V Obalni sindikalni organizaciji – KS 90 so danes izrazili ogorčenje zaradi pogojev dela, ki so jim "kljub ekstremnemu vročinskemu valu" izpostavljeni delavci v številnih delovno intenzivnih gospodarskih panogah. Izpostavili so gostinstvo in turizem, gradbeništvo ter cestni potniški promet.
“Ob preveliki izpostavljenosti toplotno neustreznemu delovnemu okolju je za določeno delovno nalogo potrebnega več časa ali pa mora biti več delavcev dodeljenih isti nalogi. Prav tako se dela ne more izvajati tako dolgo ali tako intenzivno kot v toplotno ustreznem delovnem okolju, saj visoke temperature povzročajo nepazljivost in tudi porast delovnih nezgod,” so zapisali v Obalni sindikalni organizaciji KS 90.
Opozarjajo, da se poskuša ob ponovnem odpiranju gospodarstva z zmanjšanim kadrom nadomestiti zamujeno in to pogosto za ceno zdravja in varnosti zaposlenih. Slovenijo je zajel vročinski val, temperature pa že dlje časa vztrajajo nad 30 stopinj Celzija.
Zato v KS 90 opozarjajo, da se pri temperaturi nad 27 stopinj Celzija delovna storilnost z vsako stopinjo zmanjša za štiri do devet odstotkov. Kritične razmere so predvsem v dejavnosti gostinstva in turizma, trgovine, cestnega potniškega prometa, gradbeništva in komunale, pišejo v KS 90.
Neugodne delovne razmere v številnih panogah
Med drugim so izpostavili dejavnost gostinstva in turizma, ki jo je v času epidemije zapustilo več tisoč zaposlenih, pritisk na zaposlene, ki so ostali, pa je v smislu količine dela izjemno velik. Zaposleni morajo ob tem nositi zaščitne maske.
V dejavnosti trgovine določeni delodajalci pretiravajo s hlajenjem trgovin, zaradi česar nastajajo velike temperaturne razlike med zunanjim in notranjim zrakom, to pa lahko neugodno vpliva na človekovo počutje in povzroča zdravstvene težave.
V dejavnosti cestnega potniškega prometa morajo vozniki avtobusov prav tako nositi maske, ob tem pa se spopadajo še z veliko vstopno površino toplotnega sevanja skozi vetrobransko steklo ter velikim številom ljudi v avtobusu, saj to število ni več omejeno. Voznikom, ki uporabljajo korekcijska očala, se ta konstantno rosijo.
Tu je še dejavnost gradbeništva, kjer je KS 90 še posebej izpostavil dela na projektu drugega tira in na avtocestnem križu, pa dejavnost komunale, kjer urejevalci zunanjih površin skrbijo za opravljeno delo ne glede na vremenske vplive.
V pisarniških prostorih in proizvodnih halah pa pogosto opažajo reguliranje temperature zgolj s klimatskimi napravami brez zračenja, pogosto so delavci na delovnih mestih tudi izpostavljeni neposrednemu zračnemu toku iz klimatskih naprav.
Delovnopravna zakonodaja zelo jasno določa, da temperatura zraka v delovnih prostorih ne sme presegati 28 stopinj Celzija. Izjema so sicer t. i. vroči delovni prostori, kjer temperatura zraka lahko preseže 28 stopinj Celzija, vendar mora delodajalec v tem primeru skrbeti, da temperatura zraka v prostorih, ki so povezani z vročimi delovnimi prostori, ni višja od 20 stopinj Celzija.
Predlagani ukrepi KS 90
V sindikatu tako delodajalcem v vročini predlagajo uvedbo več ukrepov, kot so zmanjšanje intenzivnosti dela, premik in skrajšanje delovnega časa, uvedba več odmorov, uvedba prijaznejše tehnologije, ponudba osvežilnih napitkov delavcem, prezračevanje prostorov ter zagotavljanje ustrezne osebne varovalne opreme, kot so senčniki za delo na prostem.
Nenazadnje so prepričani, da bi bilo poleg sprejetja normativov o najvišji možni zunanji temperaturi zraka za delavce, ki delo opravljajo na prostem, nujno treba opraviti strokovno raziskavo o škodljivih učinkih nošenja zaščitnih mask na psihofizično stanje delavcev.
“Vse preveč delodajalcev se obnaša izjemno neodgovorno do zdravja in varnosti zaposlenih, ker menijo, da se njihova dolžnost do varnega in zdravega delovnega okolja zaključi z dodelitvijo zaščitne opreme proti širjenju okužbe z virusom sars-cov-2, medtem pa dela ne prilagodijo toplotnim razmeram v poletnih mesecih in vplivom nošenja zaščitne maske na psihofizične sposobnosti delavca,” so opozorili.
Delovne inšpektorje pozivajo, da s ciljanimi nenapovedanimi pregledi v poletnih mesecih pri delodajalcih preverjajo zagotavljanje varnega in zdravega delovnega okolja, še posebej v dejavnostih, v katerih primanjkuje kadra, kot so gostinstvo in turizem, trgovina, gradbeništvo in cestni potniški promet.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!