Zaradi izdatnejših padavin so meteorologi agencije za okolje (Arso) danes za del države izdali oranžno vremensko opozorilo. Razmere se po besedah pristojnih umirjajo.
Najnovejše:
Zaradi močnih lokalnih nalivov in vetra veliko čez 80 posredovanj
Gasilci, delavci cestnih in komunalnih služb ter pripadniki civilne zaščite so zaradi močnih lokalnih nalivov in vetra imeli veliko dela tudi danes čez dan. Črpali so vodo iz objektov, nameščali protipoplavne vreče, prekrivali razkrite strehe odstranjevali podrta drevesa ter zavarovali zemeljske plazove. Skupno so zabeležili 83 dogodkov.
Na centru za obveščanje Uprave RS za zaščito in reševanje so danes čez dan po državi zabeležili 83 dogodkov, in sicer na območjih regijskih centrov za obveščanje Brežice, Celje, Koper, Kranj, Ljubljana, Maribor, Nova Gorica, Novo mesto, Postojna, Ptuj, Slovenj Gradec in Trbovlje.
Največ dogodkov so zabeležili v regijskem centru za obveščanje Ljubljana, in sicer 47, Nova Gorica (15) in Koper (8). Na terenu je bilo aktivnih 48 gasilskih enot. Po navedbah centra za obveščanje so padavine največ nevšečnosti povzročile v občini Kočevje, kjer je meteorna in podtalna voda poplavila več kot 30 objektov.
Reka Kolpa sicer v srednjem toku poplavlja, a se njeno naraščanje že upočasnjuje in v zadnjih urah v zgornjem toku že upada. V spodnjem toku bo Kolpa naraščala še do noči na sredo.
Pretok Drave je na meji z Avstrijo dosegel okoli 1.100 kubičnih metrov na sekundo. Drava se bo razlivala vzdolž celotnega toka, poplavljene površine v spodnjem toku se bodo do noči na sredo povečevale. V sredo zjutraj se bo pretok Drave začel počasi zmanjševati.
Na Obali imeli težave zaradi visokega plimovanja in padavin
Visoko plimovanje morja in močnejše deževje je zlasti ponoči in zjutraj na Obali povzročilo precej nevšečnosti. Morje je prestopilo rob obalne črte v Izoli in Piranu. Več cest so poplavile meteorne vode. V Šalari je narasla reka Badaševica ogrožala tamkajšnje naselje.
Kot poroča center za obveščanje Uprave RS za zaščito in reševanje, je v koprski občini v močnejšem deževju v nočnem času meteorna voda zalila nekaj stanovanj na Izletniški ulici. V Šalari je narasla reka Badaševica ogrožala tamkajšnje naselje. Pri črpanju vode so sodelovali gasilci PGD Babiči. Nekaj po 2. uri so padavine ponehale in črpanje ni bilo več potrebno.
Tudi v Izoli so meteorne vode ponoči zalile več ulic, in sicer Skladiščno ulico, Južno cesto in Prešernovo cesto. Posredovali so gasilci PGD Izola, a ukrepanje povsod ni bilo možno, voda pa je potem, ko so padavine prenehale, odtekla. Okoli druge ure so meteorne vode poplavile tudi pritlične prostore hotela San Simon Izola. Vodo so prečrpavali zaposleni hotela s svojo črpalko, lokacijo pa so si ogledali tudi gasilci.
V občini Piran je v nočnem neurju na parkirni prostor v Seči padlo večje drevo. Koprski gasilci so posredovali tudi v Strunjanu, kjer je strela udarila v cipreso, ki je zagorela in ogrožala stanovanjsko hišo.
V Kopru je zjutraj v Semedeli močno deževje na cestišče naneslo večjo količino peska, ki so ga odstranili delavci Marjetice Koper. Manjša količina zemljine je zdrsnila tudi na cesto za naselje Šared v občini Izola ter v Ulici borcev NOB v Luciji.
Regijski center za obveščanje Koper je ob 8.44 zaradi povišanega plimovanja morja v Izoli sprožil sireno z opozorilom na nevarnost. Morje je prestopilo rob obalne črte in delno zalilo parkirni prostor v Ulici Prekomorskih brigad in carinski pomol.
Že ob 8.07 pa so zaradi povišanega plimovanja morja sprožili sireno tudi v Piranu, kjer je morje zalilo Prešernovo in Kidričevo nabrežje. Gasilci PGD Piran in predstavniki Civilne zaščite so pred Tartinijevim trgom postavili protipoplavno baražo in potopne črpalke.
Gladina morja bo ponovno povišana danes med 21. in polnočjo in v sredo med 8. in 12. uro. V tem času se bo morje na nižjih delih obale razlivalo v višini do 10 centimetrov, napovedujejo na Agenciji RS za okolje.
Na severnem Primorskem na še kar nekaj lokacijah realna nevarnost plazov
Na Tolminskem, kjer je noč minila relativno mirno, trenutno ponovno dežuje. Kot je v izjavi za javnost pojasnil župan Alen Červ, je na še kar nekaj lokacijah realna nevarnost plazov in bo razmere treba spremljati vsaj še do konca tedna. "Upamo sicer na najboljše, a smo pripravljeni na vse situacije," je dejal. Več v novici.
Za danes konec obilnih padavin
Obilne padavine so po besedah meteorologa z Arsa Anžeta Medveda danes sicer za nami. "Sedaj smo v pričakovanju prehoda vremenske fronte, ko bodo še nastale posamezne plohe in nevihte, ampak res tako burnega dogajanja, kot je bilo ponoči in zjutraj, pa vseeno ne pričakujemo več," je dejal za STA.
Ponoči se bo vreme povsod umirilo in tudi delno razjasnilo. V sredo zjutraj lahko po nekaterih nižinah pričakujemo megleno jutro, nekaj več oblačnosti pa bo na zahodu, kajti še bo pihal vlažen jugozahodnik. Čez dan bo na zahodu oblačno, lahko rahlo dežuje. Predvsem proti vzhodu, severovzhodu pa bo nekaj več jasnine, zato bo tam tudi najlepše vreme, je še dodal Medved.
V noči na četrtek bodo na jugu nastale rahle padavine in do jutra že ponehale. Čez dan bo v vzhodnih krajih dokaj sončno, na zahodu pa povečini oblačno z rahlim dežjem. V četrtek zvečer se bodo padavine na zahodu okrepile, v noči na petek zajele vso Slovenijo ter v petek čez dan postopno oslabele in ponehale. Arso je za severozahod in jugozahod Slovenije izdal oranžno opozorilo.
Hidrolog: hidrološke razmere dosegle vrh
Hidrolog Agencije RS za okolje (Arso) Andrej Golob je za N1 pojasnil, da se trenutno razmere spreminjajo po pričakovanjih. "V srednjem toku Kolpe se je naraščanje že umirilo in se bo kmalu ustalilo. Na tem delu Kolpa sicer še poplavlja in bo še naslednjih nekaj ur v tem obsegu. Gre za poplavljanje posameznih cest, voda se že v bistvu objektom pri takem pretoku približa," je pojasnil Golob. Proti noči se bo ta visokovodni val pomikal navzdol. Ker pa pritoki Kolpe v spodnjem toku niso bili tako izdatni, je ta visoki val nastal v zgornjem toku in se zdaj pomika, kar pomeni, da v spodnjem toku ne bo povzročal večjih težav, je dodal.
Kar se tiče reke Drave je Golob povedal, da ima ta na vtoku v Slovenijo že nekaj časa ustaljen pretok in se ne bo več povečeval, se bo pa Drava še razlila v spodnjem toku. "Se pravi dolvodno od Ptujskega jezera oziroma od jezu Markovci. Tukaj se Drava kar nekoliko širše razlije, ampak pri tem ne ogroža stanovanjskih objektov."
Do razlivanj prihaja tudi v porečju Krke in Ljubljanice na Barju, in sicer na običajnih območjih, kjer ti reki poplavita večkrat letno.
So pa sicer po Golobovih besedah razmere pod kontrolo in se ne bodo več poslabševale. Reke se bodo razlivale tam, kjer je to pogosto in se je vedelo že vnaprej, zato se kakšne težave ne pričakujejo več. "Za ta padavinski dogodek v nizu so tako razmere dosegle vrh, tekom večera in noči se ne bodo bistveno poslabšale, jutri pa se bodo povsod začele izboljševati, prav tako v četrtek," je zaključil.
🌊 Poplavljanje in razlivanje morja že od preteklega tedna povzročata težave predvsem v Piranu. Čeprav je bila morska gladina najvišja v petek, je tudi današnja situacija z nižjo gladino in povišanim valovanjem neugodna za izpostavljene dele obale.#arsomorje pic.twitter.com/hicpD6jKHF
— ARSO vode (@ARSO_VODE) October 31, 2023
Padavine težave povzročile tudi v kočevski občini
Padavine so nekaj nevšečnosti povzročile tudi v občini Kočevje, kjer je meteorna in podtalna voda poplavila več kot 20 objektov. Gasilci, ki so iz poplavljenih kleti črpali vodo in nameščali protipoplavne vreče, so z intervencijami na terenu po večini že zaključili, je za STA potrdil vodja civilne zaščite Kočevje Igor Kalinič.
Gasilske enote vseeno ostajajo v visokem stanju pripravljenosti. Na teren se bodo zopet vključile, če bi reka Rinža prestopila bregove in bi bila ob tem potrebna morebitna dodatna zaščita s protipoplavnimi vrečami, je dodal Kalinič. Sicer ocenjuje, da je to malo verjetno.
Prešla nas bo hladna fronta, nato bo opozorilo minilo
Za danes za SZ in JV del države še velja oranžno, za večino države pa rumeno opozorilo. "Kmalu nas bo od severozahoda prešla hladna fronta. Ob tem nastanejo plohe in nevihte, pa tudi močnejši sunki vetra," je pojasnil meteorolog Anže Medved. Po prehodu fronte se bo vreme stabiliziralo, opozorilo, ki so ga izdali na Arsu, pa bo poteklo.
Katere reke poplavljajo?
"Drava je na vtoku v Slovenijo dosegla napovedan najvišji pretok, to je okrog 1100 m3/sekundo. To pomeni, da na odseku od Dravograda mimo Maribora prihaja do razlivanj, a ne toliko, da bi bili ogroženi stanovanjski objekti," je za N1 povedal dežurni hidrolog Andrej Golob. Dolvodno od jezu Markovci bo še ponoči poplavljeno širše območje, a tudi tam gre za kmetijske površine, je še pojasnil hidrolog.
"Kolpa v zgornjem toku že upada, v srednjem toku pa bo še nekaj ur naraščala, a se naraščanje umirja, reka se bo sčasoma ustalila," napoveduje Golob. Ker močnejših nalivov zdaj na tem območju ni več, težav ne pričakujejo.
Na manjšem območju se razlivajo še Ljubljanica na Barju (kar je normalen pojav, ki se zgodi večkrat letno), pritoki Krke in Sava Bohinjka.
Zgornji del Baške grape spet povezan z dolino
Podbrdo, Petrovo Brdo in okoliške vasi so znova dobili cestno povezavo z drugimi deli občine, so na spletni strani sporočili v občini Tolmin. Kot so zapisali, je 30-metrski odsek državne ceste med Hudajužno in Podbrdom, ki ga je Bača s svojim rekordnim pretokom odnesla v petek, ekipi koncesionarja in podizvajalcev preko noči uspelo sanirati.
Promet poteka izmenično enosmerno. Začasna rešitev je po besedah tolminskega župana Alena Červa v prvi vrsti namenjena intervencijskim vozilom, preko dneva pa je cilj utrditi cestišče do te mere, da bo prevozno tudi za osebna vozila.
Župan je še dejal, da so bili ob obisku premierja Roberta Goloba in državnega sekretarja za obnovo po poplavah Boštjana Šefica soglasni, da je sanacija ceste med Podbrdom in Hudajužno prva prioriteta. Ambiciozen načrt, da se cesta odpre do danes, jim je uspelo uresničiti, za kar se je zahvalil infrastrukturnemu ministrstvu, koncesionarju in podizvajalcu. Koncesionarju in delavcem, ki so v težkih razmerah delali celo noč, so se danes zahvalili tudi na ministrstvu za infrastrukturo. Ljudi medtem pozivajo, da spoštujejo opozorila in znake na voziščih in neprevoznih cest ne uporabljajo, saj s tem spravljajo v nevarnost sebe in sopotnike.
Na Kamniškem deževje ni prineslo večjih težav
Na plazu Blate na Kamniškem so pristojne službe v ponedeljek vzpostavile alarmni sistem, ki bo prebivalce opozarjal na morebitno plazenje. Deževje v kamniški občini zaenkrat ne povzroča večjih težav, prav tako ponoči niso zaznali premikov na obstoječih plazovih, je danes za STA povedal vodja intervencije Jože Oblak.
Na spodnjem in zgornjem delu plazu situacijo še vedno spremlja dežurna služba. Plaz Blate se od petka, ko je potok spremenil smer, ni premaknil, je danes dejal Oblak. Po njegovih besedah so ekipe z mehanizacijo ponoči poglabljale in čistile rečne struge ter tako skrbele, da vodotoki ostanejo normalno pretočni. Gasilci so na terenu opravljali preventivne preglede in ekipe obveščali, kje je potrebna dodatna poglobitev strug. Reke sicer niso prestopile bregov, je dodal.
Plaz Blate, ki ogroža tri naselja v občini Kamnik, se sicer nahaja v sosednji občini Cerklje na Gorenjskem, kjer ogroža zajetje pitne vode za osem vasi. Občini si vseskozi izmenjujeta informacije in podatke o stanju na terenu in si bosta še naprej prizadevali za čimprejšnjo sanacijo plazu, je v ponedeljek poudaril župan Občine Cerklje na Gorenjskem Franc Čebulj.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje