
Ameriški predsednik Donald Trump, ki je med kampanjo napovedal številne, tudi vprašljive ukrepe, se je nemudoma po prevzemu oblasti lotil izpolnjevanja obljub in s tem po vsej državi povzročil zmedo in strah. Sprejetje spornih ukrepov, kot sta zamrznitev zvezne pomoči Američanom in nenadno odpuščanje uradnikov, pa je med Američani sprožilo vprašanja o dejanskem obsegu predsednikovih pooblastil.
Ameriški predsednik Donald Trump se je takoj po inavguraciji lotil izpolnjevanja predvolilnih obljub in podpisal številne, med drugim vprašljive izvršne ukaze.
Med drugim je ZDA umaknil od pariškega sporazuma, razglasil izredne razmere na južni meji in ukinil pravico do državljanstva z rojstvom na ozemlju ZDA. Številni Američani se tako sprašujejo, ali Trump izkorišča svojo izvršno oblast in kje so njene meje, v analizi CNN piše Stephen Collinson.
Da Trump s svojimi ukrepi presega predsednikova pooblastila, po mnenju strokovnjakov kaže tudi nedavna zamrznitev zvezne pomoči Američanom. Ta ukrep, ki med drugim vpliva na posojila malim podjetjem, štipendije ter bone za hrano za revne in starejše, je med zakonodajalci, mediji, lokalnimi oblastmi in nevladnimi organizacijami povzročil zmedo, saj niso vedeli, kateri programi bodo ostali brez finančne pomoči.
Ustavna kriza ali zgolj premor v financiranju?
Okrožna sodnica Loren L. AliKhan je naposled del obsežne direktive blokirala, češ da “vlada ne pozna celotnega obsega programov, za katere bo veljala zamrznitev pomoči”. Demokrati ob tem trdijo, da gre pri ukrepu za ustavno krizo, republikanski člani kongresa pa ga za zdaj podpirajo in trdijo, da ne gre za ukinitev, temveč premor v financiranju, kar naj bi bilo zakonito.
Kot piše CNN, je omenjeni ukrep še podkrepil strahove, da si želi Trump zagotoviti absolutno in brezmejno oblast. Prizadeva si namreč ustaviti ali preusmeriti financiranja, ki jih je pred tem že odobril kongres. “To je neposredno nasprotovanje kongresu in njegovim pooblastilom, ki mu omogočajo potrjevanje načrtov za porabo denarja,” je za CNN pojasnil Donald Kettl, nekdanji dekan Univerze v Marylandu.
V Beli hiši vztrajajo, da je zamrznitev pomoči zakonita in da ima Trump pravico analizirati zvezno porabo denarja, češ da so ga volilci prav zato izbrali za predsednika. “Svetovalni urad Bele hiše meni, da je v predsednikovi moči, da to stori, in zato to počne,” je že v torek novinarjem povedala tiskovna predstavnica Bele hiše Karoline Leavitt. Eden od ključnih razlogov za Trumpovo zmago na volitvah je namreč izguba zaupanja državljanov v ameriško vlado zaradi obsežne porabe v času Bidnove administracije.

Predsednikova osrednja podporna volilna baza verjetno ne bo omajana. Toda Trump ima le omejen čas, da izvede ogromno spremembo, za katero si prizadeva, ob tem pa nima neomejenega političnega kapitala, zato je predvsem na začetku ključno, da podporniki pri načinu njegovega predsedovanja ne zaznajo nobenih napak.
Analitiki prepričani, da so Trumpovi ukrepi protiustavni
A kot piše CNN, zmaga na volitvah Trumpu ne zagotavlja pravice do ignoriranja zakonov. Državni proračun je namreč opredeljen z zakonom, ki ga je sprejel kongres. Trump lahko predlaga nove zakone, ne more pa preprosto ignorirati tistih, ki so že v veljavi.
Podobno neupoštevanje zakonov je bilo očitno tudi pri nenadnem odpuščanju več kot ducata tožilcev, ki so sodelovali pri preiskavah Trumpa. Vršilec dolžnosti ameriškega pravosodnega ministra James McHenry se je po navedbah predstavnika ministrstva tako odločil, ker je menil, da tem uradnikom zaradi njihove vloge pri pregonu predsednika “ni mogoče zaupati, da bodo zvesto izvajali predsednikovo agendo”.
Kljub dvomom o ustavnosti ukrepa pa v Beli hiši vztrajajo, da ima predsednik pravico odpustiti kogarkoli. Zakon od Trumpa zahteva tudi, da o takšnih razrešitvah 30 dni prej obvesti kongres, česar pa ni hotel storiti.
A predsednik in njihovi svetovalci niso kralji in ne morejo odločati o tem, kaj je ustavno in kaj ni. Če bi bilo tako, bi se demokratični sistem ZDA sesul. “Bistvo demokracije je, da sprejeti zakoni zavezujejo ne le državljane, ampak tudi predsednike,” je ob tem dodal Corey Brettschneider, profesor ustavnega prava na univerzi Brown. “Predsednikovo delovanje naj bi bilo omejeno z zakonom in ustavo,“ je še dejal Brettschneider in dodal, da Trump na to gleda povsem drugače. “Trump misli, da je pooblaščen, da lahko počne, kar hoče, in to je očiten poskus avtoritarnega nadzora.”
Avtor: Stephen Collinson/CNN
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje