“Vlada naj pove, ali potrebuje kmeta za samooskrbo ali le najcenejšo komunalo”

Slovenija 25. Sep 202416:30 2 komentarja
Traktor na njivi
Foto: PROFIMEDIA

V Združenju slovenske kmečke iniciative menijo, da pristojni ne uresničujejo dogovora o načinu izpolnjevanja protestnih zahtev kmetov, zato so danes v Celju predstavili sedem zahtev za boljše pogoje za kmetovanje.

V Združenju slovenske kmečke iniciative menijo, da pristojni ne uresničujejo dogovora o načinu izpolnjevanja protestnih zahtev kmetov.

Kot je ob navedbi zahtev povedal član iniciative Jože Romšak, je njihova prva zahteva izključitev subvencij za obdelavo območij z omejenimi možnostmi za kmetijsko dejavnost (plačila OMD) iz obdavčitve. Zahtevajo spremembo zakona o dohodnini, tako da bo ponovno določena oprostitev plačil OMD v celoti.

To vlada sicer načrtuje v prvem svežnju predlogov davčnih sprememb, ki ga je potrdila 30. avgusta. Ta je v državni zbor vložen po rednem postopku.

Iniciativa zahteva, da se pri umeščanju in gradnje vodne infrastrukture upošteva kmetijska dejavnost. Zato zahteva sestanke za pogovore o rešitvah za posamezna območja. Zahteva spremembe uredbe o pravilih pogojenosti. Slovenija bi morala po njihovem pri spremembah strateških načrtov skupne kmetijske politike EU v največji možni meri izkoristiti to, da se upošteva specifike pri določanju standardov.

Med zahtevami je tudi dostopnost do sredstev in njihov dovolj velik obseg za kmetijsko-okoljske podnebne ukrepe. Iniciativa zahteva povečanje sredstev za intervencije. V iniciativi si ob tem želijo, da bi bili omogočeni novi vstopi v operacije skupne kmetijske politike.

Zahteva je še zmanjšanje populacije zveri in divjadi na nosilno zmogljivost okolja ter učinkovito upravljanje z njimi. Rešitev je treba po njihovem poiskati pred začetkom nove pašne sezone. Iniciativa zahteva redna in takojšnja izplačila ukrepov skupne kmetijske politike.

Njihova zadnja zahteva se nanaša na znižanje pristojbine za vzdrževanje gozdnih cest. Po mnenju iniciative bi se morala v uredbi o pristojbini za vzdrževanje gozdnih cest odmerna stopnja zmanjšati s 14,7 odstotka na 9,5 odstotka. Romšak je ob tem dejal, da samo lastniki gozdov plačujejo pristojbino za gozdne ceste, čeprav je ta v uporabi vseh.

“Vlada nas v tem trenutku ne posluša. Naj nam jasno in glasno pove, ali potrebuje kmeta za samooskrbo ali potrebuje samo najcenejšo komunalo. Potem pa naj nas kmete prestavi pod okoljsko ministrstvo in nam naj da rento, kot pripada nevladnih organizacijam s področja varovanja narave,” je povedal.

Glede volitev v organe Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije (KGZS), ki bodo v začetku oktobra, je dejal, da je treba “v vodstvu KGZS izvesti spremembe”.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje