Močen naliv v Ljubljani je pustil kar nekaj škode tudi na jeklenih konjičkih. V enem od ljubljanskih podvozov je po nekaj minutah hudega naliva iz vode gledala le še streha, bralcu je zalilo avtomobil v garaži v ljubljanski Situli. V katerem primeru zavarovalnica krije tako škodo? Je avtomobilsko zavarovanje edini možni način, da si zagotovimo kritje?
V največji zavarovalnicah po včerajšnjih poplavah širom Slovenije pričakujejo številne škodne zahtevke. “Trenutno smo prejeli približno 100 prijav, ocenjujemo pa, da jih bo nekaj sto,” pravi Jana Blaškovič iz Generalija. V Zavarovalnici Triglav pa, da prijave in popis škode na terenu še potekajo.
Oboji pravijo, da je o skupni višini nastale oziroma prijavljene zavarovane škode trenutno še nemogoče govoriti. Vsem, ki bodo prijavljali škod, sicer svetujejo, naj zadržijo dokaze (poškodovane stvari) in fotografije, če jih lahko naredijo. V obeh zavarovalnicah pa je prijava škode možna tudi prek spleta in mobilne aplikacije.
Še danes ne more do avta
Včeraj se je neurje hitro razbesnelo, po državi so namerili rekordne količine vode, na terenu smo videli avtomobile, ki so bili do strehe v vode.
Javil se nam je tudi bralec, ki mu je zalilo avto v garaži večstanovanjskega objekta Situla v Ljubljani. Avto je imel parkiran v četrti etaži garaže podzemne garaže. Ko je hodil po stopnicah v četrto etažo, je bilo že v tretji ogromno vode, do četrte pa sploh ni mogel, saj je bila povsem pod vodo.
Njegov avto je bil danes ob 14. uri še vedno v garaži in pod vodo. Kot mu je zjutraj povedal gasilec, bo lahko do avta prišel pozno popoldan. Pri zavarovalnici je dobil nadomestni avto.
Če sami zapeljete na poplavljeno območje, ni zavarovalnine
Zavarovalnice smo vprašali, ali lahko v primeru take naravne nesreče imetnik vozila računa na odškodnino. Kot so nam povedali, je to mogoče, če ima sklenjeno primerno avtomobilsko zavarovanje. “Druge načine za pridobitev odškodnine si je težko predstavljati v primeru naravne nesreče,” so nam sporočili iz Generalija.
Podobno odgovarjajo na Triglavu: “Ko poplavna voda enkrat doseže podvozje vozila, temu običajno sledi večji obseg škode. Ta škoda je krita v okviru delnega kaska kombinacije B – požarne nevarnosti in naravne nesreče, pri tem pa ni pomembno, ali je vozilo na prostem ali v garaži.”
Ob tem opozarjajo, da do izplačila škode zavarovanci niso upravičeni, če sami zapeljejo na poplavljeno območje. “Voznikom, zato svetujemo, da v primeru, če naletijo na poplavljeno območje, vožnje raje ne nadaljujejo. Pod vodo se namreč lahko skriva tudi odprt jašek ali poškodovano cestišče,” so še dodali.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!