Svetniki podprli združitev ljubljanskih javnih vrtcev

Slovenija 18. Dec 202321:33 0 komentarjev
Vrtec
Foto: Žiga Živulović jr./BOBO

Svetniki ljubljanske mestne občine so podprli namero reorganizacije javnih vrtcev v občini, po kateri bi prihodnje leto vseh 23 javnih vrtcev združilo v en javni vzgojno-izobraževalni zavod. Potezi so nasprotovali opozicijski svetniki, ki so opozorili na tveganja, kot je možnost premeščanja vzgojiteljic. Mestni svet je izglasoval tudi 15-odstotno podražitev grobnine.

Ljubljanski mestni svetniki so podprli namero reorganizacije javnih vrtcev v Mestni občini Ljubljana (Mol). Namera predvideva, da se bo 1. januarja 2025 vseh 23 javnih vrtcev združilo v en javni vzgojno-izobraževalni zavod.

Vodja oddelka za predšolsko vzgojo in izobraževanje Marija Fabčič je v obrazložitvi dejala, da bodo z reorganizacijo predvsem razbremenili ravnatelje, ključna skrb pa je skrb za kakovost vzgojno-izobraževalnega dela. Ob tem je dejala, da so pristojno ministrstvo že pred meseci prosili za sestanek, a do njega ni prišlo. Ob tem je poudarila, da so svetniki danes odločali o nameri, končna statusna oblika zavoda pa še ni povsem jasna.

Podžupan Aleš Čerin, ki je zaradi bolezni župana Zorana Jankovića vodil sejo, je že pred obrazložitvijo dejal, da je današnja razprava šele začetek dolgega postopka reorganizacije.

V razpravi so reorganizaciji nasprotovali opozicijski svetniki. Samostojni svetnik Jožef Horvat je opozoril na možnost premeščanja vzgojiteljic iz enega vrtca v drugega, kar bo “najslabše za otroke in starše”. Svetnica Levice Petra Blajhribar Kubo pa je poudarila, da se bo tako velik in centraliziran zavod težje odzival na potrebe otrok in zaposlenih. Opozorila je tudi na možnost zapiranja ali združevanja oddelkov, kar bi pomenilo, da “otroci ne bi imeli možnosti odraščati v skupnosti, v kateri živijo”.

Svetnica NSi Mojca Sojar je dejala, da je v predvidenem svetu zavoda z 11 člani premalo predstavnikov staršev in zaposlenih ter da vodenje zavoda z 2.600 zaposlenimi “ni hec”. Meni, da je mestna občina ubrala napačno pot, saj bi morali najprej pridobiti mnenje ministrstva, šele potem bi morala slediti obravnava na seji mestnega sveta. Svetnica SDS Maruša Babnik pa je opozorila, da bo odgovornost direktorja tako velikega zavoda izjemna, zato sami predlagajo reorganizacijo v štiri centre s štirimi direktorji.

Svetnik Piratske stranke Slovenije Jasmin Feratović pa meni, da se lahko administrativni prihranki pridobi tudi na drugačen način. “Če bo združitev potrjena, bomo zavodu omogočili, da na zakonit način premešča zaposlene med enotami,” je opozoril. Z njim se je strinjal tudi svetnik liste Glas za otroke in družine Aleš Primc in dodal, da ne nasprotujejo racionalizaciji in razbremenitvi ravnateljev, a to ne pomeni “združevanja v veliko podjetje”.

Več opozicijskih svetnikov je spomnilo tudi na sporočilo ministrstva, da združevanje vrtcev po trenutni zakonodaji ni mogoče. Čerin je odgovoril, da to res ni predvideno v zakonu, ampak da tudi ni prepovedano.

Reorganizacijo pa so podprli koalicijski svetniki, ki so tokrat tudi razpravljali. Svetnica Gibanja Svoboda Ksenija Pišljar je dejala, da bodo ravnatelji morali opraviti manj administrativnega dela, zato bodo imeli več časa za pedagoško delo. Kot največjo prednost reorganizacije pa vidi aktiv strokovnih delavcev v skupnem zavodu, s katerim bodo lahko optimizirali svoje delo. Zavrnila je očitke pedagoške stroke in dejala, da se v namero niso poglobili in so zato podali površinske ocene.

Svetnica Liste Zorana Jankovića Nada Verbič pa je dejala, da je v nameri razvidno racionalno in gospodarno ravnanje s sredstvi, ki so namenjena predšolski dejavnosti, saj bodo s skupnim javnim naročanjem pridobili nižje cene za živila, vzgojni material in storitve. Ker se ravnatelji ne bodo več ukvarjali s poslovodenjem, bodo imeli več časa za razvijanje kakovostne vzgoje, strokovnim delavcem pa bodo lahko nudili nekoliko več pedagoške pomoči. “Največ dodatnega strokovnega dela pa bodo deležni otroci,” je poudarila.

Svet povišal tudi grobnino

Svetniki so na današnji seji potrdili tudi 15-odstotno podražitev grobnine. Pogrebnina enojnega groba bo tako s 1. januarjem 2024 znašala 43,7 evra, pogrebnina žarnega groba pa 26,3 evra. Svetniki so potrdili tudi višjo ceno 24-urne dežurne službe, ki jo opravlja javno podjetje Žale.

Svetniki so potrdili tudi spremembe aktov o ustanovitvi javnih podjetij Žale ter Ljubljanska parkirišča in tržnice, in sicer povečanje števila članov nadzornega sveta v obeh podjetjih iz tri na šest. Od šestih članov sveta bi štiri člane imenoval družbenik, torej Mol, dva pa bi bila predstavnika delavcev, ki jih izvoli svet delavcev.

Podprli so tudi 7-milijonsko dokapitalizacijo občinskega javnega stanovanjskega sklada, s čimer bo sklad lahko izvajal projekte, ki so načrtovani v prihodnjem letu.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!