Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je odpravila težave v aplikaciji Erar, kjer uporabniki lahko spremljajo javno porabo denarja v Sloveniji. Vzrok za težave je bilo izredno povečano število zahtevkov preko aplikacijskega programskega vmesnika.
Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je 15. januarja zaznala motnje v delovanju aplikacije orodja za spremljanje javne porabe denarja Erar. Vzrok za težave je bilo izredno povečano število zahtevkov preko aplikacijskega programskega vmesnika, ki ima zastarelo tehnologijo, so sporočili s KPK. O težavah aplikacije smo pisali pred dnevi.
Z vzdrževalnimi deli minuli konec tedna, od petka popoldne do nedelje zvečer, so delovno aplikacijo pohitrili in opravili vzdrževalna dela. Pri nadgradnji Erarja, ki jo nameravajo celovito zaključiti v letu 2024, pa sproti identificirajo tudi druge pomanjkljivosti obstoječega sistema, ki pa jih ravno tako ažurno odpravljajo, so pojasnili na KPK.
Kot so ugotovili, je šlo za izredno povečano število zahtevkov preko aplikacijskega programskega vmesnika (API), ki ima zastarelo tehnologijo, do podatkovnih baz, kar vpliva na zasedenost strežniških kapacitet in hitrost njihovega prikazovanja. Ker strežnik torej prenese le omejeno količino zahtevkov do podatkovnih baz v določenem časovnem obdobju, je prišlo po njihovih navedbah do zakasnitev pri nalaganju oziroma prikazovanju podatkov.
K odpravi tokratnih motenj so pristopili takoj in jih tudi že odpravili, so zatrdili. Prav tako so preverili vsa varnostna tveganja. “Na komisiji se zavedamo izjemnega pomena transparentnosti delovanja javnega sektorja za delovanje pravne države in zaupanje javnosti, pri čemer Erar predstavlja pomembno orodje tako za javni nadzor nad finančnimi tokovi javnega sektorja kot za transparentnost drugih podatkov (lobiranje, darila, omejitve poslovanja). Zato je nemoteno delovanje aplikacije naša prednostna naloga,” so zapisali v odzivu.
Ministrstvo za javno upravo jih je obvestilo o dveh IP naslovih, s katerih so prihajali ponavljajoči zahtevki za pridobitev večjega števila izpisov iz aplikacije. Možnost prejema podatkov preko aplikacijskega vmesnika so za omenjena IP naslova začasno onemogočili.
Delo je danes poročalo, da naj bi sledi ponavljajočih se zahtevkov za pridobitev veliko izpisov iz aplikacije vodile do ene izmed slovenskih političnih strank, kar pa na komisiji niso potrdili. “S podatki o tem, ali navedeni IP naslovi vodijo do ene političnih strank, ne razpolagamo,” so sporočili s KPK.
Na Erarju je sicer objavljeno tudi obvestilo, da so aplikacijo posodobili. “Vpeljali smo nove spletne servise, ki omogočajo ažurno preverjanje podatkov za javno objavo, kar ima lahko za posledico počasnejše delovanje aplikacije Erar in občasno javljanje napak,” sporočajo. V primeru, da aplikacija Erar javi napako pri prikazu podatkov, prosijo, da uporabnik iskanje čez nekaj minut ponovi. Obveščajo tudi, da je celovita prenova Erarja predvidena v letu 2024.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!