Rusija se je odzvala na odločitev ZDA, ki so Ukrajini odobrile 20 milijard ameriških dolarjev vredno posojilo, ki bo odplačano s prihodki od upravljanja zamrznjenega ruskega premoženja. Kot je sporočilo zunanje ministrstvo v Moskvi, gre za krajo, napovedalo pa je tudi povračilne ukrepe, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Mednarodna agencija za jedrsko energijo pa je medtem obsodila nedavni napad na njihove opazovalce v Ukrajini.
Moskva ima “dovolj zmogljivosti in vzvodov za povračilne ukrepe z zasegom zahodnega premoženja” v Rusiji, so sporočili v Moskvi.
Posojilo ZDA je del zaveze skupine najrazvitejših svetovnih gospodarstev G7, ki je oktobra potrdila dogovor o izvedbi posojila Ukrajini v višini 50 milijard ameriških dolarjev (okoli 45 milijard evrov). Za odplačilo posojil bodo Kijevu namenili prihodke od upravljanja v okviru zahodnih sankcij zamrznjenega ruskega premoženja. EU bo prispevala okoli 18 milijard evrov. Posojila Ukrajini bodo v celoti izplačana do 31. decembra 2027.
ZDA so posojilo odobrile mesec dni pred nastopom mandata novoizvoljenega predsednika Donalda Trumpa, ki je napovedal, da bo zmanjšal pomoč Ukrajini, kar je sprožilo zaskrbljenost glede dolgoročne podpore Washingtona Kijevu.
Visoka predstavnica EU za zunanje zadeve in varnost Kaja Kallas pa je za britanski Guardian dejala, da ima Ukrajina upravičen zahtevek za odškodnino in da so ruska sredstva v EU “orodje za pritisk na Rusijo”.
Ob tem je predlagala, da bi z ruskimi zamrznjenimi sredstvi lahko pomagali plačati račun za “vso škodo, ki jo je Rusija povzročila Ukrajini”. “Bolje je imeti majhno ptico v roki kot veliko ptico na strehi,” je ob tem še dejala, s čimer je z majhno ptico označila zamrznjeno rusko premoženje. “Tako imamo v roki majhno ptico in to je orodje, s katerim lahko pritiskamo tudi na Rusijo.”
Macron v Varšavi pozval k iskanju poti do miru v Ukrajini
O vojni v Ukrajini sta danes v Varšavi razpravljala tudi poljski premier Donald Tusk in francoski predsednik Emmanuel Macron.
Macron je ob tem pozval k iskanju poti do miru, ki bo upoštevala interese Ukrajine, njeno suverenost ter interese Evropejcev in njihovo varnost.
Tusk je medtem povedal, da imata Varšava in Pariz enake poglede na varnost v Evropi in pravičen mir v Ukrajini. Glede morebitnih mirovnih pogajanj za končanje vojne pa sta se z Macronom strinjala, da mora biti Ukrajina prisotna na vseh pogovorih in da mora biti vsak predlog zanjo sprejemljiv, poroča poljska tiskovna agencija PAP.
Prav tako je poudaril, da Poljska ne namerava poslati svojih vojakov v Ukrajino v primeru prekinitve ognja. “Trenutno takšnih dejavnosti ne načrtujemo. Sodelovali bomo s Francijo pri rešitvah, ki bodo zagotovile varnost za Evropo, pa tudi za Ukrajino pred ponovnim izbruhom konflikta,” je še dodal.
Rafael Grossi: Naši opazovalci kljub napadu nanje ostajajo v Ukrajini
Vodja Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) Rafael Grossi pa se je danes odzval na nedavni napad na njihove opazovalce v Ukrajini. Kot je dejal na zasedanju sveta guvernerjev IAEA, njihovi opazovalci kljub temu ostajajo v Ukrajini.
“Kdorkoli je to storil, je točno vedel, kaj počne. Napad je bil izveden z jasnim namenom, da nam škodujejo ali nas ustrahujejo,” je danes dejal Grossi, ki odgovornosti zaradi pomanjkanja dokazov ni pripisal niti Rusiji niti Ukrajini.
Vozilo IAEA je bilo namreč v torek tarča napada z dronom, medtem ko se je kot del konvoja ukrajinskih vozil nahajalo v bližini jedrske elektrarne Zaporožje na jugu Ukrajine. Smrtnih žrtev ali ranjenih ni bilo, vozilo pa je bilo močno poškodovano.
Svet guvernerjev je danes sprejel tudi resolucijo na pobudo Kijeva, ki jo je podprlo 22 članic agencije, dve sta bili proti, deset pa je bilo vzdržanih. Resolucija obsoja ruske napade na ukrajinsko električno omrežje, ki so označeni kot “nesprejemljivi” in kot “neposredna grožnja za jedrsko varnost” v Ukrajini.
Število žrtev ruske agresije se medtem stopnjuje. V torkovem ruskem zračnem napadu na ukrajinsko mesto Zaporožje je bilo po zadnjih podatkih ubitih deset ljudi. Kot je sporočil guverner Ivan Fedorov, je ena oseba še vedno pod ruševinami. V napadu, v katerem sta bili uničeni zdravstvena klinika in poslovna stavba, je bilo ranjenih 22 ljudi. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je obsodil “brutalen napad” in pozval Zahod, naj Ukrajini zagotovi več sistemov zračne obrambe, vključno z ameriškimi protiraketnimi sistemi patriot.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje