Komisija predlagala nov organ za boj proti pranju denarja

Svet 20. Jul 202119:28 0 komentarjev
Zastava Evropske unije
Yves Herman/REUTERS

Evropska komisija je predlagala nov organ za boj proti pranju denarja, ki bo koordiniral delo nacionalnih organov, in omejitev na ravni EU za velika gotovinska plačila na 10.000 evrov. Evropsko računsko sodišče je v nedavno objavljenem poročilu ugotovilo, da EU nima enotnega pristopa k preprečevanju pranja denarja.

V središču danes predstavljenega svežnja je ustanovitev novega organa EU za preprečevanje pranja denarja in financiranja terorizma – agencije, ki nosi angleško kratico AMLA.

Novi organ bo koordiniral delo nacionalnih organov, da zagotovijo, da zasebni sektor pravilno in dosledno uporablja pravila EU. AMLA bo tudi podpirala enote za finančni nadzor, da izboljšajo svoje analitične zmogljivosti v zvezi z nedovoljenimi tokovi in ustvarijo finančne obveščevalne podatke za ključni vir za organe pregona, so pojasnili v sporočilu.

Današnji sveženj je sestavljen iz štirih zakonodajnih predlogov. Ob uredbi o ustanovitvi novega organa EU vključuje tudi uredbo o preprečevanju pranja denarja in financiranuja terorizma. Ta vsebuje pravila, ki se neposredno uporabljajo, tudi na področjih skrbnega preverjanja strank in dejanskega lastništva.

Komisija v okviru svežnja predlaga tudi omejitev na ravni EU za velika gotovinska plačila na 10.000 evrov. Velika gotovinska plačila so namreč za storilce kaznivih dejanj preprost način pranja denarja, saj je transakcije zelo težko odkriti. Ta omejitev na ravni EU je dovolj visoka, da ne postavlja pod vprašaj evra kot zakonitega plačilnega sredstva in da priznava ključno vlogo gotovine, pojasnjujejo v Bruslju.

Cilj svežnja je izboljšati odkrivanje sumljivih transakcij in dejavnosti ter odpraviti vrzeli, ki jih storilci kaznivih dejanj uporabljajo za pranje nezakonitih prihodkov ali financiranje terorističnih dejavnosti prek finančnega sistema.

“Vsak nov škandal v zvezi s pranjem denarja je en škandal preveč – in opozorilo, da naša prizadevanja za odpravo vrzeli v našem finančnem sistemu še niso gotova. V zadnjih letih smo dosegli ogromen napredek in pravila EU za preprečevanje pranja denarja so zdaj med najstrožjimi na svetu. Vendar jih je zdaj treba dosledno in natančno uporabljati, da bodo resnično delovala,” je ob predstavitvi svežnja dejal izvršni podpredsednik komisije Valdis Dombrovskis.

Poenotenje pristopa k preprečevanju pranja denarja

Današnji ukrepi bodo močno okrepili obstoječi okvir EU, saj upoštevajo nove in nastajajoče izzive, povezane s tehnološkimi inovacijami. Ti vključujejo virtualne valute, bolj povezane finančne tokove na enotnem trgu in globalno naravo terorističnih organizacij. Pravila EU o preprečevanju pranja denarja so zdaj med najstrožjimi na svetu.

Evropsko računsko sodišče je v nedavno objavljenem poročilu ugotovilo, da EU nima enotnega pristopa k preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma ter boju proti njima. Nadzorni okvir EU na tem področju je neenoten in slabo usklajen, je med drugim zapisalo v poročilu.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!