Stanje vodotokov in podzemnih voda je pri nas trenutno razmeroma dobro. Sunki burje pa so v nedeljo tako razburkali morje pred Piranom, da so najvišji valovi presegli celo višino treh metrov.
Burja, ki te dni pesti Primorce, je svojo moč pokazala tudi na morju. Kot je na svojem profilu na Twitterju sporočila Agencija RS za okolje (Arso), so v nedeljo na oceanografski boji Vida, ki se nahaja 1,5 navtične milje pred Piranom, zabeležili valove, katerih višina je presegla tri metre.
Močna burja in visoko valovanje morja
— ARSO vode (@ARSO_VODE) February 27, 2023
Včeraj so bili ob močni burji na oceanografski boji Vida, ki se nahaja 1,5 navtične milje pred Piranom, zabeleženi najvišji valovi visoki prek treh metrov.#arsomorje pic.twitter.com/UdRJALMncF
Arso valovanje morja od leta 2006 spremlja tudi na oceanografskih bojah. Ena od njih je boja po imenu Vida, ki kjer je bil 4. februarja 2012 ob 5. uri izmerjen doslej najvišji val. Visok je bil 4,8 metra.
Danes se je valovanje nekoliko umirilo, a je še vedno kar visoko, predvidoma v sredo pa hidrologi ponovno pričakujejo visoko valovanje morja. Arso je dodal še, da se najmočnejše burje pri nas običajno pojavijo februarja in marca, ko ravno nad našimi kraji nastane velika razlika v zračnem tlaku, kar povzroči močno burjo.
🌊 Močna večdnevna burja razburka tudi morje. Ker se ob njej višina valov povečuje z oddaljenostjo od obale, beležimo najvišje valove na oceanografskih bojah. Najvišji val na oceanografski boji Vida je bil visok 4,8 m in je bil izmerjen 4. 2. 2012. pic.twitter.com/1ml37EpkY1
— ARSO vode (@ARSO_VODE) February 27, 2023
Arso je v soboto za Primorsko izdal oranžno opozorilo zaradi burje. Najmočnejši sunek burje s hitrostjo 124 kilometrov na uro so v nedeljo zaznali v Podnanosu. Že od sobote pa močni sunki povzročajo nevšečnosti v prometu: del primorske avtoceste je zaprt že od sobote.
Preberite še: Tudi danes na Primorskem močna burja, del primorske avtoceste ostaja zaprt
Zaradi burje so v nedeljo čez dan imeli kar nekaj dela gasilci, dežurni delavci cestnih in komunalnih služb ter delavci elektro- in telekomunikacijskih podjetij. Po poročanju centra za obveščanje so posredovali zaradi podrtih dreves na cestišča, drogove in električne vodnike. Sunki burje so odtrgali reklamni pano, sončni kolektor, strehe objektov, drogove telekomunikacij, ponekod je bila motena oskrba z električno energijo in telekomunikacijami. Največ posredovanj je bilo na območju Kopra, Nove Gorice, Postojne in Ilirske Bistrice.
Pri površinskih vodah imamo sicer v Sloveniji trenutno zadovoljujoče stanje. “To pomeni, da so slovenske reke primerno vodnate za ta letni čas. V večjem delu države ta čas beležimo srednje pretoke rek, najmanjša vodnatost pa je v Zgornjem Posočju, pa tudi ponekod v Pomurju, tam imajo reke male in ustaljene pretoke, sicer pa prevladuje srednja vodnatost,” je za STA trenutne hidrološke razmere opisal hidrolog z Agencije RS za okolje (Arso) Janez Polajnar.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!