Koalicija prestavila razpravo in odločanje o delu zdravnikov med stavko

Slovenija 02. Apr 202406:56 > 14:31 2 komentarja
Fides bo zaostril stavko
Foto: Bor Slana/ BOBO

V poslanskih klopeh bi morali danes razpravljati o vladnem predlogu novele zakona o zdravniški službi, ki bi razširil nabor storitev, ki jih morajo zdravniki opravljati v času stavke. Poslanci koalicijskih strank Svoboda, SD in Levica so nato predlagali, da se razprava prestavi in to soglasno na glasovanju tudi potrdili. V koaliciji pravijo, da želijo pred razpravo podrobneje preučiti vse podane pripombe.

Poslanci so nato s 45 glasovi za in nobenim proti prestavili razpravo in odločanje o predlogu novele na eno od prihodnjih sej. Za prestavitev so glasovali poslanci koalicijskih strank Svoboda, SD in Levica, ki so jo tudi predlagali. Poslanci opozicijskih SDS in NSi pa so se pri glasovanju vzdržali oziroma bili odsotni.

Vodja poslanske skupine Svoboda Borut Sajovic je na seji pojasnil, da so poslanci koalicije prestavitev razprave in odločanja o predlogu novele predlagali, da bi lahko preučili vse podane pripombe za vlaganje morebitnih dodatnih dopolnil.

V izjavi za medije pa je na vprašanje novinarjev, ali je prestavitev kakorkoli povezana z mediacijo med vlado in zdravniškim sindikatom Fides, odgovoril, da neposredne medsebojne vzročne povezave zagotovo ni.

Da bi bila predstavitev povezana z mediacijo, je v izjavi zanikala tudi ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel. “Res želimo proučiti pripombe, ki smo jih dobili v postopku, da bomo iz tega naredili kak koristen amandma,” je napovedala.

Vodja poslanske skupine SDS Jelka Godec je pred glasovanjem kot razlog, da poslanci največje opozicijske stranke o predlogu prestavitve ne bodo glasovali, navedla stališče SDS, da bi bilo treba zakon na glasovanju zavrniti, ne pa preložiti odločanja o njem.

Ob tem je bila kritična do vlade Roberta Goloba, ki da od začetka mandata na področju zdravstva ni naredila popolnoma nič. Predlog novele zakona po mnenju SDS spet kaže na “neko neodločenost oziroma nedorečenost na področju zdravstva”.

Tudi po oceni NSi bi moral biti zakon umaknjen. Menijo namreč, da je škodljiv, je na seji povedal vodja poslanske skupine NSi Janez Cigler Kralj. “Ta zakon je napad na zdravnike. Namesto da bi se vlada v svojem dosedanjem mandatu posvetila bolnikom, uporabnikom in zaposlenim v zdravstvenem sistemu, se ukvarja predvsem sama s sabo, z menjavanje ministrov in tako naprej,” je bil kritičen.

“V življenju velja, da roka, ki pomaga in išče rešitve, naredi več dobrega kot usta, ki politizirajo in pa kritizirajo,” pa je na očitke opozicije odgovoril Sajovic.

Kakšne so predlagane spremembe?

Predlagane spremembe v noveli zakona o zdravniški službi večinoma sledijo vladnemu odloku, ki ga zdravniški sindikat Fides izpodbija na ustavnem sodišču in je sprožil ostre kritike, rekoč, da vlada z odlokom ne more urejati zakonskih določil. V stavkajočem sindikatu Fides so med drugim dejali, da je odlok neustaven ter da z njim vlada krši zakon o stavki.

Po predlogu bi morali zdravniki med stavko opravljati tudi triažne preglede na primarni, sekundarni in terciarni ravni zdravstvene dejavnosti. V času stavke je po predlogu novele predvideno tudi opravljanje vseh storitev stopnje zelo hitro, pa tudi storitev za invalide in druge ogrožene skupine.

Novela bi zdravnikom ob sprejetju naložila tudi obvezno opravljanje storitev v povezavi z ugotavljanjem ali zdravljenjem malignih obolenj, vključno z izvajanjem presejalnih programov.

Poslanci tudi o predlogu novele o javni rabi slovenščine

Na poslanskih klopeh bo danes tudi predlog novele zakona o javni rabi slovenščine, s katerim ministrstvo za kulturo na novo opredeljuje javno rabo jezika za 21. stoletje pri različnih napravah in ponudnikih pretočnih vsebin, da bi na ta način poskrbeli za ustrezno zaščito in razvoj slovenskega jezika v digitalnem okolju.

Novela predvideva, da bo raba slovenščine omogočena tudi v najsodobnejših elektronskih napravah, kot so Applovi telefoni ali avtomobilski vmesniki. Ne bo pa rešila podnaslavljanja vsebin pri pretočnih velikanih, kot sta Netflix in Disney, ker zanje velja načelo države izvora in s tem njihova zakonodaja.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje