Učenju z mamo se upira z vsemi štirimi, z inštruktorico težav ni

Slovenija 02. Mar 202508:45 7 komentarjev
test
Foto: PROFIMEDIA

Ko nastopijo težave z usvajanjem učne snovi v osnovni ali srednji šoli, se nemalo družin za pomoč obrne k inštruktorjem. Nekateri se za inštrukcije odločijo, ko je treba popraviti negativne ocene, nekateri pa za utrjevanje snovi ali dvig samozavesti pred preizkusi znanja. Koliko pri nas stanejo inštrukcije in kdaj jih šolarji res potrebujejo?

Inštrukcije v osnovnih in srednjih šolah so vedno pogostejše, povpraševanje po inštruktorjih pa veliko.

Stran Iščem/nudim inštrukcije na družbenem omrežju Facebook ima več kot 14.000 članov. V skupini ljudje dnevno nudijo usluge pri poučevanju posameznih predmetov, starši pa iščejo pomoč za otroke.

Trenutno se povprečna cena ene šolske ure inštrukcij giblje pri 16 evrih. Pogled na spletno stran inštruktorja, ki deluje v Ljubljani, na primer kaže, da šolska ura za inštrukcije iz angleščine za osnovne in srednje šole stane 14 evrov. Medtem šolska ura inštrukcij matematike za visoke šole in fakultete stane 16 evrov.

Številni inštruktorji ponujajo tudi “pakete” z več šolskimi urami inštrukcij (10 ali 20 ur), s katerimi privarčujete približno pol evra ali evro na uro. Cene inštrukcij v drugih slovenskih mestih so primerljive s temi v prestolnici.

Seveda je pri inštrukcijah tudi veliko dela na črno. V tem primeru je cena šolske ure nekoliko nižja, kar pa je značilno za vse storitve brez računa.

Portali, ki delujejo kot posredniki

29-letna Nina se je za inštruiranje odločila, ker si je poleg redne službe želela še nekaj dodatnega zaslužka. Obenem se ji je zdelo koristno, da obnavlja znanje, ki ga že ima.

“Najprej moraš ugotoviti, ali obstaja predmet, ki ga lahko poučuješ. Ali imaš dovolj znanja, da nekomu prenašaš učne informacije?” opiše svoj razmislek. Njena prva izbira je bila angleščina, razmišljala pa je tudi o poučevanju slovenščine in uporabe programov Microsoft Office. Kot oriše Nina, lahko poučuješ veliko predmetov.

Sama se je obrnila na portal, ki najema inštruktorje in deluje kot posrednik. Prijavila se je z življenjepisom, nato pa so jo poklicali na razgovor. Opraviti je morala test iz predmeta, ki ga je želela inštruirati, v njenem primeru je šlo za angleščino. Pogoj, da te sprejmejo za inštruktorja, je, da test opraviš z rezultatom nad 90 odstotkov.

“Nato poveš še, kaj vse ponujaš: ali imaš avto in se lahko pripelješ na dom, ali ponujaš inštrukcije po spletu, ali lahko v celoti inštruiraš v tujem jeziku, ali si na voljo za nujne inštrukcije …” opiše sogovornica. Prav tako na svojem profilu inštruktorja navedeš, v kateri regiji bi najraje deloval.

Inštrukcije
Fotografija je simbolična. (Foto: PROFIMEDIA)

Inštruktor, ki storitve nudi na posredniškem portalu, se mora odločiti, kako želi opravljati delo. Ena od možnosti je delo preko s. p., inštrukcije pa lahko nudiš tudi na študentsko napotnico ali prek osebnega dopolnilnega dela.

Na portalu se plačilo za šolsko uro povečuje glede na število opravljenih inštrukcij in oceno, ki ti jo dajo inštruirani. “Tako tudi stranka vidi, da imaš dražjo urno postavko, torej lahko sklepa, da si ’boljši’ inštruktor. Na profilu portala lahko spremljaš svoj zaslužek, ki ga dobiš glede na izbran način dela,” doda Nina.

Sama je bila na začetku za eno šolsko uro plačana 15 evrov, pokriti pa so tudi potni stroški, če se pelješ k stranki domov. Urna postavka narašča s številom ur, ki jih opraviš. Ker je delala prek posrednika, ji je od 15 evrov ostalo le okoli 8 evrov, saj na portalu vzamejo delež zaslužka.

Kot inštruktorica je začela delati pred dvema letoma, zdaj pa portala ne uporablja več. Ob tem dodaja, da so inštrukcije danes dražje kot takrat, ko je začela poučevati.

Številni izzivi za inštruktorje

Sogovornica pri svojem delu opaža, da starši otrokom velikokrat ’vsilijo’ inštrukcije – takrat je zelo očitno, da otrok nima interesa zares poslušati, pravi. “V tem primeru moraš biti pripravljen, da dve uri govoriš v prazno, nato pa moraš staršu razložiti, da inštrukcije na tak način nimajo smisla,” dodaja.

Po njenih izkušnjah je poučevanje otrok iz nižjih razredov osnovnih šol precej preprosto. “Predmet je takrat še lahek, zanimiv, inštruirani pa ima dejansko željo po znanju,” pravi Nina.

Seveda je vsak otrok drugačen. Včasih so zamišljeni in brez fokusa, nekateri hitro obupajo in potrebujejo dodatno oporo, opiše.

šolanje na domu
Fotografija je simbolična. (Foto: PROFIMEDIA)

“Predvsem starši napak mislijo, da si z najemom inštruktorja enkrat na teden zagotovijo, da bo otrok dobil dobro oceno. Ta mora za to delati tudi sam,” opozarja Nina.

Prepričana je, da mora biti dober inštruktor potrpežljiv in iznajdljiv, saj je treba iskati različne načine, kako otroku predati znanje. Seveda je osnova za delo to, da inštruktor obvlada snov. Ko česa ne ve, je ključno, da to vrzel v znanju izpolni, še poudari sogovornica.

“Pomembna je tudi iskrenost v odnosu do staršev in inštruiranega. Na koncu je pomembno, da tako inštruktor kot inštruirani rada prideta na uro,” še dodaja Nina, ki jo razveseli vsako lepo sporočilo, potem ko otrok dobi dobro oceno.

Kaj omogoča osebno dopolnilno delo

Ker posamezniki, ki inštruirajo ob rednem delu, pogosto ne morejo ali ne želijo odpreti s. p., pogosto izberejo že omenjeno možnost osebnega dopolnilnega dela (ODD).

Za osebno dopolnilno delo se šteje občasna pomoč v gospodinjstvu, pomoč pri čiščenju stanovanja ali stanovanjske stavbe, občasna pomoč pri kmetijskih delih, občasno varstvo otrok in pomoč starejšim, bolnim ali invalidom na domu, občasno prevajanje ali lektoriranje, občasno izvajanje umetniških oziroma kulturnih vsebin ob zasebnih dogodkih, občasna pomoč pri oskrbi hišnih živali na domu lastnika živali in seveda občasne inštrukcije.

Pogoj za legalno opravljanje osebnega dopolnilnega dela je vnaprej pridobljena vrednotnica. Vrednotnico mora za izvajalca kupiti naročnik storitve, in sicer eno vrednotnico v koledarskem mesecu, ne glede na višino plačila in število ur opravljenega dela. Po opravljeni storitvi mora izvajalec naročniku izdati račun.

Zaslužek iz naslova ODD v pol leta ne sme presegati treh povprečnih mesečnih neto plač v preteklem koledarskem letu. Trikratnik povprečne mesečne neto plače v Sloveniji za leto 2024 je 4.336,36 evra.

Še pred začetkom opravljanja osebnega dopolnilnega dela pa ga je treba prijaviti na Ajpes.

Z inštruktorico rada predeluje snov, mami pa se upira z vsemi štirimi

Inštruktorjev na trgu ne manjka, a kdaj starši ocenijo, da je čas, da jih prosijo za pomoč?

Po besedah Darje, mame šestošolke iz Ljubljane, se je za najem inštruktorja odločila, ker ima njena hči težave z matematiko. Ne gre za izboljšanje že pozitivnih ocen, temveč za popravljanje enic, pojasnjuje.

Temu, da bi ji pomagala mama, se deklica upira z vsemi štirimi. A ne gre le za to – če bi ji želela pomagati ona, bi se morala “usesti za mizo in naštudirati snov”.

šolanje na domu
Fotografija je simbolična. (Foto: PROFIMEDIA)

Najela je inštruktorico, ki za 60 minut računa 20 evrov, na dom pa prihaja enkrat na teden. Cena se ji zdi ugodna. Po potrebi inštruktorica šestošolki pošlje tudi dodatne vaje, ki jih ne računa.

Ker so z njenimi storitvami zadovoljni, ji bodo plačevali tudi naslednje šolsko leto, saj bo tako njena hči snov sproti predelovala, še dodaja Darja.

Na inštrukcije, da si poveča samozavest

Po besedah Pavleta iz Novega mesta njegova hči, ki je srednješolka, obiskuje inštrukcije za matematiko. Cena inštrukcij precej odstopa od drugih, ki smo jih našli na spletu, saj za eno uro plačajo 24 evrov. Obenem ne gre za prijavljeno delo, temveč delo na črno.

“Hči inštrukcije v prvi vrsti obiskuje, da si dvigne samozavest, saj na njih dobi potrditev, da snov obvlada. Prav tako so inštrukcije dobre za ponovno razlago, ki jo med predavanji morda presliši,” navaja. Ob tem dodaja, da se inštrukcije pri hčeri obrestujejo.

Pavle je prepričan, da se znanje pri nas ne ceni dovolj. “Če delavca za eno uro postavljanja zidu plačam več kot inštruktorja, ki otroku eno uro razlaga snov, mislim, da cena inštrukcij ni visoka,” je slikovit.

Kdaj otroci potrebujejo inštrukcije

V pogovoru z razvojno psihologinjo dr. Ljubico Marjanovič Umek za rubriko Poglobljeno je beseda tekla tudi o inštrukcijah. Dr. Marjanovič Umek poudarja, da princip obiskovanja šole in učenja ne more biti to, da “v šoli ni treba poslušati, sodelovati in pisati domačih nalog, ker bo pred napovedanim preverjanjem znanja inštruktor ’vlil’ znanje v otrokovo glavo”.

Podatki kažejo, da število inštrukcij iz leta v leto narašča – dobivajo jih ne samo tisti otroci, ki bi bili brez pomoči negativno ocenjeni, ampak tudi tisti, ki želijo dobiti višjo oceno.

“Dolgoročne posledice takšne pomoči so izjemno nesamostojni in neambiciozni otroci in mladostniki, ki niso radovedni. Takšni otroci bodo pričakovali pomoč staršev vse življenje, ker se niso nikoli soočili s samostojnim reševanjem konfliktov – ne glede na to, ali gre za socialne konflikte, konflikte med ravnjo doseženega znanja in znanja, ki bi ga lahko dosegli, konflikte, ko se otroku zdi, da zna več, a je bilo njegovo znanje ocenjeno slabše. Vse to so stvari, s katerimi se morajo otroci in mladostniki spoprijeti sami,” je v intervjuju z novinarko Barbaro M. Smajila za rubriko Poglobljeno še opozorila dr. Marjanovič Umek.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje

Priporočeno vsebino