Neurje z obilnimi padavinami in močnim vetrom, ki je sinoči prešlo Slovenijo, je znova povzročilo kar nekaj preglavic in gmotne škode. V kraju Koseze pri Ilirski Bistrici je nastal tornado, ki je poškodoval enajst objektov. Stanovalce štirih hiš so morali evakuirati.
Zjutraj se je začelo odpravljanje posledic včerajšnjega močnega neurja, ki je največ škode povzročilo v naselju Koseze pri Ilirski Bistrici, kjer je nastal tornado. Na kraju so že sinoči posredovale intervencijske ekipe, ki škodo odpravljajo tudi danes.
Gasilci skupaj s civilno zaščito in domačini popravljajo razkrite strehe in s tal pobirajo kose strešne kritine, ki jih je tornado raznesel daleč naokoli. Vrtinec je podrl tudi kar nekaj dreves, zelo pa je poškodovana tudi električna napeljava na daljnovodih, ki jo sedaj popravljajo serviserji.
Kot je za N1 danes zjutraj pojasnil poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan, je tornado odkril in poškodoval enajst hiš. Na štirih hišah je odnesel celotno streho z deli ostrešja, zato so morali stanovalci te zapustiti. Zatočišče so jim ponudili sorodniki in prijatelji.
“S teh štirih hiš je odneslo celotne strehe. Do sanacije se zato stanovalci ne bodo mogli vrniti. Popravila bo dodatno oteževal dež, ki je še napovedan za naslednje dni,” je dejal Šestan. Dodal je, da bodo stroške sanacije nosili lastniki sami, ne ve pa, ali so imeli objekte primerno zavarovane.
Na Agenciji RS za okolje (Arso) so včeraj kmalu po dogodku potrdili, da se je pri Ilirski Bistrici razvil tornado. “Naša avtomatska postaja je zaznala sunek vetra, ki je dosegel skoraj 30 metrov na sekundo,” je za N1 pojasnil dežurni vremenoslovec Andrej Velkavrh. Dodal je, da nevihtna celica na radarski sliki ni bila tako izrazita, torej je šlo za zelo kratek pojav.
Zadnji dokumentirani tornado, ki je po pisanju portala Neurje.si pri nas naredil precej škode, je najbolj prizadel vas Hotedršica na Notranjskem, 23. avgusta 1986. Nastal je na območju Javornika nad Hotedršico in potoval vse do Ljubljanskega barja. Za seboj je pustil 34 km dolgo in od 100 do 300 metrov široko sled opustošenja. Veter v samem vrtincu naj bi dosegal hitrosti od 216 do 360 kilometrov na uro, vrtinec pa naj bi potoval s hitrostjo od 32 do 58 kilometrov na uro.
Neurje je pustošilo tudi v nekaterih drugih delih Slovenije. Po podatkih uprave za zaščito in reševanje je bilo najhuje na območju jugozahodne Slovenije, severne Primorske ter na Celjskem. Zaradi obilnega dežja je meteorna voda poplavila več kletnih prostorov objektov, ogrožala objekte, prav tako so ponekod narasli vodotoki. Sunki močnega vetra so odkrivali ostrešja objektov in podirali drevesa. Sprožila sta se dva zemeljska plazova, ki sta ogrožala objekte.
Ekipe opravile 75 intervencij
Na terenu je bilo aktivnih skupno 36 gasilskih enot, od tega tri poklicne, ki so opravile skupno 75 intervencij, poroča STA. Gasilci so odstranjevali podrto drevje, zasilno prekrivali poškodovana ostrešja, črpali meteorno vodo, s protipoplavnimi vrečami zaščitili ogrožene objekte in s folijo prekrili plazišči, so sporočili z uprave za zaščito in reševanje.
Uprava za zaščito in reševanje je skupaj obravnavala 69 dogodkov, in sicer na območjih regijskih centrov Maribor (16), Postojna (15), Celje (13), Koper (11), Kranj (šest), Murska Sobota (tri), Nova Gorica (dva) ter po enega v Ljubljani, Slovenj Gradcu in na Ptuju.
V Podravju zaradi neurja največ dela v Slovenski Bistrici in Račah
Na območju Podravja so imeli ponoči zaradi neurja največ dela gasilci na območju občin Slovenska Bistrica in Rače – Fram. V prvi so morali posredovati sedemkrat, v drugi pa osemkrat. O težavah poročajo še z območja Lenarta, Dupleka in Šentilja, medtem ko je bilo na Ptujskem treba posledice neurja odpravljati le v občini Zavrč, poroča STA.
Kot so sporočili z mariborskega regijskega centra za obveščanje, so v času večernih neviht v Slovenski Bistrici obravnavali sedem dogodkov, predvsem zaradi poplavljenih objektov in dvorišč. Med drugim so gasilci iz Spodnje Polskave in Zgornje Bistrice črpali meteorne vode iz kleti stanovanjskih objektov, čistili strugo potoka in postavljali protipoplavne vreče ter tako preusmerjali tok meteorne vode stran od objektov.
Osemkrat so morali zaradi podrtih dreves in poplavljenih objektov posredovati v občini Rače – Fram. Gasilci iz Frama, Podove in Rač so med drugim odstranili podrto drevo s cestišča in črpali meteorno vodo iz kleti stanovanjskih objektov, s postavljanjem protipoplavnih vreč pa so prav tako preusmerjali tok meteorne vode in s tem preprečili njen vdor v objekte.
V občini Lenart so morali gasilci v Zgornji Voličini s folijo prekriti 200 kvadratnih metrov plazu, ki je ogrožal stanovanjski objekt, o dogodku pa so obvestili vse pristojne občinske in druge službe. Nekaj manjših posredovanj je bilo ponoči še v občinah Duplek in Šentilj, od nikoder pa ne poročajo o morebitnih poškodovanih, še piše STA.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.