Poleti so sprehajalci v Tomanovem parku v Ljubljani opazili povečano število podgan. Ker so se glodalci na območju zelo namnožili, je občina skupaj z Nacionalnim laboratorijem za zdravje, okolje in hrano začela deratizacijo. Trajala bo tri mesece.
V središču Ljubljane se spet pojavljajo težave s podganami. Pred kratkim je občina (znova) deratizirala Miklošičev park, zdaj je zaradi večjega števila glodalcev zaprla še Tomanov park ob križišču Resljeve in Masarykove ceste. “Glodalci na območju so se razmnožili. Opazne so luknje v tleh, ki so jih izkopale podgane,” so zapisali na občini.
Deratizacija bo trajala predvidoma tri mesece. Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano bo na območju namestil vabe proti podganam v obliki parafinskih blokov. Pristojne službe bodo s pregledom okolice v naslednjih dneh še preverile in dodatno ocenile razsežnost problematike. Morebitno potrebno deratizacijo kanalizacijskega sistema opravlja Komunalno podjetje Voka Snaga.
Glodalci v kanalizacijskem omrežju ne živijo, se pa hodijo vanj prehranjevat, saj vedo, da bodo tam našli hrano. Na občini zato opozarjajo meščane, da hrane ne mečejo v straniščne školjke ali odtoke. Tudi sprehajalce obveščajo, da je hranjenje prostoživečih živali na javnih površinah prepovedano – s tem namreč hrane dobijo tudi podgane, kar pripomore k razmnoževanju. Najpogosteje se zadržujejo na območju, kjer je hrana bolj dostopna.
Deratizacijo mora vedno naročiti lastnik območja, ki ga želi očistiti, glede na lokacijo pa se razlikujejo tudi načini deratizacije. Če se lastnik sam na problem z glodalci ne odzove oziroma se ga niti ne zaveda, pa lahko izvedbo deratizacije lastniku z odločbo odredi tudi pristojna inšpekcijska služba.
Lastnikom in sprehajalcem psov na občini svetujejo, naj bodo v času deratizacije posebej pozorni, da se njihovi ljubljenčki ne bodo preveč približali območju.
Podgane lahko na človeka prenesejo številne bolezni, kot sta steklina in mišja mrzlica, pa tudi druge nevarne bakterije in bolezni oziroma zoonoze, opozarjajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ).
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje