
Ljubljana bo kmalu bogatejša za vodno fontano. V središču prestolnice delavci namreč postavljajo vodno skulpturo, s katero bodo, kot so pojasnili na Mestni občini Ljubljana, dodatno oživili prostor, prispevali k ohlajanju mesta ter ozaveščali tako o okoljskih vrednotah kot pomenu kakovostne pitne vode. Dela so ocenjena na nekaj več kot pol milijona evrov.
Skoraj dve leti po tem, ko so na stičišču Slovenske ceste in Tomšičeve ulice postavili ograje in začeli dela za postavitev vodne skulpture, so delavci v teh dneh na prizorišče pripeljali njeno konstrukcijo in jo začeli postavljati. Dela v vrednosti 544.000 evrov (brez DDV) izvaja družba KPL.
Na Mestni občini Ljubljana (Mol) so že ob napovedi nove arhitekturne pridobitve poudarili, da gre za zahteven projekt, saj “zahteva kompleksnost povezave med geometrijo vodne skulpture, hidravličnimi lastnostmi in prostorom, ki ga omejuje obstoječa infrastruktura”. Avtorji skulpture so Primož Boršič, mag. Mojca Kocbek Vimos, Sašo Vrabič in Jan Filipec, projektno dokumentacijo za izvedbo so pripravili P plus arhitekti in Mojca Kocbek Vimos.
Kot so še dejali na ljubljanski občini, vodni elementi v urbanem okolju pomembno vplivajo na ohlajanje mesta, hkrati pa imajo tudi estetsko vlogo in prostoru dajejo celovito podobo. “Številne ureditve vzdolž osrednjega dela Slovenske ceste, ki je tako po videzu kot prometni ureditvi posebnost v Ljubljani, danes zagotavljajo različne možnosti uporabe in doživljanja ulice ter prostorov ob njej. Ob načrtovanju prenove tega javnega prostora smo se odločili postaviti skulpturo v obliki vodnjaka, ki bo ploščadi pred arkadami Konzorcija dala značaj trga in nudila različne interakcije ter bo privlačno in prepoznavno obeležje glavne ulice z bogato zgodovino, povezano z miti in legendami,” so dodali.
Ljubljanska občina je v sodelovanju z Zbornico za arhitekturo in prostor Slovenije leta 2015 razpisala javni natečaj za izbiro najprimernejše rešitve za ureditev vodne skulpture, katerega cilj je bil pridobiti najprimernejšo likovno in arhitekturno rešitev vodne skulpture ter optimalno mikrolokacijo zanjo na stičišču Slovenske ceste in Tomšičeve ulice. Prvonagrajena rešitev je bila po mnenju celotne žirije najbolj zanimiva in opazna, nenavadna, vendar enostavna, predvsem pa je ljudem, še posebej otrokom, prijazna prispodoba tekoče, krožeče, iztekajoče in padajoče vode.
Vodna skulptura bo Ljubljančanom in turistom v poletnih mesecih prišla še kako prav. Vročinski valovi so v Sloveniji vse pogostejši, Ljubljana pri tem ni nobena izjema. Mesta se namreč poleti zaradi velike koncentracije stavb in cestnih površin čez dan močno segrejejo, ponoči pa se zaradi velike toplotne kapacitete betona in asfalta slabo hladijo. To je tako imenovani “učinek toplotnega otoka”, ko je temperatura v mestu za nekaj stopinj višja od temperature v okolici. Za omilitev učinka toplotnega otoka v mestu sta ključna ozelenitev in zmanjšanje obsega betonskih površin ter njihova nadomestitev z vodoprepustnimi površinami, ki zadržujejo vodo. V vročini lahko ta voda izhlapeva in hladi okolico.
Na prvi poletni dan so v rubriki Poglobljeno s pomočjo infrardeče kamere in termometra preverjali, kako zelo se lahko segrejejo nekatere površine v mestu in kako k omilitvi vročine pripomorejo drevesne krošnje. Več o tem v članku Infrardeča kamera in meritve N1: Kako razbeljene so ljubljanske ulice.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje