Evropsko javno tožilstvo (EPPO) preiskuje, kaj sta si dopisovala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen in šef farmacevtskega velikana Pfizer Alberto Bourlo.
Najvišji evropski tožilci preiskujejo sum kaznivega dejanja v zvezi s pogajanji o cepivu za covid-19 med predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen in izvršnim direktorjem podjetja Pfizer Albertom Bourlo, poroča Politico.
Preiskavo so preiskovalci Evropskega javnega tožilstva (EPPO) v zadnjih mesecih prevzeli od belgijskih tožilcev. Von der Leyen sumijo vmešavanja v javne funkcije, uničenja SMS sporočil, korupcije in navzkrižja interesov, je razvidno iz dokumentov, ki jih je pridobil Politico. V zvezi z omenjenimi sumi kaznivih dejanj še ni bil nihče obtožen, dodajajo.
Preiskavo so belgijski pravosodni organi prvotno začeli v začetku lanskega leta po kazenski ovadbi, ki jo je vložil lokalni lobist Frédéric Baldan. Kasneje sta se mu pridružili še madžarska in poljska vlada – čeprav je slednja po zmagi proevropske vlade pod vodstvom Donalda Tuska na volitvah v postopku umika pritožbe.
Največ dopisovanja na vrhuncu epidemije
V središču Baldanove pritožbe je domnevno izmenjevanje SMS sporočil med von der Leyen in šefom Pfizerja Bourlo. Pošiljala naj bi si jih na vrhuncu epidemije koronavirusa, ko se je pripravljal največji posel s cepivi proti covidu-19.
Prvi je sicer sporno izmenjavo sporočil razkril ameriški časnik New York Times, ki je obenem vložil tožbo proti Evropski komisiji, ker slednja ni želela razkriti vsebine sporočil, potem ko so zaprosili za to. Komisija doslej prav tako ni želela potrditi obstoja teh sporočil.
Novica, da EPPO zdaj preiskuje afero Pfizergate, bi lahko še bolj podrobno preučila vlogo von der Leyen pri velikem poslu s cepivi. Posel naj bi bil vreden 20 milijard evrov, dodajajo pri Politico. Po njihovih informacijah bi lahko v okviru preiskave zasegli mobilne telefone in ostalo pomembno gradivo, med drugim tudi na sedežu Evropske komisije.
Neugoden trenutek preiskave za von der Leyen
Preiskava se je začela v občutljivem trenutku za predsednico Evropske komisije, saj se pripravlja na tekmo za svoj drugi mandat.
Dogovor, sklenjen na vrhuncu pandemije leta 2021, je sprva veljal za veliko zmago von der Leyen. Vendar pa je sama količina kupljenih cepiv že takrat vzbujala dvome, pri čemer je Politico konec lanskega leta razkril, da je bila vrednost neporabljenih odmerkov za najmanj štiri milijarde evrov.
EPPO je sicer že leta 2022 sporočil, da preučuje nakup cepiv, vendar je šlo za precej bolj splošen pregled. Trenutna preiskava pa je uradno prva povezana s Pfizergatom, še piše Politico.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje