Na odločitev Meddržavnega sodišča v Haagu, da mora Izrael nemudoma ustaviti vojaško ofenzivo v Rafi, se vrstijo odzivi. Visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell ocenjuje, da bo morala EU izbrati med podporo mednarodnim institucijam ali podporo Izraelu. Evropski komisar za krizno upravljanje Janez Lenarčič pa pričakuje takojšnjo izvajanje odredbe.
Visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell je danes v odzivu na odločitev Meddržavnega sodišča (ICJ), da mora Izrael nemudoma ustaviti vojaško ofenzivo v Rafi, ocenil, da bo morala Unija izbrati med podporo mednarodnim institucijam in vladavini prava ali podporo Izraelu.
“Izbrati bomo morali med podporo mednarodnim institucijam in pravni državi ali podporo Izraelu. Oboje bo precej težko,” je Borrell danes dejal na konferenci v Firencah, poroča bruseljski portal Politico.
Na odločitev ICJ se je odzval tudi evropski komisar za krizno upravljanje Janez Lenarčič. “Odredbe Meddržavnega sodišča so za pogodbenice zavezujoče in jih morajo spoštovati. Pričakujem njihovo popolno in takojšnjo izvajanje,” je zapisal na omrežju X.
Odločitev ICJ so med drugim pozdravili v Južni Afriki, ki je na sodišče vložila zahtevo za nujne ukrepe za ustavitev izraelske ofenzive v Rafi, ter predstavniki palestinskega islamističnega gibanja Hamas in Palestinske uprave, ki upravlja dele zasedenega Zahodnega brega.
Predstavnik Hamasa Basem Naim je ob tem dejal, da “mora Varnostni svet Združenih narodov storiti več, da bi ustavil izraelski napad na Gazo”, poroča katarska televizija Al Džazira. “Menimo, da to ni dovolj, saj okupacijska agresija poteka na celotnem območju Gaze in je zlasti na severu Gaze prav tako brutalna in nevarna,” je dejal.
Do današnjih odločitev ICJ prihaja po tem, ko je Južna Afrika v začetku meseca vložila prošnjo za začasne nujne ukrepe, s katerimi bi Izraelu naložili, da ustavi svoje vojaške operacije na območju Gaze, vključno z mestom Rafa, kjer izvaja ofenzivo.
Guterres poudaril obveznost spoštovanja odločitev ICJ
“Odločitve Mednarodnega sodišča so zavezujoče, zato generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres pričakuje, da jih vse strani ustrezno upoštevajo,” je danes v odzivu na odločitev ICJ, da mora Izrael nemudoma zaustaviti ofenzivo na mesto Rafa v Gazi, sporočil Guterresov tiskovni predstavnik Stephane Dujarric.
“Guterres se je seznanil z odločitvami ICJ, ki je odredilo takojšnjo zaustavitev izraelske ofenzive v Rafi, obvezno zagotavljanje humanitarne pomoči na prebivalce Gaze in izpustitev talcev,” je po navedbah francoske tiskovne agencije AFP v imenu generalnega sekretarja ZN danes povedal Dujarric.
Dodal je, da so “odločitve sodišča v skladu z ustanovno listino in statutom zavezujoče” in da je Guterres prepričan, da jih bodo vse strani ustrezno upoštevale.
Odločitev ICJ so po poročanju nemške tiskovne agencije dpa med drugim pozdravili tudi v Egiptu in Jordaniji, ob tem pa pozvali Varnostni svet ZN, naj z ustreznim pritiskom na Izrael poskrbi, da bo do zaustavitve vojaških operacij v Rafi dejansko prišlo.
Egiptovsko zunanje ministrstvo je v izjavi zapisalo, da “poziva Varnostni svet in vplivne mednarodne akterje, naj izpolnijo svoje pravne in humanitarne odgovornosti ter sprejmejo odločne ukrepe za končanje humanitarne katastrofe v Gazi”.
Jordanski zunanji minister Ajman Safadi pa je dejal, da odločitev ICJ “razkriva izraelske vojne zločine v Gazi”. “Izraelska vlada se ponovno odziva s preziranjem mednarodnega prava in ne upošteva navodil sodišča. Varnostni svet ZN mora prevzeti odgovornost, odpraviti izraelsko nekaznovanost in dvojna merila pri uveljavljanju mednarodnega prava,” je zapisal na omrežju X.
Odločitev je pozdravil tudi Svet za sodelovanje v Perzijskem zalivu (GCC). Zapisali so, da odločitev ICJ “odraža zavezanost mednarodne skupnosti mednarodnemu pravu in pravičnosti ter krepi zaščito pravic palestinskega ljudstva.”
Odločitev ICJ pomeni novo krepitev pritiska mednarodne skupnosti, s katerim se v zadnjem času sooča Izrael. Premier Benjamin Netanjahu je medtem nemudoma po objavi odločitve sodišča sklical posvet z več ključnimi ministri, govoril naj bi tudi z generalnim državnim tožilcem.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje