Spremljali smo 84. dan ruske invazije na Ukrajino. Kot je sporočila ukrajinska vojska, so se napadi Rusije nadaljevali, pri čemer ruske sile po njenih besedah ciljajo vojaške tarče in civiliste. Usoda borcev, ki so se predali v Mariupolu (jeklarna Azovstal), še ni znana, je pa rusko obrambno ministrstvo dejalo, da se je doslej predalo skoraj tisoč ukrajinskih vojakov, ki so branili območje Azovstala. Kremelj je ukrajinske oblasti obtožil, da nimajo volje za nadaljevanje mirovnih pogajanj.
Najnovejše
ZDA spet odprle veleposlaništvo v Kijevu
ZDA so danes znova odprle svoje veleposlaništvo v Kijevu, ki je bilo zaradi ruske invazije na državo pred tem tri mesece zaprto. Kot je v izjavi sporočil ameriški State Department, so sprejeli dodatne ukrepe za okrepitev varnosti svojih kolegov, ki se vračajo v ukrajinsko prestolnico. Kot so dodali, vojna v Ukrajini še naprej povzroča smrt, uničenje in beg ljudi, a ZDA ostajajo zavezane spopadu z izzivi, ki ostajajo. "Ponosno stojimo ob in podpiramo vlado in ljudi Ukrajine, ko branijo svojo državo pred brutalno agresijo Kremlja," so zapisali na State Departmentu. ZDA so svoje veleposlaništvo v Kijevu zaprle 14. februarja, 10 dni pred vdorom ruskih enot v državo. Ameriški diplomati so še naprej zagotavljali storitve iz mesta Lvov na zahodu države. V Kijev se vračajo nekaj tednov po tistem, ko so ukrajinske sile odbile prizadevanje Rusije za zavzetje severa države in prestolnice, vojna pa se je osredotočila na vzhod in jug Ukrajine.
Nemčija bo Češki v zameno za vojaško pomoč Ukrajini namenila 15 tankov leopard
Nemčija bo Češki namenila 15 tankov leopard 2A4, je danes potrdila nemška ministrica za obrambo Christine Lambrecht. Gre za nadomestilo Češki, ki je od začetka vojne v Ukrajini tamkajšnji vojski dobavila znatno količino orožja, vključno s tanki sovjetske izdelave, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Iz češkega obrambnega ministra so sporočili, da bodo z Nemci pričeli tudi pogovore o nakupu 50 modernejših tankov nemške izdelave leopard 2A7+.
Češka obrambna ministrica Jana Černochova je ob tem sporočila, da je Nemčija že dolgo ključna češka gospodarska partnerica, a dodala, da temu ni tako na področju obrambe. "To želimo spremeniti, ne samo glede tankov, ampak v bilateralnih odnosov nasploh," je še dejala. Podarjenih 15 tankov bi lahko skupaj s strelivom in rezervnimi deli prispelo na Češko še pred koncem leta. Usposabljanje čeških oboroženih sil za koriščenje teh tankov bo izvajala nemška vojska. Češka je od začetka vojne 24. februarja Ukrajini namenila vojaško pomoč v vrednosti 138 milijonov evrov, je za francosko tiskovno agencijo AFP povedal predstavnik za odnose z javnostmi češkega obrambnega ministrstva Jakub Fajnor. V igri za tanke leopard iz nemških rezerv naj bi bila tudi Slovenija. Po poročanju nemškega časnika Der Spiegel, ki se sklicuje na zaupni dokument, je Slovenija Nemčiji namreč predlagala krožno menjavo, po kateri bi stare oklepnike T-72 sovjetske izdelave dostavila Ukrajini, v zameno pa si želi nemške oklepnike leopard 2, oklepnike puma in kolesna oklepna vozila GTK boxer. A v Berlinu so dali vedeti, da oklepnikov leopard in puma ne morejo dostaviti, da pa bi lahko ponudili "prastare" oklepnike marder in še starejše oklepnike fuchs, na kar pa Slovenija naj ne bi pristala, navaja nemški časnik v članku, ki je bil objavljen v začetku maja.
Yellenova večje tveganje za recesijo vidi v Evropi kot v ZDA
ZDA najverjetneje ne bodo zapadle v recesijo, saj centralna banka v boju proti naraščajoči inflaciji zvišuje obrestne mere, je danes dejala ameriška finančna ministrica Janet Yellen. Je pa opozorila, da večje tveganje za recesijo v luči ruske invazije na Ukrajini obstaja v Evropi. "Resnično ne pričakujem, da bo v ZDA nastopila recesija," je na novinarski konferenci pred zasedanjem finančnih ministrov in guvernerjev centralnih bank držav skupine G7 v Nemčiji dejala Yellenova. Ob tem je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP dodala, da je Evropa temu bolj dovzetna. "Prav tako je bolj izpostavljena na energetski fronti," je dejala. Cene energentov so se namreč po začetku ruske invazije močno zvišale. Evropa je, kar se tiče energetske oskrbe, močno odvisna od uvoza ruske energije, zato bi kakršna koli omejitev dobave nafte in zemeljskega plina možno ogrozila gospodarstvo, piše AFP. EU se sicer od začetka invazije trudi zmanjšati odvisnost od Rusije. Ravno danes je predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen predstavila načrt za odpravo odvisnosti EU od ruskih fosilnih goriv, v ospredju katerega je večja uporaba obnovljivih virov energije. Dvig cen energije je povzročil, da je inflacija v območju z evrom aprila znašala 7,4 odstotka, kar je precej več kot dva odstotka, kakršen je bil po navedbah AFP cilj centralnih bank. V ZDA je bila kljub manjši energetski odvisnosti aprila inflacija s 8,3 odstotka še višja, na kar je ameriška centralna banka odgovorila z dvigom obrestnih mer. Se je pa Yellenova v pogovoru z novinarji dotaknila tudi izjeme, ki dovoljuje Moskvi, da zunanje dolgove plačuje z dolarji, shranjenimi v Moskvi. Kot je napovedala, ZDA te izjeme najverjetneje ne bodo podaljšale. "Ko smo sprejeli prve sankcije proti Rusiji, smo sprejeli klavzulo, ki dovoljuje prehodno obdobje in vlagateljem omogoča prodajo vrednostnih papirjev," je dejala ameriška finančna ministrica. Kot je poudarila, je bilo to obdobje časovno omejeno. Zdaj se ji zdi smotrno, da bi se to obdobje končalo. Sankcije, ki so sledile invaziji, so Moskvi onemogočile dostop do dolarjev, shranjenih v ameriških bankah, zato je ruska vlada dolgove želela poravnati v rubljih, česar pa številne obveznice ne omogočajo. Vlada Vladimirja Putina je zato za plačilo začela uporabljati dolarje, shranjene v Rusiji, vendar se klavzula, ki to omogoča, izteče 25. maja, kar je dva dni pred prihodnjim ruskim plačilom za servisiranje dolga. Yellenova je poudarila, da končne odločitve še niso sprejeli, a da se ji zdi malo verjetno, da bi se izjema podaljšala. "Rusija trenutno ni v položaju, da bi si lahko denar sposojala na svetovnih finančnih trgih. Nima dostopa do kapitalskega trga. Če Rusija ne bo našla legalne poti za plačila in ne bo mogla odplačati dolga, mislim, da to ne bo pretirano vplivalo na ruski položaj," je še dejala po poročanju AFP.
Češki načrt za pomoč Rusom, ki bežijo pred državnim preganjanjem
Češka vlada je odobrila program za pomoč državljanom Rusije in Belorusije, ki so pobegnili pred preganjanjem v svojih državah. V okviru programa bodo češki organi lažje izdajali vizume Rusom in Belorusom, če lahko dokažejo, da so preganjani zaradi nasprotovanja nedemokratičnim režimom v domovini. Neodvisni novinarji in akademiki bodo verjetno med tistimi, ki bodo lahko izkoristili program, je dejal zunanji minister Jan Lipavski. Vodja beloruske opozicije Svetlana Tihanovska je nedavno pozvala češke oblasti, naj zagotovijo zaščito aktivistom, ki so bili prisiljeni pobegniti iz Belorusije.
Notranji sodelavec Kremlja priznal vojne "težave"
Še en "prokremeljski" glas je priznal "težave" v vojni z Ukrajino, ki jo Rusija imenuje "posebna vojaška operacija". Toda Rašid Nurgalijev, namestnik sekretarja varnostnega sveta Vladimirja Putina, je vztrajal, da bo Rusija dosegla svoje cilje - vključno z "denacifikacijo Ukrajine". To sledi pripombam upokojenega polkovnika in vojaškega analitika, ki jih je v začetku tega tedna v najbolj gledanem terminu na ruski televiziji izrekel Mihail Hodarenok, ki je opozoril, da se bodo "razmere za Rusijo očitno poslabšale". "Smo v popolni politični izolaciji in ves svet je proti nam, čeprav tega nočemo priznati," je dejal Hodarenok. Ruski varnostni svet se bo danes sestal s skoraj 100 tujimi veleposlaniki in razpravljal o grožnjah, ki jih predstavlja tudi neonacizem. Nurgalijev je zbranim veleposlanikom povedal, da bo "posebna vojaška operacija" kljub vsem težavam zaključena. Njeni cilji, vključno s cilji demilitarizacije in denacifikacije Ukrajine ter obrambe Donske ljudske republike in Luganske ljudske republike, pa bodo v celoti uresničeni," je dejal Nurgalijev.
Rusija je zaprla pisarno kanadske televizijske hiše v Moskvi
Rusija zapira moskovski urad kanadske javne radiotelevizije CBC in odvzema akreditacijo njenim novinarjem v Rusiji, je sporočila tiskovna predstavnica zunanjega ministrstva Marija Zaharova. Po njenih besedah je to odziv na "ukrepe, sprejete v praksi v zvezi z ruskimi mediji, njihovim prenosom in oddajami v Kanadi". Kanada je ponudnikom televizijskih storitev marca prepovedala distribucijo ruskih državnih kanalov RT in RT France. Velika Britanija je pred tem RT odvzela licenco za oddajanje, potem ko je kanal že izginil z zaslonov v Združenem kraljestvu zaradi prepovedi v EU, ki je prizadela satelitska podjetja, ki so zagotavljala prenose v Združeno kraljestvo.
Policija: Med invazijo v kijevski regiji našli skoraj 1.300 mrtvih civilistov
V regiji Kijev so od začetka ruske invazije našli približno 1.288 trupel civilistov, je povedal načelnik policije. "Trenutno imamo 1.288 trupel ubitih ljudi. Poudarjam, civilistov," je povedal Andrij Njebitov. Po njegovih besedah so mnogi bili usmrčeni z enim strelom v glavo. Njebitov je še povedal, da policija v regiji še vedno naletijo na grobišča.
Kremelj: Po "kapitulaciji" Mariupola se mirovni pogovori verjetno ne bodo nadaljevali
Mirovni pogovori med Rusijo in Ukrajino ne napredujejo in se po predaji ukrajinske vojske v Azovstalu najverjetneje ne bodo nadaljevali, je dejal tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov. "Pogajanja res ne napredujejo. Med ukrajinskimi pogajalci vidimo popolno pomanjkanje želje po nadaljevanju tega procesa," piše tiskovna agencija Interfax. Dejal je, da ni dvoma, da so se borci, ki so zapustili oblegano jeklarno Azovstal v pristaniškem mestu Mariupol, predali. Ukrajinske oblasti so povedale, da bi lahko borce zamenjali za ruske ujetnike, vendar podrobnosti o kakršnem koli sporazumu med obema stranema niso bile objavljene. Borci so bili odpeljani na območja pod ruskim nadzorom na vzhodu Ukrajine.
Rusija napovedala uporabo novega laserskega orožja
Ruske oblasti so danes sporočile, da bodo svoje vojaške sile v kratkem opremile z zmogljivimi laserji za sestrelitev brezpilotnih in lahkih letal. Tovrstni laserji naj bi postopoma nadomestili raketne sisteme za zračno obrambo, ki so bistveno dražji, poroča nemška tiskovna agencija dpa. "Naši fiziki so razvili močnejše laserske sisteme, ki omogočajo sežiganje različnih tarč, in jih pripravljajo za množično proizvodnjo," je danes po navedbah ruske tiskovne agencije Tass dejal namestnik predsednika ruske vlade Jurij Borisov. Novo lasersko orožje naj bi imelo domet pet kilometrov. Med testiranji, ki so potekala v torek, je novemu laserskemu orožju v manj kot petih sekundah uspelo sežgati brezpilotni letalnik. "Sedaj se počasi uvaja v oborožene sile, prvi prototipi pa so že v uporabi", je še dodal Borisov. Informacij ruskih oblasti zaenkrat še ni bilo mogoče preveriti. Laser naj bi sicer postopoma nadomestil raketne sisteme za zračno obrambo, ki so bistveno dražji. Borisov je pohvalil tudi že obstoječe rusko lasersko orožje Peresvet z dosegom 1500 kilometrov, ki sicer ne more sestreliti brezpilotnih letal, lahko pa "oslepi" in tako onesposobi sovražnikove satelitske in izvidniške sisteme, še navaja dpa.
Strokovnjaki svarijo, da bi lahko orožje za Ukrajino pristalo v napačnih rokah
Zahodne države krepijo dostavo orožja in streliva Ukrajini, ki se bori proti ruski invaziji, vendar strokovnjaki za trgovino z orožjem ob tem opozarjajo, da bi lahko del te pomoči pristal v napačnih rokah. Pri tem pozivajo k razmisleku o varnostnih posledicah in poudarjajo potrebo po večji preglednosti pri spremljanju pošiljk orožja.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje