Današnja temperatura morja ob slovenski obali je bila dobrih 13 stopinj Celzija. Višjo dnevno temperaturo morja so na agenciji za okolje na novoletni dan izmerili le še v letih 2001 in 2003. Ni pa nadpovprečno toplo le morje, ampak tudi reke.
Čeprav smo sredi zime, se to žal ne odraža v vremenu in dnevnih temperaturah. Po toplem silvestrskem večeru (čeprav deževnem) so z Agencije RS za okolje (Arso) danes sporočili, da je temperatura morja ob slovenski obali dobrih 13 stopinj Celzija. “Višjo srednjo dnevno temperaturo morja v Kopru smo na novoletni dan izmerili le še v letih 2001 in 2003, ko je ta dosegla 13,6 stopinje Celzija,” so zapisali na družbenem omrežju X in dodali, da so tudi reke po Sloveniji nadpovprečno tople za mesec januar.
Mila zima in prijetne temperature so prav prišle vsem tistim pogumnežem, ki so se danes udeležili 18. Novoletnega skoka v morje in tako proslavili začetek novega leta. Organizatorji zabavnega dogodka trdijo, da novoletni skok v morje ni le zabavno, temveč tudi terapevtsko doživetje, saj da naj bi kopanje v mrzli morski vodi blagodejno vplivalo na počutje, pomagalo pri regeneraciji telesa in krepilo imunski sistem.
Novoletne skoke so v Portorožu prvič izpeljali leta 2005, takrat se jih pri rdečem svetilniku na Bernardinu udeležila le skupina prijateljev. Priljubljenost prireditve se je čez leta povečevala, zato so se morali dvakrat seliti na večjo lokacijo, najprej na plažo Meduza, potem pa na osrednjo portoroško plažo. Lani je v hladno zimsko morje skočilo 425 pogumnih, prireditve pa se je udeležilo približno 4.000 gledalcev.
Kakšno bo vreme v prihodnjih dneh?
Ali nam bosta vreme in temperature naklonjene tudi v prihodnjih dneh? Nad vzhodnim Atlantikom in severozahodno Evropo nastajajo vedno novi cikloni, območje nizkega zračnega tlaka sega tudi nad srednjo Evropo in naše kraje. Za hladno fronto k nam od severa prehodno doteka nekoliko bolj suh zrak, nad Alpe in severozahodnim Balkanom se od zahoda širi šibko območje visokega zračnega tlaka.
Po napovedih agencije za okolje bo tako jutri zmerno do pretežno oblačno, po nekaterih nižinah bo zjutraj lahko tudi nekaj megle. V hribovitem svetu zahodne Slovenije bo čez dan občasno rosilo. Spet bo zapihal jugozahodni veter. Najnižje jutranje temperature bodo od –2 do 2, v alpskih dolinah do –6, ob morju okoli 6, najvišje dnevne od 5 do 11, na severozahodu ter na Koroškem okoli 3 stopinj Celzija.
V noči na sredo in v sredo dopoldne bo oblačno, predvsem v zahodnih in južnih krajih bo občasno deževalo, drugod bo večinoma suho. Popoldne se bo, razen v zahodnih krajih, delno zjasnilo. V četrtek bo suho vreme, več jasnine bo na vzhodu države. Ponekod bo pihal jugozahodnik. V petek bo ciklon nastal južneje, nad zahodnimi Alpami in zahodnim Sredozemljem. Hladna fronta nas bo dosegla v soboto, ko se bo ciklon še poglobil in se pomaknil nad Jadran in zahodni Balkan. Hkrati bo nad zahodno in severozahodno Evropo okrepil anticiklon s središčem nad Britanskim otočjem in se bo v začetku prihodnjega tedna razširil k nam. Dotekal bo hladnejši zrak.
V petek bo v zahodnih krajih začelo deževati. Od sobote do ponedeljka bo oblačno z občasnimi padavinami. Z dotokom hladnejšega zraka se bo meja sneženja spuščala. V torek se bo delno razjasnilo, na Primorskem bo zapihala burja, še napovedujejo meteorologi Arsa.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje