Oglaševanje

Evropska komisija napovedala carine Izraelu: uspeh bo odvisen od dveh držav

author author
N. M. A. , STA
16. sep 2025. 18:17
Ursula von der Leyen
Foto: PROFIMEDIA

Evropska komisija bo v sredo razpravljala o predlogu ukrepov proti Izraelu zaradi njegove ofenzive v palestinski enklavi Gaza, so danes sporočili iz Bruslja. Med ukrepi naj bi bila tudi delna prekinitev pridružitvenega sporazuma z Izraelom ter uvedba sankcij proti nekaterim skrajnim izraelskim ministrom, kar bo moralo kasneje potrditi tudi članice EU.

Oglaševanje

Kot so danes sporočili v Bruslju, bo komisija državam članicam unije v okviru svežnja ukrepov med drugim predlagala suspenz določenih trgovinskih določb pridružitvenega sporazuma EU-Izrael.

Predlagala bo še sankcije proti skrajnim izraelskim ministrom in izraelskim naseljencem, ki izvajajo nasilje nad Palestinci na zasedenem Zahodnem bregu, je dejala tiskovna predstavnica komisije Paula Pinho.

Oglaševanje

Te ukrepe proti Izraelu je preteklo sredo v nagovoru v Evropskem parlamentu v Strasbourgu napovedala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, saj da je to, kar se dogaja v Gazi, nesprejemljivo. Poleg omenjenih predlogov je napovedala začasno ustavitev dvostranske finančne podpore EU Izraelu, pri čemer to ne bo vplivalo na sodelovanje EU z izraelsko civilno družbo in spominskim centrom Jad Vašem.

Izrael je Evropsko komisijo danes pozval, naj ne sprejme ukrepov. "Pritisk s sankcijami ne bo deloval," je v pismu von der Leyen zapisal izraelski zunanji minister Gideon Saar. "Ta predlog brez primere, ki še nikoli ni bil sprejet za nobeno drugo državo, je jasen poskus škodovanja Izraelu," je dodal.

Medtem ko lahko komisija izplačevanje evropske finančne pomoči Izraelu ustavi sama, pa bo za delno prekinitev sporazuma ter uvedbo sankcij proti ministrom in nasilnim naseljencem potrebna potrditev s strani članic EU.

Oglaševanje

Za suspenz trgovinskih določb pridružitvenega sporazuma bo zadoščala podpora kvalificirane večine, tj. 15 držav, ki predstavljajo najmanj 65 odstotkov vsega prebivalstva EU, medtem ko bo za uvedbo sankcij potrebno soglasje vseh 27 članic.

Kallas: Kdor ukrepov ne podpira, naj predlaga alternative

Ali bo predlog dobil potrebno podporo članic EU, še ni jasno, Nemčija tej potezi namreč nasprotuje. "Vsakdo, ki ne podpira predlaganih ukrepov v odgovor na izraelska dejanja v Gazi, naj predlaga alternative," je v intervjuju za portal Euronews danes dejala visoka zunanjepolitična predstavnica EU Kaja Kallas.

"Izraelska kopenska ofenziva v Gazi bo že tako obupno stanje še poslabšala. (...) Prekinitev trgovinskih koncesij in uvedba sankcij proti ekstremističnim ministrom in nasilnim naseljencem bi jasno pokazala, da EU zahteva konec te vojne," je kasneje dodala v zapisu na omrežju X.

Oglaševanje

Evropska komisija je sicer zaradi kršenja človekovih pravic prebivalcev Gaze s strani izraelskih oblasti že konec julija predlagala delno prekinitev sodelovanja Izraela v raziskovalnem programu EU Obzorje Evropa, a ta predlog ni prejel potrebne podpore kvalificirane večine držav članic.

Od tedaj je sicer Izrael še okrepil napade na palestinsko enklavo, Združeni narodi pa so v mestu Gaza in okolici uradno razglasili lakoto. Ponoči je Izrael močno okrepil napade na to največje urbano središče v enklavi in začel kopensko operacijo za njegovo zavzetje. V Bruslju in več evropskih prestolnicah so okrepitev ofenzive obsodili.

Kallas: "Ta korak bo za Izrael zelo drag"

Zunanjepolitična predstavnica Evropske unije (EU) Kaja Kallas je v pogovoru za Euronews napovedala uvedbo carin proti Izraelu zaradi vojne v Gazi in kršitev pravil na Zahodnem bregu.

Kallas je napovedala suspenz določb Sporazuma o pridružitvi med Izraelom in EU, ki se nanašajo na trgovino. Trgovina med EU in Izraelom je lani dosegla 42,6 milijarde evrov, od tega je približno 37 odstotkov imelo preferencialni status. "Ta korak bo za Izrael zagotovo zelo drag," je povedala vodja evropske diplomacije.

Kallas je dejala, da bi morale države, ki blokirajo napredek ukrepov, če ne soglašajo z načrtom na mizi – zlasti če priznavajo, da je položaj v Gazi "nevzdržen", predlagati alternative.

"Moje vprašanje vsem kolegom, saj ni v igri samo Nemčija, je bilo: če se strinjate, da je situacija izjemno resna, katastrofalna in nevzdržna, se postavlja vprašanje, kaj naj naredimo glede tega? Če teh ukrepov ne podpirate, katere ukrepe pa lahko podprete? Predlagajte alternative," je dejala Kallas.

Oglaševanje

Teme

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje

Spremljajte nas tudi na družbenih omrežjih