove napovedi tako niso preveč spodbudne za tiste, ki boste silvestrovali na prostem in ste računali na ogled tradicionalnega ognjemeta, ki bi minuto po polnoči z Ljubljanskega gradu osvetlil nebo nad prestolnico in oznanil vstop v novo leto. V primeru megle bo ognjemet zvočni z nizkoletečimi raketami.

Tudi v drugih delih Slovenije bo po nekaterih kotlinah do jutra nastala megla, medtem ko se ponekod v Pomurju že danes sploh ni razkrojila. Silvestrska noč bo tako najbolj meglena na severovzhodu.

Povečana vrednost delcev PM10

Zaradi temperaturnega obrata, ko v višinah doteka toplejši zrak kot v nižinah, in nabiranja izpustov v kotlinah in dolinah, bo zrak v Ljubljani še naprej precej onesnažen. K temu bodo dodatno pripomogli pokanje pirotehničnih izdelkov, občinski ognjemet (če bo) in manjši ognjemeti, zato je pričakovati, da bodo ponoči in zgodaj zjutraj presežene dnevne mejne vrednosti trdnih delcev PM10.

V zadnjih letih so vse pogostejši pozivi in opozorila zaradi negativnih vplivov pirotehnike na okolje in živali ter kakovost zraka. Agencija za okolje je tako v preteklosti že opozarjala, da pirotehnična sredstva z delci onesnažujejo zrak in zaradi svoje sestave, ki vsebuje težke kovine, ob vdihavanju škodijo zdravju. “Ob temperaturnem obratu delci v zračnih plasteh stagnirajo in so lahko koncentracije posledično velike, kajti zračna plast deluje kot zapora,” so za N1 pojasnili na sektorju za zrak agencije za okolje.

Na ljubljanski občini se tradicionalnemu ognjemetu, kljub negativnim vplivom na okolje, ne želijo odpovedati. Za svetlobni šov, ki bo v primeru ugodnih vremenskih razmer trajal pet minut, bo občina odštela 7.000 evrov. Ognjemet bo ekološki, kar pomeni, da so izstrelki po pojasnilih občine sestavljeni izključno iz papirja oziroma razgradljivih materialov, tako da v njih ni plastike in umetnih mas.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje