Številke nedeljske nesreče v Dolomitih pripovedujejo grozljivo zgodbo. Po zadnjih podatkih je umrlo sedem ljudi, najmanj osem je bilo ranjenih. Reševalci medtem nadaljujejo iskanje 13 pogrešanih plezalcev.
V Dolomitih v Italiji se je v nedeljo zgodila tragedija – odlomil se je del ledenika z gore Marmolada. Umrlo je sedem ljudi, osem je poškodovanih – dva huje – veliko ljudi pa še pogrešajo. Na izhodiščni točki je namreč ostalo 16 avtomobilov, ki jih še nihče ni odpeljal. Iščejo jih tudi z brezpilotnimi letali.
Incredible footage from an helicopter of the mountain rescue of the basal detachment in Marmolada.
— Alpine-Adriatic Meteorological Society (@aametsoc) July 3, 2022
Water lubrication at the base (or interstrata) and increased pressure in water-filled crevasses are probably the main causes for this catastrophic event pic.twitter.com/2OXRExkdjy
Ledeni serak se je odlomil na približno 3.000 metrih nadmorske višine, kar je približno 300 metrov pod vrhom.
Vodja gorske reševalne službe Belluno Alex Barratin je dejal, da je masa, ki se je odlomila, ogromna in ima uničujoče posledice. Z gore so namreč v le nekaj sekundah padli velikanski bloki ledu in kamenja ter pometli vse, ki so jim stali na poti. “Ljudje so bili neprepoznavni, iznakaženi …” je povedal za Corriere della Sera.
Da je bila to nepredstavljiva nesreča in da ne bo mogoče takoj identificirati vseh žrtev, je za italijanski časnik dejal tožilec Sandro Raimondi, ki je začel preiskavo. Kot je dejal, jim bodo koristili tudi sorodniki oseb, ki se včeraj niso vrnile, da bodo lahko opravili DNK-preiskave. Tožilstvo je prejelo tudi telefonski klic romunskega konzula, ki je želel informacije o nekaterih rojakih. Državljanstva žrtev oblasti sicer niso sporočile.
Prva rekonstrukcija je pokazala, da je masa odnesla vsaj dve skupini z vrvmi, med žrtvami so bili tudi vodniki. Poškodovani naj bi se rešili le zato, ker so bili na robu plazu. Najhuje je bilo za tiste v dolini, tisti, ki so bili višje in so bili priča grozljivemu prizoru, pa so se čudežno rešili in nadaljevali vzpon proti Punta Penii, kjer so jih evakuirali reševalni helikopterji. Reševalci so morali zaradi varnosti nato prekiniti delo, saj je obstajala nevarnost novih odlomov.
Ko pa je govor o vzrokih nesreče, se ni mogoče ogniti podnebnim spremembam. “Visoke temperature lahko ustvarijo majhne potoke, ki pronicajo v ledenik, spodjedajo njegovo podlago in povzročijo, da se odlomi,” je za Corriere della Sera razložil Cristian Ferrari, velik poznavalec Marmolade, sicer pa predsednik Glaciološke komisije alpinistov iz Trenta. Legendarni alpinist Reinhold Messner pa je dejal: “Zaradi globalnega segrevanja so ledeniki vse tanjši in tanjši, in ko padajo, padajo kot nebotičniki.”
Občini Canazei in Rocca Pietore sta izdali posebni odredbi, ki prepovedujete dostop in gibanje na območju, ki ga je zasul plaz, dokler se z ustreznimi glaciološkimi in geološkimi raziskavami ne ugotovi, zakaj se je serak odlomil. Italijanski premier Mario Draghi je medtem povedal, da je treba ukrepati, da bi se v prihodnosti izognili takšnim nesrečam. “Vlada mora razmisliti o tem, kaj se je zgodilo, in sprejeti nadaljnje ukrepe,” je dodal. Tudi Draghi je plaz deloma pripisal podnebnim spremembam. Nesreča se je namreč zgodila le dan po tem, ko so na vrhu ledenika zabeležili rekordno visoko temperaturo. Živo srebro se je povzpelo na 10 stopinj Celzija. Draghi se je sicer sestal z družinskimi člani žrtev in jim izrazil sožalje.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje