Nekateri sindikati parafirali kolektivne pogodbe, preostali bodo še odločali

Slovenija 13. Nov 202413:03 > 18:23 1 komentar
Policija
Policija (Foto: Žiga Živulović jr./BOBO)

Pogajalci vlade in sindikatov, ki so sodelovali v okviru pogajanj za plačni steber v raziskovalni dejavnosti, izobraževanju in kulturi, so dopoldne parafirali anekse h kolektivnim pogodbam in ločen stebrni dogovor. Kolektivne pogodbe je parafirala tudi vodja plačnega stebra zdravstva in socialnega varstva na sindikalni strani Irena Ilešič Čujovič. Sindikati drugega stebra niso prepričani in so parafiranje zavrnili – nekateri bodo odločali še vse do petka. Brez odločitve je za zdaj tudi Fides.

Anekse h kolektivnim pogodbam za kulturne dejavnosti, za raziskovalno dejavnost in za dejavnost vzgoje in izobraževanja ter dogovor sta parafirala namestnik vodje vladne pogajalske skupine Matevž Lakota in v imenu reprezentativnih sindikatov plačnega stebra javnih uslužbencev v raziskovalni dejavnosti, izobraževanju in kulturi Branimir Štrukelj.

Z ministrstva za kulturo so ob tem posredovali izjavo državnega sekretarja Marka Rusjana, ki je izrazil zadovoljstvo, da številne ure skupnega dela na pogajanjih in tudi na mnogih sestankih niso bile zaman in je bil plod njihovega skupnega dela danes potrjen. Prepričan je, da bodo v petek tako ministrica za kulturo Asta Vrečko kot tudi vodje sindikatov s področja kulture podpisali usklajeno spremembo kolektivne pogodbe.

Vsem zaposlenim v javnem sektorju se znatno povišajo plače. Prav tako nihče ne bo imel več osnovne plače pod minimalno plačo, najslabše plačani pa bodo prej prišli do končnega povišanja plač, je izpostavil. Obenem je po njegovih besedah pomembno, da so zagotovili dostojne plače za delavce v kulturi, ki so povsem primerljive s plačami v drugih sektorjih. “To je tudi priznanje, da sta kultura in umetnost ključna za razvoj družbe in da delavci v kulturi opravljajo ravno tako odgovorno in pomembno delo kot delavci v šolstvu, zdravstvu, državni upravi in vseh drugih sektorjih,” so besede državnega sekretarja še navedli na ministrstvu.

Tudi v stebru zdravstva in socialnega varstva parafirali kolektivne pogodbe

Vodja plačnega stebra zdravstva in socialnega varstva na sindikalni strani Irena Ilešič Čujovič je parafirala kolektivne pogodbe v okviru tega stebra in tako imenovani stebrni dogovor, je potrdila za STA. V plačnem stebru zdravstva in socialnega varstva so se pogajali o štirih kolektivnih pogodbah. Med njimi so kolektivna pogodba za dejavnost zdravstva in socialnega varstva, kolektivna pogodba za zdravnike in zobozdravnike, kolektivna pogodba za dejavnost obvezne socialne varnosti in kolektivna pogodba za zaposlene v zdravstveni negi.

Ilešič Čujovič, ki predseduje Sindikatu zdravstva in socialnega varstva Slovenije, je v torek od republiškega odbora sindikata prejela mandat za podpis kolektivnih pogodb dejavnosti, za katere je sindikat reprezentativen. Kolektivne pogodbe bo podpisala pod pogojem, da se končni dokumenti tudi v drugih plačnih stebrih do petka ne bodo spremenili. “Naše pričakovanje je, da ob vabilu na podpis v petek prejmemo vse dokumente, ki se bodo hkrati podpisovali v celotnem javnem sektorju, ne zgolj za naš steber,” je pojasnila.

Na vprašanje, kako komentira dogovorjeno, je odgovorila, da vsak zaključek pogajanj pusti grenak priokus. “Zagotovo v celoti nismo uspeli s svojimi zahtevami in nekatera nesorazmerja med posameznimi delovnimi mesti ostajajo odprta,” je dejala.

V pogajanjih se prav tako niso dotaknili neplačnih ukrepov, ki bi pomenili večjo motivacijo za tiste, ki ostajajo v javnem sektorju, oziroma večjo možnost, da vanj privabijo nove zaposlene. Večina sindikatov v stebru zdravstva in socialnega varstva je po njenih besedah vseeno ocenila, da parafirani dokumenti predstavljajo tisto, kar je bilo v tem trenutku mogoče izpogajati. “In nato nadaljujemo v naslednjem letu,” je še napovedala.

V sindikatih drugega stebra niso prepričani

Parafiranje pa so zavrnili sindikati državne uprave, ki menijo, da so obravnavani slabše od drugih skupin. Po informacijah STA naj bi Policijski sindikat Slovenije odločitev sprejemal v petek, prav tako Sindikat ministrstva za obrambo.

Takrat naj bi bila znana tudi odločitev Sindikata državnih organov Slovenije, medtem ko je Sindikat vojakov Slovenije na spletni strani že sporočil, da kolektivne pogodbe ne morejo podpisati. Sindikat poklicnega gasilstva, ki prav tako sodi v drugi plačni steber in je edini podpisnik kolektivne pogodbe za dejavnost poklicnega gasilstva, pa naj bi se o podpisu odločal v četrtek.

redarji
Foto: Denis Sadiković/N1

Omenjeni sindikati so sicer na torkovi skupni novinarski konferenci vlado pozvali k ustreznim rešitvam, sicer je konflikt neizbežen. Na vladni strani za zdaj vztrajajo pri obstoječih predlogih, vsaka sprememba bi namreč lahko imela za posledico tudi zahteve pri drugih, tudi tisti, ki bi se za podpis sicer odločili. V nekaterih sindikatih so ob parafiranju že pojasnili, da bodo kolektivne pogodbe podpisali pod pogojem, da se končni dokumenti tudi v drugih plačnih stebrih do petka ne bodo spremenili.

Po torkovi novinarski konferenci sindikatov drugega stebra so sicer na vladni strani pojasnili, da bi se plače v okviru tega plačnega stebra v povprečju povišale za 529 evrov bruto; policistom bi se povišale za 557 evrov, vojakom za 556 evrov, diplomatom za 662 evrov, inšpektorjem, skupaj s pravosodnimi policisti, občinskimi redarji in pristaniškimi nadzorniki, pa za 627 evrov bruto.

Brez odločitve tudi Fides: “Plačne anomalije ostajajo”

Tudi v Sindikatu zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides še niso sprejeli odločitve, ali bodo v okviru prenove plačnega sistema javnega sektorja v petek podpisali kolektivno pogodbo za zdravnike in zobozdravnike.

Predlog aneksa h kolektivni pogodbi za zdravnike in zobozdravnike je po navedbah zdravniškega sindikata Fides v delu pogojev in postopkov za napredovanje na nova delovna mesta starejših zdravnikov brez specializacije z licenco in starejših specialistov posledica uskladitve Fidesa in vladne pogajalske skupine v sklopu mediacije. Ta je okviru stavkovnih pogajanj potekala v aprilu.

Prav tako so v predlogu aneksa po navedbah Fidesa delno upoštevani dvigi plačnih razredov za delovna mesta višjih zdravnikov brez specializacije z licenco in višjih specialistov, vključno s plačnimi uvrstitvami delovnih mest starejših zdravnikov brez specializacije z licenco in starejših specialistov. Omenjeno po navedbah sindikata izhaja iz sicer še neusklajenega dogovora iz stavkovnih pogajanj z vlado. Še vedno namreč traja zdravniška stavka, ki se je začela januarja.

Damjan Polh
Damjan Polh (Foto:Žiga Živulović jr./ BOBO)

V Fidesu tako pozdravljajo ureditev karierne poti zdravnikov in zobozdravnikov, a opozarjajo, da plačne anomalije ostajajo. Poudarili so, da predlagani aneksi h kolektivnim pogodbam v zdravstvu niso plačna reforma in ne naslavljajo specifik zdravstva. Prav tako po njihovem mnenju predlagani aneksi ne naslavljajo problematik, s katerimi se soočajo javni zdravstveni zavodi, ki se neuspešno trudijo zapolniti kadrovske vrzeli, ki postajajo čedalje večje.

“Dodatne rešitve za odprte vsebine stavkovnih zahtev pričakujemo v nadaljevanju stavkovnih pogajanj z vladno pogajalsko skupino, ki sledijo prihodnji teden,” so poudarili.

Podpis kolektivnih pogodb in dogovorov konec tedna

V ponedeljek so že parafirali kolektivne pogodbe v okviru plačnega stebra za javne uslužbence v javnih agencijah, skladih in zavodih. Danes so jih parafirali še za zdravstvo in socialno varstvo, medtem ko sindikati drugega stebra, ki med drugim zastopajo vojake, policiste, občinske redarje, delavce v pravosodju in državni upravi ter poklicne gasilce, k parafiranju ne nameravajo pristopiti.

Podpis kolektivnih pogodb in dogovorov naj bi sledil v petek, sindikati pa odločitve, ali bodo pristopili k podpisu, sprejemajo v teh dneh. V Konfederaciji sindikatov javnega sektorja ob tem pričakujejo, da bo vlada sindikatom z vabilom na podpis posredovala tudi zadnje verzije končnih dokumentov za vse stebre.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje