Dan po parlamentarnih volitvah na Hrvaškem se nadaljujeta povolilna matematika in snovanje možnih koalicij. Hrvaška politična analitika Žarko Puhovski in Mate Mijić sta za STA ocenila, da bo vladajočo koalicijo sestavila HDZ, kot največjo in hkrati edino poraženko teh volitev pa sta razglasila SDP.
“Pokazalo se je, da nezadovoljstvo v družbi obstaja, a da ni takšnega obupa, na kakršnega je računala opozicija, zato je večina spet ostala pri tem, kar je že obstajalo. Torej ob HDZ,” je rezultate sredinih parlamentarnih volitev na Hrvaškem komentiral politični analitik Žarko Puhovski.
Vladajoča HDZ s premierjem Andrejem Plenkovićem na čelu je po skoraj vseh preštetih glasovih dobila 61 mandatov, levosredinska koalicija s SDP na čelu pa 42. Desno Domovinsko gibanje ima 14 poslanskih mandatov, konservativni Most 11, zeleno-leva platforma Zmoremo! pa deset. V saboru bodo še Istrski demokratski zbor (IDS) in Neodvisna platforma Sever (NPS) s po dvema mandatoma ter Fokus z enim mandatom. Za sestavo vlade je potrebnih 76 poslanskih glasov.
“Vse je bolj ali manj tako, kot smo pričakovali,” je o rezultatih volitev dejal Puhovski. Izpostavil je, da se je okrepilo levo in desno krilo, torej Zmoremo! in Domovinsko gibanje, oslabil pa se je predvsem SDP, katerega poskus “nekakšnega desanta na volilni sistem” prek predsednika republike Zorana Milanovića ni uspel. Milanović je ob razpisu volitev napovedal vstop v volilno tekmo in bil neuradni kandidat SDP za premierja. Po odločitvi ustavnega sodišča, da kot predsednik ne more kandidirati, je svoje sodelovanje v predvolilni kampanji nekoliko prilagodil, a še naprej ostro napadal HDZ in Plenkovića ter državljane pozival, naj glasujejo za katerokoli drugo stranko.
Koalicijska matematika HDZ, v kateri pa brez Domovinskega gibanja ne bo šlo
Puhovski večje možnosti za oblikovanje vladajoče koalicije pripisuje HDZ. “Načeloma je v veliko boljšem položaju HDZ, ki je že danes začel pogajanja z Domovinskim gibanjem. Po mojem mnenju obstaja precej velika možnost, da se dogovorijo,” pravi. Sodelovanje z manjšimi strankami po drugi strani ocenjuje kot zelo tvegano, HDZ pa se bo za to odločil, če bo Domovinsko gibanje postavljalo previsoke zahteve. “Mislim, da bo do ponedeljka precej jasno, kako potekajo poganja,” je napovedal.
Politični in komunikacijski svetovalec Mate Mijić je za STA medtem izpostavil, da HDZ potrebuje 15 mandatov oziroma sedem, če bodo, kot doslej, na svoji strani imeli manjšinske poslance. “Precej prepričan sem, da bodo poskušali dobiti manjše akterje in potem razklati Domovinsko gibanje. Treba je namreč upoštevati, da so mnogi v Domovinskem gibanju nekdanji HDZ-jevci,” je pojasnil.
Medtem hrvaški filozof, sociolog in nekdanji politik Božo Kovačević vidi štiri možne scenarije, ki bi se lahko zgodili v naslednjih tednih. Kot je ocenil za N1 Zagreb, je najbolj verjeten scenarij nove Plenkovićeve vlade. Sledi mu nekoliko manj verjetni razpis novih volitev zaradi nezmožnosti sestave vlade, še nekoliko manj verjetna pa se mu zdi vlada pod vodstvom SDP. Kot najmanj verjeten scenarij pa Kovačević izpostavlja možnost, da bi HDZ in Domovinsko gibanje oblikovala vlado, ki pa je ne bi vodil dosedanji premier Plenković.
Možnost, da bi vladajočo koalicijo sestavil SDP, je majhna, medtem ocenjujeta tudi Puhovski in Mijić. Slednji opozarja, da SDP v tem trenutku za večino v saboru manjka 34 mandatov in da bi bila vlada, ki bi jo morali sestaviti z med seboj zelo različnimi strankami, tudi zelo neučinkovita.
Hrvaški portal Telegram medtem poroča, da naj bi vladi pod vodstvom Zorana Milanovića podporo obljubilo 57 poslancev. Poleg poslancev SDP in zaveznikov so mu podporo obljubili tudi v Zmoremo!, Istrskem demokratskem zboru, Neodvisni platformi Sever in Fokusu. Kot še navaja Telegram, sedaj čakajo na odločitev konservativnega Mosta in Hrvaških suverenistov, s katerimi bi pridobili 68 podpornih poslancev. S tem bi nato lahko Milanovićeva pisana koalicija stopila pred osem manjšinskih poslancev, s katerimi bi prišla do večine v saboru. V Mostu za zdaj dokončno zavračajo le sodelovanje s HDZ.
Prav SDP je po Mijićevem mnenju od vseh večjih akterjev edini pravi poraženec. “Zdaj je precej jasno, da je ta stranka danes na žalost samo še lupina nekoč velike in pomembne stranke,” je dejal. Kot dodaja, so v SDP tudi edini, ki so lahko nezadovoljni. “Kljub visoki volilni udeležbi in pomoči Milanovića niso mogli ustvariti rezultata, s katerim bi imeli realno možnost za sestavo vlade,” je dejal Mijić.
Rezultat HDZ po osmih letih vladanja je po drugi strani ocenil kot zelo dober, v Domovinskem gibanju pa so po njegovem presegli pričakovanja. Za Most, ki je na volitve šel s Hrvaškimi suverenisti, in Zmoremo! je v pogovoru za STA ocenil, da so se odrezali dobro.
Čeprav SDP velja za največjo poraženko volitev, njihov predsednik Peđa Grbin poraza še ni priznal, prav tako pa v stranki še ni bilo govora o morebitnih odstopih. Po besedah Puhovskega se to ni zgodilo zato, ker pogajanja formalno še vedno potekajo in uradno še nihče ni ne zmagal ali izgubil. Komentiral pa je tudi molk Zorana Milanovića, ki med volilno nočjo ni dajal izjav, volitve pa je na Facebooku na kratko komentiral šele danes popoldne. “On zdaj spet igra predsednika države in čaka, ali se bo v njegovem uradu pojavil Plenković s 76 podpisi. Če se bo to zgodilo, nima kaj … moral mu bo dati mandat,” je prepričan Puhovski.
Ko gre za zunanjo politiko prihodnje vlade, Puhovski sprememb ne pričakuje. “Morda bi SDP imel nekoliko lažje stike s trenutno slovensko vlado, a glede na to, da Milanović po značaju ni ravno sposoben za diplomatske odnose, bi lahko te odnose v nekem trenutku pokvaril s kako izjavo,” je dejal. Pri tem je poudaril, da zunanja politika tako kot večina drugih resnih vprašanj na teh volitvah sploh ni bila tema.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!