Evropa je v zadnjih letih postala priljubljena med ameriškimi turisti, zaradi občutnega dviga cen storitev in hotelov ter velike gneče pa se ti sprašujejo, ali se jim obisk stare celine še izplača. Rešitev? Turistične agencije svojim strankam zato ponujajo manj obljudene destinacije. Namesto Italije jim predlagajo obisk Slovenije.
Bliža se poletna turistična sezona. Če smo leto 2023 označevali kot leto rekordov, bi bil letos obisk glavnih evropskih turističnih destinacij lahko še večji. Velika obiskanost vpliva na večje povpraševanje, to pa spodbuja dvig cen. Čeprav je Evropa v zadnjih letih postala zanimiva tudi za Američane, se ameriški turisti po poročanju CNN sprašujejo, ali je še vredna tako visokih cen.
Zakaj je obisk stare celine letos dražji kot lani? Ameriški dolar je v primerjavi z lanskim poletjem izgubil proti evru. Lani je bil namreč en dolar vreden 95 centov, trenutno je vreden le 92 centov. Dolar naj bi po poročanju CNN izgubil vrednost tudi v primerjavi z mnogimi drugimi evropskimi denarnimi valutami: britanskim funtom, švedsko in dansko krono ter švicarskim frankom.
A višjih cen ne bodo deležni le Američani. Evropa se je v zadnjem obdobju spopadala z visoko inflacijo, zaradi česar so mnoge največje znamenitosti izrazito podražile vstopnine oziroma storitve. Med njimi je znameniti Eifflov stolp, ki bo s ponedeljkom vstopnino podražil za okoli 20 odstotkov.
Številne destinacije žrtve množičnega turizma
Ena turistično najbolj priljubljenih destinacij v naši neposredni bližini – Benetke – je letos začela zaračunavati vstopnino za enodnevne turiste. Italijansko renesančno mesto se namreč že desetletja spopada z množičnim turizmom, kar lokalnim prebivalcem otežuje nemoteno bivanje. Po podatkih italijanskega ministrstva za turizem je Italijo leta 2023 obiskalo rekordnih 134 milijonov turistov – največ v zgodovini. Vse pa kaže, da bodo letošnje številke ta rekord še presegle.
A Benečani niso edini, ki se spopadajo z množičnim turizmom. Na nevzdržne razmere že nekaj časa opozarjajo tudi na Kanarskih otokih, kjer menijo, da je na milijone turistov prevelika obremenitev za otočje. Veliko število turistov neposredno vpliva tudi na cene, zato si mnogi domačini vse težje privoščijo najem oziroma nakup nepremičnine.
Kot smo poročali, so bili tudi nekateri kraji na Hrvaškem – med drugim srednjeveški Dubrovnik – med prvomajskimi prazniki videti kot na vrhuncu turistične sezone. Mnogi so ob tem opozarjali, da po Italiji in Španiji žrtev množičnega turizma postaja tudi Hrvaška.
Dražji hoteli, letalske karte pa cenejše
Še bolj kot vstopnine so se po poročanju CNN povišale cene hotelov. “Velikokrat vidimo hotele za 500 dolarjev na noč, ki so lani stali 300 dolarjev,” je dejal izvršni direktor podjetja HotelPlanner.com Tim Hentschel. Ocenjuje, da dvig cen poganja predvsem veliko povpraševanje. To potrjujejo tudi podatki Hotel Monitor, ki navaja, da so se cene sob po številnih večjih evropskih mestih v zadnjem letu povišale za 10 odstotkov – med njimi so Pariz, Amsterdam, Dublin, Berlin, Stockholm, Barcelona in London.
Namesto Italije jim predlagajo Slovenijo
Ameriške turistične agencije ameriške turiste zato opozarjajo na gnečo, obisk znamenitosti pa jim skušajo organizirati zunaj najbolj obiskanih ur. Turiste prav tako vse pogosteje napotujejo na druge, manj obljudene destinacije po Evropi. Kot poroča CNN, jim namesto Italije predlagajo Slovenijo. V naši državi bodo namreč lahko občudovali gore in obiskali vinske kleti. Vse bolj priljubljeni postajata tudi Irska in Portugalska.
Glavna ekonomistka pri podjetju Hopper, ki se ukvarja s posredništvom, Hayler Berg, ob tem ugotavlja, da cene letalskih kart med Evropo in ZDA padajo. Povratna karta znaša 892 dolarjev (okoli 830 evrov), kar je okoli 16 odstotnih točk nižje od lanskih cen. Nekatere destinacije zaznavajo padec tudi za 40 odstotnih točk. Berg ugotavlja, da so cene letalskih kart spet dosegle ravni iz let 2017 in 2018.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje