Po Sloveniji poteka sanacija po najhujši naravni nesreči v zgodovini Slovenije. Pri odpravljanju posledic poplav sodeluje tudi posebne eno civilne zaščite – enota za hitr intervencije RKB, ki izvaja dezinfekcijo objektov. Država je določila 21 mest, kjer bo opravljala monitoring tal in voda. Dogajanje smo spremljali v živo.
Naplavine ob reki Sori v Medvodah
Po uničujočih poplavah je na obrežju Sore v Medvodah videti številni odpadni material, ki ga je tja nanosila deroča voda. Od podrtih dreves, praznih plinskih jeklenk tudi uničenega avtomobila.
Karitas razdelil za pol milijona evrov pomoči
Slovenska karitas je prizadetim v poplavah doslej že razdelila pol milijona evrov pomoči v obliki bonov in finančnih nakazil, še 1,3 milijona evrov je bodo razdelili v začetku prihodnjega tedna. Humanitarna organizacija je ob tem izpostavila veliko solidarnost njihove mednarodne mreže.
Slovenska karitas je do sedaj iz tujine prejela 33 palet humanitarne materialne pomoči z vojaškim letalom s strani Karitas Poljske ter 258 razvlaževalcev prostorov, ki so jih pripeljali v Slovenijo sodelavci Karitas Hrvaške, Poljske, Nemčije in Češke, so ob svetovnem dnevu humanitarnosti, ki ga obeležujemo danes, sporočili iz organizacije.
Za pomoč z razvlaževalci je Slovenska Karitas zaprosila tudi sosednji Karitas Italije in Madžarske. Dodatno je Slovenska karitas kupila še 115 razvlaževalcev, so zapisali.
Nacionalne akcije zbiranja sredstev tečejo prek Karitas na Poljskem, Češkem, v Avstriji, Nemčiji, Bosni in Hercegovini. Finančna in materialna pomoč Karitas iz tujine je doslej vredna 270.000 evrov, v prihodnje se bo še povečala.
Slovenska karitas je od številnih posameznikov, podjetij, fundacij in Karitas iz tujine doslej zbrala 3,04 milijona evrov. Prvo pomoč v vrednosti pol milijona evrov so že razdelili v obliki bonov ali finančnih nakazil v vrednosti od 100 do 1000 evrov.
"Do prvega dela naslednjega tedna bomo razdelili še preostanek do 1,3 milijona evrov iz naslova donacij Karitas. To je sedaj samo prva pomoč, ki še ni namenjena adaptaciji, ampak prilagoditvi življenja," je dejal generalni tajnik Slovenske karitas Peter Tomažič.
V Škofji Loki začenjajo popis škode. Župan: "Še naprej računam na vse vas"
Župan Škofje Loke Tine Radinja je na Facebooku zapisal, da se stanje po katastrofalnih poplavah izboljšuje iz dneva v dan, a bo sanacija trajala že zelo, zelo dolgo. "In od vseh nas zahtevala veliko potrpljenja. Poškodbe občinske infrastrukture trenutno ocenjujemo na 60 do 100 milijonov evrov. Škoda v zasebnih domovih in podjetjih je prav tako ogromna," je zapisal.
V občini je bilo po trenutni oceni zalitih oziroma poškodovanih 350 objektov, voda je odnesla oziroma poškodovala 21 mostov, 13 jih je popolnoma uničenih. Utrgalo se je več kot 200 plazov, med njimi jih še vedno več kot 20 ogroža infrastrukturo. Župan je zapisal, da so danes začeli s popisom škode. Več najdete na občinski spletni strani.
"Delamo ves čas, naši lokalni izvajalci so izjemno. Napredek je viden že skoraj povsod, ceste so vsak dan malo bolj prevozne, a še vseeno bodite zelo, zelo previdni," je pozval občane.
Zapisal je še, da center za duševno zdravje otrok in mladostnikov ponuja vsem psihološko pomoč oziroma so zaposleni na voljo za spodbuden pogovor. "Za pomoč so na voljo na telefonskih številkah 04 502 02 10 ali preko e-pošte: [email protected]."
"Žrtev in težkih poškodb k sreči v naši občini nismo imeli. Evakuiranih je bilo 22 oseb, mnogi pa so odšli k prijateljem, sorodnikom, znancem … V občinskih začasnih namestitvah je bil gospod z ženo in hčerko, ki se je že vrnil v očiščeno stanovanje. Starejša gospa je nastanjena v bivalni enoti, dve družini pa v občinskih stanovanjih. Za vse poplavljene moramo skupaj poskrbeti in skupaj koordiniramo pomoč Rdečega križa, Karitasa, Rotaryja in Lions kluba, ki pomagajo s skupnimi močmi."
"Še naprej računamo na vse vas," je sklenil zapis.
V Kamniku zbirajo šolske potrebščine
V koordinaciji kamniškega centra za socialno delo v kamniški knjižnici Franceta Balantiča in enotah v Šmarci, Komendi in Motniku zbirajo šolske potrebščine (zvezke, barvice, svinčnike, ravnila, puščice, šolske torbe …) za učence z območij v kamniški in komendski občini, ki so jih prizadele poplave.
Potrebščine lahko pošljete tudi v paketu na naslov kamniške knjižnice s pripisom "za poplave", na naslov Ljubljanska 1, 1241 Kamnik.
Več informacij najdete spodaj.
Rdeči križ bo prizadetim v poplavah razdelil za več kot pol milijona evrov pomoči
Rdeči križ Slovenije je po poplavah, ki so državo prizadele v začetku meseca, razdelil že za več kot 250.000 evrov materialne pomoči, prihodnji teden pa bodo prebivalcem na prizadetih območjih namenili za 300.000 evrov finančne pomoči v obliki vrednostnih kartic. Njihovi prostovoljci medtem ostajajo na terenu, so sporočili iz organizacije.
Kot so sporočili iz Rdečega križa Slovenije, so do petka razdelili več kot 200 ton materialne pomoči, in sicer več kot 85 ton živil, hrane in prehranskih izdelkov, več kot 20 ton higienskih potrebščin in pripomočkov, 100.000 litrov vode ter več kot 3000 litrov razkužil in sredstev za čiščenje.
Civilna zaščita izvaja dezinfekcijo
Pri odpravljanju posledic poplav sodeluje tudi državna enota civilne zaščite, Enota za hitre intervencije RKB, ki izvaja dezinfekcijo javnih objektov v občini Ravne na Koroškem. Poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan je načrt dezinfikacije za N1 napovedal že v torek. "Vse objekte oziroma prostore, ki so bili poplavljeni, je potrebno najprej posušiti, potem pa dezinficirat.S tem bomo začeli takoj, ko bomo začeli dobivati povpraševanje z občin," je v torek dejal Šestan.
Pri odpravljanju posledic poplav sodeluje tudi državna enota civilne zaščite, Enota za hitre intervencije RKB, ki izvaja dezinfekcijo javnih objektov v občini Ravne na Koroškem. pic.twitter.com/DmxM3h2APR
— Uprava RS za zaščito in reševanje (@URS_ZR) August 19, 2023
Zaradi poplav bodo to nedeljo še zadnjič lahko odprte trgovine
Prihajajočo nedeljo bodo še zadnjih lahko izjemoma odprte trgovine z živili, tehničnim blagom ali otroško opremo. Odlok bo namreč v ponedeljek preklican, so pojasnili na ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport.
Trgovine bodo skladno z odlokom poveljnika civilne zaščite Srečka Šestana, ki omogoča odprtje prodajaln z živili, tehničnim blagom ali otroško opremo ob nedeljah in praznikih, lahko odprte le še to nedeljo.
Vzorčenje tal po poplavah na 21 lokacijah
Agencija za okolje je za monitoring tal in voda po poplavah, ki so državo prizadele v začetku avgusta, določila 21 merilnih mest v porečjih rek Sore, Pšate, Kamniške Bistrice, Gradaščice, Save, Savinje, Drave, Mure in Meže. V odvzetih vzorcih bodo iskali vsebnosti kovin in mineralnih olj. Z vzorčenjem so že začeli.
Voda, ki je poplavila območja in prostore, je onesnažena, ker so v njej lahko kanalizacijska voda, odpadki, trupla živali, nevarne snovi, večji predmeti in blato, so kmalu po poplavah opozorili pristojni.
Na Agenciji za okolje so tako pripravili načrt preglednega monitoringa tal in voda po poplavah. Pri izboru merilnih mest so upoštevali več kriterijev, med njimi območje poplave, rabo tal ter obstoječe podatke o onesnaženosti tal. Izbrana vzorčna mesta so reprezentativna za širše območje in obsegajo kmetijsko ter stanovanjsko rabo, so sporočili iz agencije.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!