Zunanji ministri EU podprli postopno odpravo sankcij proti Siriji

Svet 27. Jan 202509:26 > 18:41 1 komentar
FILE PHOTO: European Union flags flutter outside the EU Commission headquarters in Brussels, Belgium
Foto: Yves Herman/REUTERS

Zunanji ministri držav članic EU so danes podprli postopno odpravo sankcij proti Siriji, potem ko so tam uporniške skupine decembra strmoglavile predsednika Bašarja al Asada. Visoka zunanjepolitična predstavnica Kaja Kallas je opozorila, da bo lahko EU v primeru poslabšanja položaja v Siriji sankcije znova uvedla. Ob tem so za pol leta podaljšali sankcije Unije proti Rusiji zaradi njene agresije na Ukrajino.

“Dosegli smo politični dogovor o začetku sproščanja sankcij proti Siriji. To bi lahko spodbudilo sirsko gospodarstvo in državi pomagalo, da se znova postavi na noge. Cilj je, da gremo hitro, vendar pa smo pripravljeni tudi obrniti proces, če se bo položaj poslabšal,” je po zasedanju zunanjih ministrov v Bruslju povedala visoka zunanjepolitična predstavnica EU Kaja Kallas.

Začeti nameravajo s sektorskimi sankcijami, ki najbolj ovirajo okrevanje države, je pojasnila. Kot primer je navedla energetski sektor, več podrobnosti pa ni podala. Visoka zunanjepolitična predstavnica je poudarila še, da so danes ministri dosegli politični dogovor, je pa treba rešiti še nekaj tehničnih vprašanj. Izrazila je upanje, da bo to možno v nekaj tednih.

Slovenija po besedah ministrice za zunanje in evropske zadeve Tanje Fajon podpira postopno odpravo dela sankcij proti Siriji z ustreznimi varovali v primeru poslabšanja razmer ter poziva k neprekinjeni dostavi humanitarne pomoči.

EU je sankcije proti Siriji uvedla kot odziv na nasilno zatiranje nasprotnikov režima zdaj že nekdanjega predsednika Bašarja al Asada leta 2011. Sankcije so bile med drugim usmerjene proti različnim gospodarskim sektorjem, od katerih je imel koristi Asadov krog tesnih sodelavcev.

Prehodne sirske oblasti, ki so vodenje države prevzele po padcu Asadovega režima, si prizadevajo za odpravo sankcij in tuje naložbe, ki bi pomagale pri gospodarskem okrevanju države.

Bašar al Asad
Bašar al Asad (Foto: PROFIMEDIA)

Madžarska ob dodatnih zagotovilih popustila: sankcije proti Rusiji podaljšane

Zunanji ministri Evropske unije so ob tem še za pol leta podaljšali sankcije Unije proti Rusiji zaradi njene agresije na Ukrajino. Podaljšanju je sprva nasprotovala Madžarska, a je prejela ustrezna zagotovila Evropske komisije glede energetske varnosti.

“Zunanji ministri Evropske unije so ravnokar znova podaljšali sankcije proti Rusiji. Tako bo Moskva še naprej prikrajšana za sredstva za financiranje vojne. Rusija mora plačati za škodo, ki jo povzroča,” je na družbenem omrežju X zapisala Kallas.

Madžarski zunanji minister Peter Szijjarto, čigar država je nasprotovala novemu polletnemu podaljšanju sankcij, je sporočil, da je Madžarska od Evropske komisije prejela ustrezna zagotovila glede energetske varnosti, ki jih je zahtevala.

“Evropska komisija se je zavezala k zaščiti plinovodov in naftovodov, ki vodijo v EU,” je Szijjartove besede na omrežju X navedlo madžarsko predstavništvo pri EU. Dodal je, da se je Bruselj zavezal tudi, da bo od Ukrajine zahteval zagotovila glede dobav nafte. Ta zagotovila sta Komisija in Kallas podali v posebni izjavi, ki so jo ob podaljšanju sankcij sprejeli tudi ministri.

“Evropska komisija je pripravljena nadaljevati pogovore z Ukrajino o dobavah v Evropo prek ukrajinskega plinovodnega sistema,” piše v izjavi. V ta proces so pripravljeni vključiti tudi Madžarsko in Slovaško. Kot sta komisija in visoka zunanjepolitična predstavnica še zapisali, bosta Ukrajino prav tako pozvali k zagotovilom glede ohranitve dobav nafte.

Madžarski premier Viktor Orban je pretekli teden med pogoji za privolitev v podaljšanje sankcij EU proti Rusiji izpostavil obnovitev tranzita ruskega plina prek Ukrajine in zagotovila, da ne bo prepovedi tranzita nafte. Tretji pogoj pa je, da plinovod Turški tok ne bo napaden.

Soglasno odločitev zunanjih ministrov o podaljšanju sankcij je pozdravil predsednik Evropskega sveta Antonio Costa. “Krepitev pritiska je ključnega pomena, dokler bo Rusija nadaljevala svojo kruto vojaško agresijo na Ukrajino,” je zapisal na družbenem omrežju X.

Zunanji ministri članic EU, med njimi slovenska ministrica Tanja Fajon, so sicer dopoldne na zasedanju v Bruslju razpravljali o nadaljnji podpori Ukrajini.

Prek videopovezave jih je nagovoril ukrajinski kolega Andrij Sibiha, ki je izpostavil potrebo po okrepitvi sankcij proti Moskvi. Pozval je k podaljšanju obstoječih sankcij in čimprejšnjemu sprejetju 16. svežnja ukrepov, je sporočil na X.

EU je od invazije na Ukrajino februarja 2022 proti Rusiji uvedla 15 svežnjev sankcij, ki med drugim vključujejo embargo na uvoz ruske nafte, prepoved uvoza in izvoza blaga, sektorske gospodarske sankcije in izključitev ruskih bank iz sistema Swift. V okviru sankcij so v EU zamrznili tudi za več kot 200 milijard evrov ruskega državnega premoženja. Sredstva, pridobljena z upravljanjem tega premoženja, EU namenja za podporo Ukrajini, med drugim za odplačevanje posojila skupine G7 v višini 45 milijard evrov. S podaljšanjem sankcij tudi po 31. januarju tako ta sredstva ne bodo ogrožena.

Tudi o prekinitvi ognja med Hamasom in Izraelom

V okviru razprave o dogajanju na Bližnjem vzhodu bodo zunanji ministri, med njimi slovenska ministrica Tanja Fajon, govorili tudi o nedavno uveljavljeni prekinitvi ognja med izraelsko vojsko in palestinskim islamističnim gibanjem Hamas v palestinski Gazi, pa tudi o krhkem premirju na jugu Libanona.

“To je prvi korak, tako da moramo delati za bolj trajen mir,” je Kallas povedala glede prekinitve ognja v Gazi. Dodala je, da je EU pripravljena na mejni prehod Rafa med Egiptom in Gazo znova namestiti svojo misijo, da bi okrepili dobavo humanitarne pomoči v palestinsko enklavo.

Glede izjav predsednika ZDA Donalda Trumpa o “očiščenju” Gaze oziroma premestitvi Palestincev iz Gaze v Jordanijo in Egipt pa je dejala zgolj, da EU še naprej podpira rešitev dveh držav na Bližnjem vzhodu. Obenem podpira varnost Izraela in pravice Palestincev, je poudarila.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje