Sodni svet je ugotovil, da vseh sedem prijavljenih kandidatov za mesto sodnika na Sodišču EU v Luksemburgu izpolnjuje pogoje, kot najprimernejše kandidate za opravljanje te funkcije pa predlaga ustavnega sodnika Mateja Accetta, predsednika Evropskega sodišča za človekove pravice Marka Bošnjaka in sodnika na Splošnem sodišču EU Damjana Kukovca.
Potem ko je slovenski predstavnik na Sodišču Evropske unije v Luksemburgu Marko Ilešič junija letos umrl, je ministrstvo za pravosodje julija objavilo razpis za eno mesto kandidatke ali kandidata za sodnika na tem sodišču. Prijavilo se je sedem kandidatov, kot smo poročali, pa je vlada na oktobrski seji sprejela mnenje, da vsi izpolnjuje formalne pogoje in so primerni kandidati za omenjeno mesto.
Da vseh sedem prijavljenih kandidatov izpolnjuje pogoje, je po obravnavi zaprosila predsednice republike Nataše Pirc Musar za mnenje ugotovil Sodni svet, ki je z vsemi prijavljenimi tudi opravil razgovor. “Kot najprimernejše kandidate za opravljanje funkcije Sodni svet brez prednosti po abecednem vrstnem redu predlaga dr. Mateja Accetta, dr. Marka Bošnjaka in dr. Damjana Kukovca,” so za N1 povedali v Sodnem svetu.
Kot je znano, ja bil Accetto do sredine decembra predsednik ustavnega sodišča, devetletni mandat ustavnega sodnika pa mu poteče marca 2026. Bošnjak je predsednik Evropskega sodišča za človekove pravice (ESČP), ki se mu mandat izteče prihodnje leto, Kukovec pa je sodnik na Splošnem sodišču EU.
Delo je sicer pred kratkim poročalo, da so se prijavili še predstojnik katedre za mednarodno javno pravo na Univerzi v Maastrichtu dr. Jure Vidmar, nekdanji sodnik na Splošnem sodišču EU dr. Miro Prek, nekdanji državni sekretar in profesor evropske pravne fakultete dr. Anže Erbežnik ter pravnik z izkušnjami s Sodišča EU dr. Saša Sever.
Kot določa zakon o predlaganju kandidatov iz Republike Slovenije za sodnike mednarodnih sodišč, se predsednica republike po pridobitvi mnenja vlade in sodnega sveta opredeli do prijavljenih kandidatur in posreduje predloge potrebnega števila kandidatov za izvolitev državnemu zboru, pri čemer lahko predlaga tudi več kandidatov, kot je potrebno po pravilih mednarodnega sodišča. Kandidata za sodnika mednarodnega sodišča izvoli državni zbor s tajnim glasovanjem z večino glasov vseh poslancev.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!