Kandidaturo za predsednika republike je danes vložil tudi poslanec SDS Anže Logar. Ob tem je obljubil, da se bo s svojim volilnim programom zavzemal za oblikovanje spodbudnega gospodarskega okolja, vključevanje mladih, zeleno preobrazbo ter vprašanje varnosti in zunanje politike, pri čemer bo po njegovem potrebno sodelovanje celotne slovenske politike.
“Tudi če imamo svetovno nazorsko različne poglede, imamo zagotovo nekaj, kar nas povezuje, in v tem pogledu mislim, da moramo združiti ta pozitivna področja ter z velikimi koraki in samozavestno stopiti v jutrišnji dan, kjer bo Slovenija dihala s polnimi pljuči in uporabljala vse atribute, ki jih ima na voljo,” je v izjavi ob vložitvi kandidature poudaril Anže Logar.
Poslanec SDS in nekdanji zunanji minister je kandidaturo vložil s podpisi 5.000 volilcev, uživa pa tudi podporo matične SDS. Na Twitterju je Logar zapisal, da je zbral skoraj 13.000 podpisov, to pa so potrdili tudi na Državni volilni komisiji (DVK). “Predlogu kandidature je priloženih 12.977 ustrezno potrjenih in podpisanih obrazcev podpore volilk in volilcev,” so zapisali.
Kandidatura vložena. S 5000 podpisi, zbranih pa 13 manj kot 13.000. Hvala! Vsakemu ki je pomagal pri zbiranju podpisov in vsem, ki so svoj podpis oddali. Na terenu čutim odlične odzive, zato se začetka kampanje že veselim. #Sodelujmo #ZAprihodnost pic.twitter.com/mbEWP1BFoL
— Anže Logar (@AnzeLog) September 21, 2022
Prvopodpisana pod njegovo kandidaturo Romana Jordan, sicer nekdanja evropska poslanka, je ob tem izrazila prepričanje, da je Logar prav takšen kandidat za predsednika republike, kot ga Slovenija potrebuje, sama pa, da ga pozna kot “razmišljujočega človeka, ki je odprt do različnosti, je strpen in deluje povezovalno”.
Predstavljal bo stališča, ki jih sam zastopa
Ob vprašanju, ali se poskuša v kampanji distancirati od SDS, pa je Logar danes dejal, da namerava v kampanji, kot je to počel tudi do zdaj, “predstavljati stališča, ki jih sam zastopa”. Napovedal pa je, da sam podpisov za razpis treh zakonodajnih referendumov, ki jih zbirajo v SDS, ne bo dal, a bo prisluhnil razpravi v času kampanje in se udeležil glasovanja, če bodo referendumi res razpisani.
V opozicijski NSi, ki je v predsedniško tekmo prav tako poslala svojega kandidata, so mu sicer v preteklih tednih očitali, da se pomika “globoko na sredino oz. levo sredino”. “Na levi mi pravijo, da sem skrajni desničar, v NSi pravijo, da sem na levi, kar pomeni, da sem pravi kandidat za predsednika republike, ki bo predsednik vseh državljank in državljanov, vseh Slovenk in Slovencev,” pa je ob tem odgovoril Logar.
O tem, ali bi tudi sam ravnal enako kot aktualni predsednik republike Borut Pahor in podpisal odpoklic veleposlanika v ZDA Toneta Kajzerja, pa je Logar danes poudaril, da zakon določa, da vlada veleposlanika razreši po posvetovanju s predsednikom republike, zato pred posvetom sam tega ne bi storil. Pahor se je namreč v torek odločil podpisati ukaz o odpoklicu veleposlanika Kajzerja, imenovanega na to funkcijo prav v času, ko je sedež šefa slovenske diplomacije zasedal Logar, a je ob tem izrazil nezadovoljstvo, ker o odločitvi ni bilo predhodnega posveta z njim.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.