Ameriška in ruska vojska sta se znašli v neposredni bližini. Ruski vojaki so namreč vstopili v vojaško oporišče v Nigru, kjer so nameščene ameriške enote. Ti dogodki prihajajo po državnemu udaru v Nigru, ko je oblast v državi prevzela nigrska hunta, ki si želi iz države izgnati ameriške vojake. Rusija pa skuša okrepiti odnose z afriškimi državami, kjer postopno povečuje svoj vpliv.
Ruska vojska ja vstopila v letalsko oporišče v Nigru, kjer so nameščene ameriške enote, je za Reuters sporočil anonimni ameriški uradnik. Gre za posledico odločitve nigrske hunte, ki je lani julija izvedla državni udar, da iz države izžene ameriške sile. Vojaški častniki so ZDA namreč že pred tem naročili izgon skoraj tisoč pripadnikov ameriške vojske.
Niger je vse do državnega udara veljal za zaveznico Washingtona. Zaradi dogajanja v zahodnoafriški državi se je na milijone ljudi razselilo po državi, več tisoč pa so jih tudi pobili.
Visoki ameriški obrambni uradnik je za Reuters dejal, da se ruske sile ob vstopu v oporišče niso pomešale med ameriške, ampak so uporabile ločen hangar v letalski bazi. S to potezo sta se enoti znašli v neposredni bližini v času, ko je tako vojaško kot diplomatsko rivalstvo med Rusijo in ZDA zaradi vojne v Ukrajini vse bolj zaostreno. Nigrske oblasti so po besedah ameriškega uradnika ZDA obvestile o tem, da bo v Nigru okoli 60 ruskih vojakov.
ZDA in zaveznice so bile po državnih udarih svoje vojake prisiljene umakniti že iz številnih drugih afriških držav. Ameriške enote so v zadnjih dneh zapustile Čad, francoske pa so bile izgnane iz Malija in Burkine Faso.
Kot še poroča Reuters, si Rusija prizadeva okrepiti odnose z afriškimi državami, Moskvo pa predstaviti kot prijateljico brez kolonialne prtljage. Tako je bilo denimo tudi v primeru Malija, ki je v zadnjih letih postal eden tesnejših zaveznikov Rusije v Afriki.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje