Radenski župan Roman Leljak je novembra lani klical na številko 112, rekoč, da gori objekt v parku, čeprav požara ni bilo. S tem je želel preveriti pripravljenost in odzivnost gasilcev. Policija ni ugotovila, da bi župan storil kaznivo dejanje zlorabe znamenj za pomoč in nevarnost, češ da v njegovem ravnanju ni bilo zlonamernosti. Zadevo je zato zaključila s poročilom. Prav tako Inšpektorat za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami ni ugotovil, da bi obstajala podlaga za uvedbo prekrška.
Župan občine Radenci Roman Leljak je novembra lani klical na številko 112 in sporočil, da gori objekt v radenskem parku. A regijskega centra za obveščanje ob tem ni obvestil, da požara v resnici ni in da želi le preveriti usposobljenost gasilcev v občini. O tem je prvi poročal Vestnik.si.
Da je sprožil gasilsko vajo, je takrat Leljak sporočil kar sam v zapisu na Facebooku. V objavi z 8. novembra je zapisal: “Danes sem ob 8.28 s klicem na 112 sprožil vajo za vsa gasilska društva v občini. O vaji je bil obveščen samo komandir policije. Prvo društvo je bilo na kraju ‘požara’ v 16 minutah, vsi ostali v času do 30 minut. Pisno analizo vaje bodo izvedli gasilci sami in z njo seznanili župana. Čestitam gasilcem. Fantje so res v pripravljenosti in poznajo svoje humano delo. Občanom se opravičujemo za vznemirjanje.”
Težav v tem ni videl, dejal je, da je deloval v skladu z zakonom o gasilstvu, ki “županu daje pooblastila, da vajo izvede, in to se je tudi zgodilo”.
Takrat je Leljaka pod drobnogled vzela tudi policija. Kot poroča Vestnik, so policisti Sektorja kriminalistične policije PU Murska Sobota zadevo zaključili s poročilom, saj niso ugotovili, da bi župan storil kaznivo dejanje zlorabe znamenj za pomoč in nevarnost po prvem odstavku 309. člena kazenskega zakonika (KZ-1). V njegovem ravnanju namreč ni bilo zlonamernosti, pred izvedbo vaje pa je to sporočil tudi pristojnim osebam.
309. člen kazenskega zakonika pravi, da kdor zlorabi znamenje za pomoč ali znamenje za nevarnost ali neutemeljeno kliče na pomoč ali lažno sporoči, da grozi nevarnost in s tem povzroči, da so državni organi ali druge pristojne organizacije ukrepale brez potrebe ali neupravičeno uporabile sredstva sistema zaščite, reševanja in pomoči, se kaznuje z zaporom do treh let.
Zadevo je proučil Inšpektorat za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami in ugotovil, da ni podlage za uvedbo prekrška ter da za tovrstno dejanje ne obstajajo kazenske določbe.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje