Po spodleteli mediaciji med vlado in zdravniškim sindikatom Fidesa so pacienti razočarani. Ni namreč jasno, kdaj in kako se bo stavka končala, to pa prinaša negotovost, je danes ocenil zastopnik pacientovih pravic za območje Ljubljane Marjan Sušelj. Stanje v zdravstvu se z vsakim podaljševanjem stavke slabša, zato upa "na modrost, da se strani dokopljeta do neke rešitve".
Mediacija med vlado in Sindikatom zdravnikov in zobozdravnikov Fides, ki je zaradi stavke Fidesa trajala dva tedna, ni uspela.
Predsednik sindikata Fides Damjan Polh je v torek za neuspeh obtožil premierja Roberta Goloba, ki da je mediacijo že vnaprej označil za “neuspešen poskus”. “Kot kaže, si vlada reform ne želi, in bojim se, da zadeve ne bodo šle v pravo smer,” je bil oster Polh. Ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel pa je izrazila obžalovanje in dejala, da je vlada “vlagala velike upe v mediacijo”.
Po besedah zastopnika pacientovih pravic za območje Ljubljane Marjana Sušlja so pacienti razočarani nad spodletelo mediacijo. Ni namreč jasno, kdaj in kako se bo stavka končala, to pa prinaša negotovost. V prihodnjih mesecih bi se lahko zaradi stavke stanje v zdravstvu zelo poslabšalo, je danes opozoril.
Pacienti bi si želeli, da se zadeva stabilizira, saj je od začetka zdravniške stavke prisotna velika negotovost. Stanje v zdravstvu se z vsakim podaljševanjem stavke slabša, je za STA povedal Sušelj. Zato upa “na modrost, da se strani dokopljeta do neke rešitve”. “Ta bo verjetno nek kompromis, ampak ta bi moral biti v korist pacientov, državljanov,” je poudaril.
Ob tem je spomnil, da zaradi stavke invalidi nekaj časa niso bili deležni pregledov v ambulanti za voznike s posebnimi potrebami na Univerzitetnem rehabilitacijskem inštitutu Soča. V zadnjih dneh pacienti poročajo, da je na primarni ravni zdravstva ponekod onemogočeno delovanje tako imenovanih portalov za paciente, spomnil je tudi na težave, ker nekateri zdravniki niso želeli izdajati bolniških listov.
Na vprašanje, kako se je količina pritožb pacientov spreminjala med stavko, je odgovoril, da je bilo na začetku klicev nekoliko več, nato pa se je stanje za nekaj časa umirilo. Občasno zastopniki od pacientov slišijo tudi pohvale, da teče vse “za silo normalno”, je dejal.
A se s tedni stavke število pacientov, ki niso bili obravnavani, povečuje, kar predstavlja negotovost, saj ni znano, kdaj in kako se bo stavka zaključila. Ob tem je Sušelj opozoril, da daljšanje čakalnih vrst pomeni kasnejšo obravnavo, s tem pa lahko tudi težje, bolj zapleteno odpravljanje posledic prepoznega začetka zdravljenja. Stanje se po njegovih besedah sicer razlikuje med zdravstvenimi ustanovami.
Poročila Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije glede prvih mesecev stavke so bila dokaj spodbudna, je dejal. Se pa zna stanje zelo poslabšati v prihodnjih mesecih, je opozoril.
Beović: “Obravnava zdravništva je neverjetna”
Na neuspešno mediacijo se je odzvala tudi predsednica zdravniške zbornice Bojana Beović.
“Obravnava zdravništva s strani odločevalcev zadnje čase neverjetna in ne sproža prijetnih občutkov. V zdravniškem društvu pa opozarjajo, da predolga stavka škodi javnemu zdravstvu. Oboji od odločevalcev pričakujejo konkretne poteze.
“Težko vam rečem, ker podrobnosti mediacije ne smem, ne morem poznati, ampak verjetno ni bilo volje ne na eni ne na drugi strani,” je dejala predsednica zdravniške zbornice. Zdravniki po njenih besedah čutijo, da družba sploh ni zainteresirana, da bi zdravstvo ohranjala v dobri kondiciji.
Kot je dodala, je vlada med zdravniško stavko vztrajala na “zadevah, ki za zdravnike niso bile sprejemljive”. Po njenih besedah ne gre za velike zahteve, pač pa za spoštovanje dogovorjenega.
Na vprašanje, kje vidi možnosti za rešitev spora med vlado in Fidesom, je odgovorila, da v konkretnih potezah odločevalcev, ki morda ne bi bile odgovor na stavko, pač pa bi jih zdravniki sprejeli kot signal, da je odločevalcem mar. Dodatno je pojasnila, da ne gre le za finančne učinke.
Zavzela se je za zdravstveni steber znotraj sistema plač v javnem sektorju, ki bi vključeval tudi druge poklice v zdravstvu in bi reševal stanje zdravstva.
“Slovensko zdravniško društvo že od začetka stavke podpira legitimne zahteve sindikata Fides za spoštovanje podpisanih dogovorov v letih 2022 in 2023. Predolga stavka škodi bolnikom, saj nobeni bolezni ne koristi, če se odlaga začetek zdravljenja za več mesecev,” pa so o neuspeli mediaciji za STA poudarili v društvu.
Predolga stavka po njihovih besedah škodi tudi javnemu zdravstvu, saj se v času stavke bolniki preusmerjajo od javnih k zasebnim izvajalcem. V zasebni sektor, kjer se izvajalci ravnajo po zakonu o gospodarskih družbah in lahko prosto po tržnih zakonitostih oblikujejo cene dela in storitev, pa se seli tudi pomemben del najboljših zdravnikov, so dodali.
Mediacijo smiselno nadaljevati
Direktor Evropskega centra za reševanje sporov Uroš Petohleb je ocenil, da bi bilo mediacijo smiselno nadaljevati. V konkretnem sporu je poleg stavkovnih pogajanj mediacija namreč ena od redkih metod, ki bi lahko prinesla rezultat, je pojasnil.
Petohleb obžaluje, da mediacija med zdravniškim sindikatom Fides in vlado ni bila uspešna. Razloge za neuspeh mediacije težko komentira, a meni, da se lahko strani še vedno vrneta za pogajalsko mizo s pomočjo mediatorja.
“Ta postopek se, kljub temu, da zdaj mogoče ni videti izhoda, lahko obnovi.
Ponovno se lahko usedejo, mogoče celo zamenjajo ekipo mediatorjev ali pa se recimo dogovorijo za neke dodatne ukrepe, ki se jih bosta obe strani držali znotraj časa, ko mediacija traja, in poskusijo ponovno,” je poudaril.
Problem v sporu med Fidesom in vlado je, da za njegovo rešitev ni učinkovitih pravnih sredstev, saj ne gre denimo za spor glede delovnega razmerja ali glede kršitev zakonodaje, je opozoril. Zato meni, da je v tem primeru poleg stavkovnih pogajanj mediacija ena redkih metod, ki bi lahko prinesla rezultat.
Fides stavka od 15. januarja. Zahteva ureditev plačnega sistema zdravnikov v posebnem zdravstvenem stebru, določitev karierne poti zdravnika in odpravo plačnih nesorazmerij vključno z dvigi plač starejšim zdravnikom. Stavka zdravnikov, ki traja 13. teden, je že postala najdaljša zdravniška stavka v Sloveniji doslej.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje