V noči na soboto se je nadaljevalo silovito obstreljevanje Gaze, ki mu je sledil nočni vdor izraelskih sil na ozemlje palestinske enklave. Kopenske enote v Gazi po besedah vojaških poveljnikov ostajajo, na poti pa so tudi okrepitve. Izraelski premier Benjamin Netanjahu je zvečer napovedal, da so kopenske operacije druga faza v boju proti Hamasu. Zaradi ostrih besed turškega predsednika Recepa Tayyipa Erdogana, ki je Izrael označil za vojnega zločinca, je izraelski vrh iz Turčije odpoklical vse diplomate.
Poudarki dneva
Najnovejše:
Spopadi tudi na meji z Libanonom
Nadaljujejo se tudi spopadi med libanonskim Hezbolahom in izraelskimi silami. Slednje so sporočile, da so izvedle povračilni napad, po tem ko je libanonska skupina napadla izraelski dron. Kasneje naj bi z brezpilotnim letalom v Libanonu zadeli teroristično celico, ki je poskušala izstreliti protitankovsko raketo proti Izraelu, navedbe vojske povzema BBC.
Hezbolah je medtem sporočil, da so njihovi borci izvedli več napadov z artilerijskimi izstrelki in vodenimi raketami. Več podrobnosti niso navedli.
O Hamasovem predlogu za izpustitev talcev razpravljal izraelski kabinet
Izraelski premier Benjamin Netanjahu je na novinarski konferenci povedal, da so se v vojnem kabinetu pogovarjali o Hamasovem predlogu za izpustitev talcev. Podrobnosti in morebitnih sklepov pogovorov ni želel razkriti, piše BBC.
Kot smo poročali, je Hamas v zameno za 229 talcev, ki so jih zajeli med napadom 7. oktobra, zahteval izpustitev vseh palestinskih zapornikov iz izraelskih zaporov.
Prvi posnetki izraelskih operacij v Gazi
Prvi posnetki izraelske vojske v Gazi
Prvi današnji posnetki izraelske kopenske vojske med operacijami v Gazi.
Netanjahu: Kopenske operacije so naslednja faza vojne
Izraelski premier Benjamin Netanjahu je dejal, da so izraelski vojaki in poveljniki po vsem območju Gaze, trenutna kopenska operacija pa da je druga faza vojne s Hamasom. V Gazo, ki jo je Netanjahu poimenoval za trdnjavo zla, so po premierjevih besedah napotili dodatne kopenske sile, ki naj bi "uničile Hamas in vrnile talce domov".
Izraelski premier je zavrnil tudi obtožbe o vojnih zločinih. "Če mislite, da lahko naše vojake obtožite vojnih zločinov, je to hinavščina. Smo najbolj moralna vojska na svetu," je dejal in zatrdil, da vojska upošteva ukrepe za zaščito civilistov. Netanjahu je pri tem Hamas obtožil zločinov proti človeštvu, saj da "svoje ljudi uporablja kot živi ščit".
Posvaril je še, da bo vojna s Hamasom "dolga in težka", a je prepričan v zmago. Obljubil je tudi, da bodo izčrpali vse možnosti za rešitev talcev.
Hamas v zameno za izpustitev talcev zahteva osvoboditev vseh palestinskih zapornikov
Hamas je sporočil, da so pripravljeni izpustiti talce, ki so jih zajeli med napadom 7. oktobra, če Izrael osvobodi vse palestinske zapornike v njegovih zaporih. Glede na navedbe izraelske vojske Hamas na območju Gaze zadržuje 229 talcev.
"Cena za veliko število sovražnikovih talcev v naših rokah je osvoboditev vseh palestinskih zapornikov iz izraelskih zaporov," je v izjavi na Hamasovem televizijskem kanalu Al Aksa dejal tiskovni predstavnik oboroženega krila gibanja Abu Obejda.
"Če hoče sovražnik zaključiti to zadevo priprtih naenkrat, smo pripravljeni na to. Če hoče to storiti korak za korakom, smo pripravljeni tudi na to," je dodal v izjavi, ki jo povzema francoska tiskovna agencija AFP.
"Cilji vojne proti Hamasu zahtevajo kopensko operacijo v Gazi"
Poveljnik izraelske vojske je dejal, da cilji vojne proti Hamasu zahtevajo kopensko operacijo v Gazi. "V Gazi trenutno delujejo najboljši vojaki, ki jih podpira natančen in silovit topniški ogenj. Da bi razkrili in uničili sovražnika, ni druge poti, kot da s silo vstopimo na njegovo ozemlje. To dejanje služi vsem ciljem vojne," je v videoposnetku dejal načelnik generalštaba Herci Halevi. Ob tem je ponovil besede obrambnega ministra Joava Galanta, da se je danes začela nova faza boja proti Hamasu.
Halevi je dodal še, da so v izraelski vojski v primeru regionalnega zaostrovanja pripravljeni na vse možne scenarije, zlasti na boj ob meji z Libanonom, kjer že vse od 7. oktobra potekajo obstreljevanja s skupino Hezbolah.
Izrael po ostrih Erdoganovih besedah iz Turčije odpoklical diplomate
Izraelski zunanji minister Eli Cohen je izraelskim diplomatom v Turčiji ukazal, naj zapustijo državo. Razlog za odpoklic diplomatskih predstavnikov so, kot je zapisal na družbenem omrežju X, "ostre izjave turškega vrha".
S tem je meril na izjave turškega predsednika Recepa Tayyipa Erdogana, ki je na propalestniskem shodu dogajanje v Gazi označil za pokol, Izrael pa za vojnega zločinca.
Borrell poziva k nujni prekinitvi sovražnosti v Gazi
Visoki zunanjepolitični predstavnik Josep Borrell je pozval k nujni "prekinitvi sovražnosti" na območju Gaze, da bi tako omogočili dostop humanitarne pomoči. Opozoril je, da je umrlo že veliko preveč civilistov, kar je v nasprotju z mednarodnim humanitarnim pravom. "Gaza je v popolnem mrku in izolaciji, medtem ko se nadaljuje silovito bombardiranje," je zapisal na omrežju X in spomnil na svarilo agencije ZN za begunce (UNRWA) glede slabega stanja prebivalcev, ki so ostali brez elektrike, hrane in vode.
"Ubitih je bilo veliko preveč civilistov, vključno z otroki. To je proti mednarodnemu humanitarnemu pravu," je zapisal. "Nujno je potrebna prekinitev sovražnosti, da bi omogočili dostop humanitarne pomoči," se je še zavzel. Na koncu je dodal obsodbo vseh napadov na civiliste, vključno z nadaljnjimi raketnimi napadi na Izrael, in poziv k takojšnji in brezpogojni izpustitvi vseh talcev.
Izstrelek zadel oporišče ZN v Libanonu
Tiskovni predstavnik Združenih narodov je sporočil, da je na sedež mirovne misije ZN v južnem Libanonu padel izstrelek. Dopisnik iz Libanona za britanski BBC poroča, da izstrelek ni eksplodiral, je pa oporišče kljub temu poškodovano.
Na jugu Libanon vse od 7. oktobra potekajo obstreljevanja med skupino Hezbolah in izraelsko vojsko. Pripadniki misije ZN zdaj preverjajo, čigav izstrelek je priletel v njihovo oporišče.
Telekomunikacijski mrk bi v Gazi lahko rešil Starlink
Tehnološki milijarder Elon Musk je sporočil, da bi lahko pri vzpostavitvi komunikacij pomagal satelitski komunikacijski sistem Starlink njegovega podjetja SpaceX. "Starlink bo podprl povezanost mednarodno priznanih humanitarnih organizacij v Gazi," je zapisal na omrežju X. Podrobnosti ni navedel.
Združeni narodi se v primeru kopenske ofenzive bojijo na tisoče žrtev
Visoki komisar ZN za človekove pravice Volker Türk je posvaril, da bi v primeru izraelske kopenske ofenzive na območju Gaze lahko umrlo še več tisoč ljudi. "Glede na način, na katerega so bile doslej izpeljane vojaške operacije, v kontekstu 56 let stare okupacije, svarim pred potencialno katastrofalnimi posledicami obsežnih kopenskih operacij v Gazi in pred možnostjo, da umre še več tisoč civilistov," je danes sporočil Türk.
Obsodil je tudi prekinitev internetnih in telekomunikacijskih povezav, s katero se od petka zvečer sooča Gaza. "Da je žalost in trpljenje civilistov še večje, so zaradi izraelskih napadov na telekomunikacijsko napeljavo in posledičnega odklopa spleta prebivalci Gaze ostali brez možnosti, da bi izvedeli, kaj se dogaja v Gazi, in odrezani od preostalega sveta," je opozoril.
Kot je navedel, reševalna vozila in ekipe civilne zaščite ne morejo več locirati poškodovanih in tisoče ljudi, ki naj bi bili ujeti pod ruševinami. "Ko se te sovražnosti končajo, se bodo preživeli soočili z ruševinami svojih domov in grobovi svojih družinskih članov," je dejal in vpletene pozval, naj storijo vse v svoji moči, da umirijo konflikt.
Erdogan: Glavni krivec za pokol v Gazi je Zahod
Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je bil v govoru na propalestinskem shodu v Istanbulu kritičen do odnosa Zahoda do spopadov na Bližnjem vzhodu. "Glavni krivec za pokol v Gazi je Zahod. Celemu svetu bomo povedali, da je Izrael vojni zločinec," je dejal zbranim na protestnem shodu.
Turški predsednik je izzval zahodne voditelje z očitkom, da ponovno ustvarjajo "vzdušje križarskih vojn". Erdogan se je obregnil tudi ob dvojna merila Zahoda, ki da "hkrati žaluje za otroki, ubitimi v Ukrajini in ne obsodi pobojev civilistov v Gazi. Vsaka država ima pravico, da se brani. A to kar se dogaja v Gazi, ni samoobramba, temveč pokol," je še dodal Erdogan.
Širjenje kopenskih operacij skrbi družine izraelskih talcev
Skupina sorodnikov izraelskih talcev, ki jih zadržuje Hamas, je zaradi izraelskih napovedi širjenja kopenskih operacij zaskrbljena. "Med nami vlada tesnoba, razočaranje in zlasti velika jeza, ker se nihče od članov vojnega kabineta ni sestal z družinami talcev in pojasnil ali kopenska operacija ogroža 229 talcev v Gazi," njihovo izjavo prenaša CNN.
"Operacije se bodo nadaljevale, dokler ne bo izdano drugačno povelje"
Izraelski obrambni minister Joav Galant je novinarjem dejal, da bodo kopenske operacije vojske v Gazi potekale, dokler ne bo izdano drugačno povelje. "Izrael je prešel v novo fazo v boju proti Hamasu," je po poročanju Al Džazire dejal minister. Ob tem je še navedel, da so izraelske sile napadle "teroriste vseh vrst".
Izrael pozval prebivalce v severnem delu Gaze, naj se umaknejo na jug
Tiskovni predstavnik izraelske vojske Daniel Hagari je prebivalce mesta Gaze in severnega dela Gaze pozval, naj se čim prej umaknejo na jug enklave.
"Zaradi lastne varnosti se umaknite na jug. Čas se izteka," je poudaril v videoposnetku, objavljenem na družbenem omrežju X. Dodal je, da se bodo domov lahko vrnili, ko se bodo "intenzivni spopadi končali".
Dodal je, da Hamas z namestitvijo orožja na civilnih območjih ogroža življenja prebivalcev in izpostavil, da Izrael ne bo pozabil napadov, ki so se zgodili 7. oktobra.
V Londonu shod v podporo Palestini
Na londonskih ulicah se je na shodu v podporo Palestini zbralo na tisoče ljudi, ki pozivajo k prekinitvi ognja med Izraelom in Hamasom.
Že minuli konec tedna se je na podobnem shodu zbralo približno 100 tisoč ljudi, podobno število pa oblasti pričakujejo tudi danes.
Shode sicer pričakujejo tudi v drugih mestih Združenega kraljestva, vključno z Manchestrom in Glasgowom.
Opustošenje po nočnem obstreljevanju
Fotografije prikazujejo opustošenje Rafe, mesta v južnem delu Gaze, po noči izraelskih napadov.
V Gazi umrlo že skoraj 8 tisoč ljudi
Zdravstveno ministrstvo v Gazi je sporočilo, da so izraelski napadi terjali že 7.703 človeška življenja, od tega je umrlo več kot 3.500 otrok.
Organizacije izgubile stik s sodelavci
Stik s sodelavci na območju Gaze, kjer vladajo vse slabše humanitarne razmere, so izgubile številne mednarodne organizacije. Med drugim je Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) v petek javila, da nima več stika s sodelavci, zdravstvenimi ustanovami in drugimi partnerji. Pozvala je k takojšnji humanitarni prekinitvi ognja.
Podobno so sporočili tudi iz Unicefa, Svetovnega programa za hrano, pa tudi iz humanitarnih organizacij, kot sta Save the Children in Zdravniki brez meja. V organizaciji Human Rights Watch so medtem opozorili, da bi zaradi prekinitve komunikacij lahko ostali prikriti vojni zločini, kar bi še prispevalo k nekaznovanosti za kršitve človekovih pravic.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje