Konservativna večina ameriškega vrhovnega sodišča je v petek sklenila, da lahko zasebna podjetja zavrnejo stranke, ki so pripadniki skupnosti LGBTQ, če jim tako nalaga njihova krščanska ali druga vera. Predsednik ZDA Joe Biden je odločitev kritiziral in menil, da se bo s tem povečala diskriminacija drugačnih v ZDA.
Vrhovno sodišče je odločalo v primeru spletne oblikovalke Lori Smith iz Kolorada, ki ni želela oblikovati spletne strani za istospolni zakonski par. Zakon države Kolorado ji je diskriminacijo prepovedal, sama pa je trdila, da gre za njeno svobodo govora in vere.
Konservativna šesterica vrhovnega sodišča se je z njo strinjala in menila, da ji prvi amandma k ameriški ustavi dovoljuje, da zavrača stranke na podlagi svoje vere.
Nasprotniki odločitve, kot je profesorica prava na univerzi New Boston Linda McClain, menijo, da je vrhovno sodišče omejilo možnosti vlade za boj proti diskriminaciji.
Liberalna vrhovna sodnica Sonia Sotomayor je v mnenju manjšine zapisala, da bo takojšen učinek odločitve ta, da bodo homoseksualci postali drugorazredni. Zapisala je, da gre za nadaljevanje reakcionarnega izključevanja določenih skupin, ki so v zadnjih letih napredovale v smeri enakopravnosti.
“Odločitev pomeni, da živimo v družbi s kastami, in lahko vodi v izključevanje tudi drugih skupin. Spletna oblikovalka lahko sedaj na primer zavrne storitve tudi za zakonske pare različnih ras,” je zapisala. “Sodišče je danes prvič v zgodovini dalo podjetjem ustavno pravico, da zavrnejo storitve zaščiteni manjšini,” je poudarila.
Sodnik Neil Gorsuch pa je v mnenju večine zapisal, da si prvi amandma zamišlja ZDA kot bogat in kompleksen prostor, kjer lahko vsak svobodno misli in govori, kar si želi, in ne tako, kot zahteva vlada.
Konservativna večina vrhovnega sodišča je tako zagotovila novo zmago ameriški krščanski desnici, potem ko je že lani odločila v prid šolskega trenerja, ki je javno molil po tekmah njegove ekipe in k temu pozival tudi vso ekipo in gledalce. Konservativna večina je pred dnevi odločila tudi v prid raznašalcu paketov za Amazon, ki je trdil, da mu vera prepoveduje delo ob nedeljah.
Predsednik Joe Biden je izjavil, da je razočaran nad odločitvijo, ki je oslabila zakone, ki ščitijo Američane pred diskriminacijo, vključno s temnopoltimi, invalidi, verniki in ženskami. “Globoko me skrbi, da bo odločitev povzročila še več diskriminacije pripadnikov skupnosti LGBTQ,” je dejal Biden.
Vrhovno sodišče ZDA je v petek hkrati zavrnilo načrt predsednika Bidna za delen odpis študentskih dolgov, predsednik ZDA pa je takoj zatem naznanil nov načrt. Pri tem je kritiziral republikance, ki po njegovih besedah nimajo težav z odpisovanjem dolgov korporacijam in bogatim, za navadne ljudi pa jim ni mar. Biden je želel revnejšim študentom, ki so dobili zvezna posojila za šolanje, pomagati z odpisom do 10.000 dolarjev dolga za tiste, ki danes zaslužijo manj kot 125.000 dolarjev na leto, in dodatnih 10.000 dolarjev za prejemnike štipendije Pell, ki je namenjena najrevnejšim. V času pandemije koronavirusa je bilo odplačevanje študentskih dolgov zamrznjeno, po odpravi izrednih razmer zaradi pandemije 11. maja pa se bo moralo jeseni nadaljevati.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje