Vsako pokanje je nedopustno

Slovenija 26. Dec 202420:24 9 komentarjev
Zasnežena Ljubljana, sneg, Ljubljana, sneženje, zima
Anastasia Živulović/Bobo

Čeprav se vsako leto pogovarjamo o tem in opozarjamo na nevarnosti in nesmiselnost uporabe pirotehnike, smo spet v času, ko zunaj poka. Nekaj koristnih nasvetov, kako lahko ukrepate, če imate doma psa ali drugo žival, vam ponujamo spodaj. Pokanja se bojijo, zato je pomembno vedeti, kaj je najbolje narediti ...

Vsako leto se med decembrskimi prazniki v Sloveniji odpre razprava o (ne)smiselnosti in (ne)upravičenosti prodaje in uporabe pirotehnike.

Policisti, zdravniki in gasilci decembra svarijo pred poškodbami ob nepravilni rabi pirotehnike, agencija za okolje in NIJZ opozarjata, da ognjemeti močno poslabšajo kakovost zraka, nevladne organizacije in veterinarji opominjajo na trpljenje živali zaradi pokanja. O tem problemu smo obširno pisali lani prav v tem času; opozorili smo na problem z vsemi dejstvi, za katera morda niti vedeli niste …

Pirotehnika
Foto: Bor Slana/ BOBO

Večina recimo ne ve, kaj je dejansko prepovedano in kdaj. Kakšna je razlika med petardo in raketo? Ali pa da si lahko povsem zakonito kadarkoli v letu naredite ognjemet, tudi z več kot 300 raketami … O tem smo pisali lani v rubriki Poglobljeno v članku: Zakaj še nismo prepovedali pirotehnike.

O možnosti prepovedi pirotehnike je takrat za N1 govoril tudi ustavni pravnik. Preverite lahko v članku: Bi lahko pirotehniko prepovedali – kaj nam je povedal ustavni pravnik.

Ni res, da gre za nenevarno zabavo

Direktor enega od slovenskih pirotehničnih podjetij nam je takrat v svoji razlagi, zakaj meni, da prepoved pirotehnike ni potrebna, med drugim argumentiral, da zaradi zabavne pirotehnike še nihče ni umrl.  A le nekaj tednov po tem smo v Sloveniji na žalost poročali prav o smrti zaradi pirotehničnega sredstva. Umrla je 56-letna ženska.

Kako pomagate živalim, ko zunaj poka? Tu so nasveti, ki te dni pridejo prav

speča mačka spi
Foto: PROFIMEDIA

Če imate doma živali, vam v teh dneh gotovo prav pridejo informacije, kaj živalim ob pokanju pomaga in česa naj lastniki ob pokanju raje ne počnejo. Lani je za N1 to pojasnjeval doktor veterine in vodja Nacionalnega centra za dobrobit živali Ožbalt Podpečan.

Ožbalt Podpečan
Dr. Ožbalt Podpečan (Foto: Egon Parteli/N1)

Poglejmo njegove glavne poudarke, ki vam lahko tudi letos pridejo prav:

  • Pirotehnična sredstva, ki pokajo, so travmatična, ne samo za ljudi, ampak tudi za živali. Vsa pirotehnična sredstva, ki proizvedejo pok, pri živalih povzročajo strah, stanje panike in šoka. Vse, kar poči, je nesprejemljivo, ne glede na to, ali gre samo za pok ali pa je zraven poka še svetlobni učinek. Dr. Podpečan se je zavzel za prepoved pirotehnike.
  • Skoraj polovica psov jasno kaže znake strahu pri pokanju. Na pok odreagirajo vsi, od lastnika pa je odvisno, kako zna psa pomiriti in preusmeriti pozornost. V času najbolj intenzivnega pokanja se izognimo sprehodu s psom. Če pa že gremo, naj bo pes nujno na povodcu, saj lahko zaradi strahu zbezlja.
  • Če se pokanje začne, ko smo s psom zunaj, ga je treba nujno dati na povodec, tudi če sicer v “mirnem času” svojo žival obvladate.
  • Ko smo v zaprtem prostoru, zunaj pa poka, zaprimo vsa okna in spustimo zunanja senčila, da zmanjšamo glasnost pokanja. Nekaterim živalim ob pokanju pomaga zatemnjen prostor, v katerega se lahko umaknejo. Lahko smo ob njih, a ne kažimo svoje vznemirjenosti, bodimo mirni. Živali ne jemljimo v naročje. Če je mogoče, začnimo kakšno igro in odvrnimo pozornost stran od pokanja.
  • Veterinarji niso preveč naklonjeni predpisovanju pomirjeval za živali. Obstajajo sicer učinkovine za pomiritev, od bolj blagih na rastlinski osnovi do močnejših sedativov, pri katerih je treba biti zelo previden. A pred tem morajo biti izkoriščene vse druge možnosti. Obstajajo pa tudi živali, ki so ob pokanju v totalni paniki. Zanje je uporaba močnejših pomiril upravičena. “Ne želimo pa, da bi sedative uporabljali rutinsko, ker ne gre za nedolžna zdravila,” je dejal Podpečan.
  • Pokanje ne prizadene le psov, temveč vse vretenčarje. Tako ptice, plazilci, sesalci na pok odreagirajo negativno. Bojijo se seveda tudi rejne živali. To zelo dobro vejo tudi kmetje, ki običajno ne uporabljajo pirotehnike.

Upamo, da bo te dni pokalo čim manj in da boste tako vi kot vaše živali imeli mirne praznične dni.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje