
Slovenska obveščevalno-varnostna agencija je danes objavila poročilo o svojih aktivnostih v lanskem letu. Kot področja, ki pomembno oblikujejo varnostno okolje in jim v Sovi namenjajo posebno pozornost, je poudarila terorizem in ekstremizem, neregularne migracije, mednarodni organiziran kriminal, obveščevalno delovanje tujih akterjev, kibernetske grožnje kritični infrastrukturi, hibridne grožnje … V poglavju Izpostavljeno pa se je osredotočila na "proruske hektivistične aktivnosti proti Sloveniji".
Vlada je v drugi polovici februarja obravnavala poročilo o delu in finančnem poslovanju Slovenske obveščevalno-varnostne agencije (Sova) v letu 2024. Dokument nosi oznako “tajno” in njegove vsebine ne razkrivajo, vsako leto pa Sova pripravi gradivo o varnostnih razmerah v svetu in aktivnostih agencije v preteklem letu ter ga objavi na svoji spletni strani.
Tokratno javno poročilo o aktivnosti Sove v letu 2024 vsebuje tri poglavja. Prvo in najobsežnejše govori o spremenjenem mednarodnem varnostnem okolju in o področjih, na katerih je Sova še zlasti aktivna. Po navedbah agencije se Slovenija in vsa Evropa soočata z bistveno slabšimi varnostnimi okoliščinami kot v zadnjih nekaj desetletjih, “zato v Evropi narašča potreba po oblikovanju nove varnostne strategije ter vzpostavitvi samostojne kolektivne obrambe”.
Kot področja, ki pomembno oblikujejo varnostno okolje in jim v Sovi namenjajo posebno pozornost, so izpostavili terorizem in ekstremizem, neregularne migracije, mednarodni organizirani kriminal, obveščevalno delovanje tujih akterjev, kibernetske grožnje kritični infrastrukturi, hibridne grožnje …
Na povišano teroristično ogroženost evropskih držav, med njimi tudi Slovenije, so v preteklem letu – tako Sova – vplivali zaostrene varnostne razmere na Bližnjem vzhodu, širjenje islamistične propagande po svetovnem spletu in tudi vojna v Ukrajini. “Napadi in druga nasilna dejanja, ki so jih v Evropi izvedli radikalizirani posamezniki in manjše celice, ter številni preprečeni napadi so pokazali, da je teroristična grožnja še vedno realna in resna. Teroristične skupine v svoji propagandi izkoriščajo aktualne oborožene konflikte, v katerih je tarča muslimansko prebivalstvo, s čimer neposredno vplivajo na vse pogostejše primere radikalizacije mladih in mladoletnih,” so zapisali. In dodali, da radikalizacija mladih prek svetovnega spleta predstavlja resen izziv za sodobno družbo.

Denar legalizirajo z vlaganjem v nepremičnine
V delu o neregularnih migracijah so poudarili, da so migracije proti Evropi v letu 2024 upadle, in to zlasti na osrednjesredozemski in zahodnobalkanski poti, je pa intenzivnost delovanja kriminalnih tihotapskih združb še vedno visoka. “Slovenija ostaja pretežno tranzitna država za neregularne migrante,” ocenjuje Sova. Ob tem je izpostavila podatke slovenske policije, da je v letu 2024 notranje schengenske meje nedovoljeno prestopilo 46.186 ljudi, kar je 23,8 odstotka manj kot leto prej.
Po navedbah agencije predstavljajo mednarodne kriminalne združbe tveganje tako zaradi svojih nezakonitih dejavnosti kot zaradi notranjih obračunov. Kot lahko preberemo v danes objavljenem poročilu, te združbe izrabljajo ozemlje Slovenije večinoma za tranzitno območje pri tihotapljenju prepovedanih drog v države EU, v manjši meri pa je naša država tudi ciljno območje.
“Ukvarjajo se tudi z organiziranjem in izvajanjem ilegalnih migracij, nezakonito trgovino z orožjem in razstrelivom, izdelavo in trgovanjem s ponarejenimi dokumenti ter pranjem denarja, pridobljenega s kriminalnimi aktivnostmi. Pri izvajanju teh nezakonitih aktivnosti so najbolj aktivne kriminalne združbe z Zahodnega Balkana, ki delujejo vzdolž balkanske tihotapske poti, ter iz vzhodnoevropskih in azijskih držav kot tudi držav Bližnjega vzhoda in severne Afrike.”
Sova je izpostavila še, da v Sloveniji živeči tujci in slovenski državljani, ki so povezani s srbsko-črnogorskimi kriminalnimi združbami, za te združbe prenašajo denar iz držav Evropske unije v različne države Južne Amerike, v nasprotni smeri pa organizirajo tihotapljenje drog. Prav tako pa so bile – tako Sova – mednarodne kriminalne združbe z območja Zahodnega Balkana v zadnjih letih v državah Zahodnega Balkana pa tudi v Sloveniji in v drugih državah EU odgovorne za izvedbo večjega števila oboroženih incidentov in umorov po naročilu, ki so jih večinoma na javnih mestih izvedli pripadniki konkurenčnih klanov. “V napadih je bilo uporabljeno strelno orožje in/ali eksplozivne naprave, ranjenih ali ubitih pa je bilo večje število ljudi. Finančna sredstva, pridobljena s kriminalnimi aktivnostmi, člani kriminalnih združb legalizirajo z vlaganjem v nepremičnine,” lahko preberemo v poročilu. Konkretnejših podatkov o obračunih konkurenčnih klanov, ki smo jim bili tudi lani priče v Sloveniji, Sova v javnem dokumentu ni navedla.

O ruskih vohunih, aretiranih v Ljubljani, le en odstavek
Prav tako je bila redkobesedna pri opisu obveščevalnega delovanja tujih akterjev pri nas. Poudarila je le, da so bile tudi v letu 2024 ugotovljene obveščevalne aktivnosti, usmerjene proti slovenskim interesom, ter da povečana mednarodna aktivnost naše države, kot je aktualni dvoletni mandat v Varnostnem svetu OZN, krepita tuje obveščevalne interese za našo državo.
Zgodbi o ruskih vohunih Ani Valerevni Dulcevi in Artemu Viktoroviču Dulcevu, ki sta bila v Sloveniji aretirana decembra 2022, lani avgusta pa sta bila del zgodovinske izmenjave zapornikov, je v poročilu namenjen zgolj odstavek. Zapisano je, da se je z izmenjavo zapornikov med Rusijo in zahodnimi državami po intenzivnih pogajanjih dokončno zaključila aktivnost agencije na protiobveščevalnem področju, ki je privedla do aretacije dveh pod skrbno izgrajeno krinko delujočih pripadnikov ruske obveščevalne službe pri nas.
V delu o hibridnih grožnjah je agencija izpostavila, da je eden od osrednjih strateških ciljev tujega hibridnega delovanja destabilizacija družbenih in varnostnih razmer.
“Ob nekaterih podatkih in ocenah, da bi lahko bile tuje obveščevalne službe v ozadju načrtovane sabotaže vojaške pomoči Ukrajini v Nemčiji ter nekaterih sabotažnih aktivnosti proti telekomunikacijski in prometni infrastrukturi ob zadnjih olimpijskih igrah v Franciji, je postajala teza o spremenjeni in bolj agresivni naravi tujega hibridnega delovanja bolj verjetna. K temu so dodatno prispevali podatki o dogodkih, v katerih so bili v Baltskem morju poškodovani podvodni telekomunikacijski tokovi, zaznani primeri samovžigov tovornih paketov na nekaterih linijah letalskega transportnega prometa in v večjih logističnih skladiščih, načrtovanje atentata na direktorja nemškega orožarskega podjetja ter sabotaža večjega števila avtomobilov v Nemčiji,” lahko preberemo v dokumentu Sove.
Po njenih navedbah so bili tovrstni pojavi še posebej resno obravnavani v širšem smislu varnosti letalskega prometa. Ob tem je agencija dodala, da so se pojavile “dokaj relevantne ocene, da so nekatere države in njihove tajne službe v tekmovanju med velesilami pripravljene sprejeti visoko ceno civilnih kolateralnih dogodkov in žrtev za dosego ciljev svojega hibridnega delovanja”.
V kontekstu hibridnih groženj je Sova poudarila tudi moč družbenih omrežij in množičnih spletnih platform, ki lahko odločilno vplivajo na razvoj javnega mnenja in posledično tudi na procese demokratičnega odločanja.

Izpostavljeni proruski hektivisti
Tako kot v preteklih letih tudi tokrat drugo poglavje poročila Sove nosi naslov Izpostavljeno. Po aretaciji dveh ruskih vohunov v Ljubljani je agencija v poročilu za leto 2023 pod tem naslovom pod drobnogled vzela delovanje “ilegalcev” ruskih obveščevalnih služb. Tokrat se je osredotočila na “proruske hektivistične aktivnosti proti Sloveniji”.
Zapisala je, da je spreminjajoče mednarodno varnostno okolje v zadnjih letih sprožilo porast zlonamernih kibernetskih aktivnosti, povezanih s hektivizmom (pojem označuje vrsto aktivističnega delovanja v nasprotnikovem kibernetskem prostoru z namenom dostopanja do občutljivih podatkov ali povzročanja motenj v delovanju informacijskih sistemov).
Kot najbolj prepoznavnega predstavnika tovrstnega gibanja je Sova ocenila mednarodni kolektiv, kot izstopajoče v evropskem kibernetskem prostoru pa proruske hektivistične akterje, ki da so po začetnem fokusu na ukrajinske cilje svoje delovanje sčasoma razširili proti drugim evropskim državam, članicam EU in Nata, lani pa je njihovo pozornost pritegnila tudi Slovenija. Po navedbah agencije proruski hektivisti najpogosteje izvajajo manj sofisticirane aktivnosti začasnega onemogočanja spletnih mest na daljavo z ustvarjanjem množičnega prometa (DDoS), ki jih skupaj s svojimi propagandnimi sporočili redno promovirajo na družbenih omrežjih.

Povprečna starost zaposlenih 47,9 leta
Proruski hektivistični akterji so, kot je poudarila Sova, v objavi na družbenih omrežjih marca lani naši državi zaradi podpore Ukrajini napovedali povračilne ukrepe, ki so se v naslednjih dnevih, tednih in mesecih odražali predvsem v obliki DDoS aktivnosti proti uradnim spletnim stranem predsednice republika Nataše Pirc Musar in drugih državnih organov, agencij ter gospodarskih družb v Sloveniji. Po ugotovitvah pristojnih organov pri tem poleg začasne nedosegljivosti spletnih strani ni prišlo do resnejših groženj za slovensko omrežno infrastrukturo, so si pa proruski hektivisti s ciljanjem slovenskega spletišča zagotovili medijsko odmevnost in posledično pozornost javnosti, kar je njihov osnovni cilj.
Tretje poglavje poročila nosi naslov Sova v številkah. Tudi tokrat števila zaposlenih na agenciji niso razkrili – v preteklosti so že večkrat navedli, da je ta podatek tajen. Zapisali so zgolj, da je bilo lani 58 odstotkov zaposlenih moških in 42 odstotkov žensk, da je povprečna starost zaposlenih 47,9 leta in povprečna delovna doba 24,8 leta ter da ima 71 odstotkov zaposlenih VII. stopnjo izobrazbe.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje