Meja sneženja se je ob v torek prehodu izrazite hladne fronte hitro spustila in dosegla marsikatere nižine. Prav tako so se hitro spustile temperature, zabeležili smo rekord v padcu temperature: največjo razliko med včerajšnjo in današnjo temperaturo – 26,2 stopinje Celzija – so zabeležili v Podčetrtku. Precej snega je zapadlo v višjih legah, nižje pa konkretnejše snežne odeje še ni.
Za južno polovico države je agencija za okolje izdala oranžno opozorilo zaradi snežnih razmer, za jugozahod države in za osrednjo Slovenijo pa je Arso izdal oranžno opozorilo zaradi močnega vetra. Meja sneženja se je hitro spustila.
Po absolutno rekordnih temperaturah v preteklih dneh pa je prehod hladne fronte prinesel tudi slovenski rekord v padcu temperature, merjene v zaporednih dneh ob 15. uri. “Današnje popoldne je tako ponekod tudi za več 25 stopinj hladnejše od včerajšnjega, največjo razliko 26,2 stopinje smo izmerili v Podčetrtku, kjer je temperatura z včerajšnjih 27,2 stopinje danes ob 15. uri padla na eno stopinjo,” so zapisali na Arsu.
Temperature po državi so se popoldne približale ledišču, nekoliko topleje je zgolj na Primorskem. Najhladneje je pričakovano v gorah: na Vršiču so namerili -4 stopinje, na Kaninu -7 stopinj, na Kredarici pa -9.
Kot je v Odmevih na TV Slovenija dejal Blaž Šter z agencije za okolje, sta največ težav povzročala burja in tramontana na Primorskem. V višjih legah je zapadlo precej snega, ponekod tudi 20 centimetrov. Vendar pa se stanje umirja, je dodal. Ciklon, ki povzroča zimsko vreme, se umika proti jugu, padavine pa bodo v naslednji uri ali dveh oslabele. Bodo pa vztrajale nizke temperature.
Precej snega je zapadlo na Ljubelju, Korenskem sedlu in Kopah. Okoli 17. ure je začelo snežiti tudi v prestolnici in večjem delu ljubljanske kotline.
Zimsko je tudi na Koroškem.
Prometnoinformacijski center ob tem opozarja, da je v primeru snega na vozišču tudi po 15. marcu obvezna zimska oprema. Cesta čez prelaz Vršič je zaradi vremenskih razmer zaprta. Ceste čez Jezerski vrh, Korensko sedlo in Ljubelj so prevozne le za vozila z verigami. Na cestah so posipne in plužne skupine, sporoča prometnoinformacijski center in ob tem voznike poziva, naj vozijo strpno.
Padavine in veter so povzročale tudi težave. V upravi za zaščito in reševanje so v zvezi s tem zabeležili 23 dogodkov. Aktiviranih je bilo 13 gasilskih enot, od teh štiri poklicne. Gasilci so s cestišč odstranili 12 podrtih dreves, nekaj vej, v šestih primerih posredovali zaradi zalitja in poplav meteornih voda in odstranili viseče pločevine s treh streh objektov.
Tako pa je dopoldne snežilo na Štajerskem.
Iz Mežice in Črne na Koroškem, pa tudi iz nekaterih krajev na Notranjskem so poročali o sodri.
Za pozebo dovolj ena sama jasna in mirna noč
V četrtek se bo nadaljevalo nestanovitno vreme, še se bodo pojavljale krajevne padavine. V petek bo pretežno jasno s hladnim jutrom.
Po napovedih Arsa se bo dotok hladnega polarnega zraka proti območju Alp nato nadaljeval vsaj kakšen teden dni ali celo več. “Tako bo druga polovica meseca aprila občutno hladnejša od prve. Jutranje temperature bodo od srede večinoma od nič do pet, najvišje dnevne pa od 10 do 15 stopinj Celzija,” so napovedali na Arsu.
Pred nevarnostjo pozebe nas bo nekoliko obvarovala povečana oblačnost, a dovolj je ena sama jasna in mirna noč, da nočne temperature v notranjosti Slovenije padejo pod ničlo. To pa bi ob letošnjem zgodnjem razvoju rastlin lahko povzročilo pozebo, so v objavi na družbenem omrežju še opozorili na Arsu.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje