Oglaševanje

Finski predsednik pokazal na Madžarsko in Slovaško: Ve se, kdo hrani ruski vojni stroj

author
STA
11. sep 2025. 19:03
Volodimir Zelenski in Alexander Stubb
Foto: REUTERS/Alina Smutko

Predsednik Finske Alexander Stubb je med obiskom Kijeva obtožil, da Madžarska in Slovaška z nakupom ruske nafte in plina podpirata rusko invazijo. "Zagotavljamo, da se predsednik Trump zaveda, kdo hrani ruski vojni stroj z nakupom ruske energije," je dejal. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski pa je ponudil pomoč zaveznicam po incidentu z ruskimi droni na Poljskem.

Oglaševanje

Finski predsednik Alexander Stubb je med današnjim obiskom v Kijevu obtožil Madžarsko in Slovaško, da z nakupom ruske nafte in plina podpirata rusko invazijo na Ukrajino. "Mislim, da ima ameriški predsednik Donald Trump prav, ko pravi, da mora Evropa prenehati kupovati rusko nafto in plin. Prst je uperjen v dve državi. Ena je Madžarska in druga Slovaška," je na novinarski konferenci dejal finski predsednik.

"In seveda zagotavljamo, da se predsednik Trump zaveda, kdo hrani ruski vojni stroj z nakupom ruske energije," je dodal po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.

Oglaševanje

Ameriški predsednik je v začetku meseca med telefonskim pogovorom z evropskimi voditelji izrazil "veliko nezadovoljstvo" z nakupi ruske nafte s strani držav EU, je povedal ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski.

Premierja Madžarske in Slovaške Viktor Orban in Robert Fico sta večkrat kritizirala evropsko vojaško pomoč Ukrajini, pri čemer pa sama ohranjata vezi z Rusijo, medtem ko si Bruselj tudi s sankcijami prizadeva osamiti Moskvo zaradi njene invazije na Ukrajino.

Volodimir Zelenski in Alexander Stubb
Foto: REUTERS/Alina Smutko

Stubb in Zelenski sta danes spregovorila tudi o vdoru ruskih dronov na Poljsko v noči na sredo. To kaže, da Moskva "išče eskalacijo" z Natom in da mora Evropa še povečati pritisk na Rusijo, je prepričan Stubb.

Oglaševanje

Zelenski pa je dejal, da Ukrajina svojim evropskim zaveznicam in sosedam Rusije predlaga skupni program financiranja za proizvodnjo in razvoj prestreznih dronov. Menil je še, da vdor ruskih dronov v poljski zračni prostor spominja na dogajanje na polotoku Krim, ki si ga je leta 2014 priključila Rusija.

Predsednika sta govorila tudi o mirovnih prizadevanjih za končanje vojne v Ukrajini, pri čemer je Stubb dejal, da ni napredka, saj da Rusija ne želi sesti za pogajalsko mizo.

Teme

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje

Spremljajte nas tudi na družbenih omrežjih