Nevihta Gabrielle še vedno divja nad severnim otokom Nove Zelandije. Močan dež in visoki valovi so najbolj prizadeli severovzhod otoka, poplave in zemeljski plazovi pa so nekatere kraje popolnoma odrezali od sveta. Močno je oteženo tudi reševanje, saj helikopterji v takšnih vremenskih razmerah ne letijo, marsikje pa so ljudje ostali brez mobilnega signala.
Potem ko je severni otok Nove Zelandije v ponedeljek dosegla tropska nevihta Gabrielle, so danes razglasili izredne razmere za celotno državo. Obilno deževje povzroča poplave in zemeljske plazove, ob obali pa težave predstavljajo tudi visoki valovi. Nekateri ljudje so morali zaradi narasle vode, ki je zalila njihova domovanja, zavetje poiskati na strehah hiš, od koder so jih postopoma umikali reševalci.
V več pokrajinah so oblasti odredile evakuacije, po prvih ocenah pa je zaradi poplav domove zapustilo okoli 2.500 ljudi, poroča Guardian. Reševanje je močno oteženo, saj marsikje zaradi slabih vremenskih razmer helikopterji ne letijo. Prav tako pa so zemeljski plazovi zasuli ceste in nekatere predele severnega otoka popolnoma odrezali od sveta.
Po poročanju tiskovne agencije Reuters je brez elektrike ostalo 225.000 ljudi, ponekod so ljudje ostali tudi brez mobilnega signala. Najhuje naj bi bilo vzdolž severne in vzhodne obale severnega otoka Nove Zelandije.
Arhitekt Lars von Minden, ki živi na zahodni obali otoka, je za Reuters povedal, da česa takega še ni videl. ” Na treh ali štirih območjih sem videl ogromne plazove. Nekateri so bili veliki tudi po 300 metrov in so s seboj odnesli ceste ter hiše,” je dejal zgroženo.
Novozelandski premier Chris Hipkins je o nevihti dejal, da je to najhujša vremenska ujma v zadnjem stoletju. “Takšne škode nismo doživeli že več generacij. Še vedno si skušamo ustvariti sliko o učinkih nevihte,” izjavo premierja povzema Guardian. Napovedal je, da bosta okrevanje in obnova dolgotrajna.
Napovedi kažejo, da je najhuje že za prebivalci otoka, nevihta pa naj bi svojo pot nadaljevala nad odprtim morjem. Kljub temu pristojni zaradi razmočenega terena in naraslih voda prebivalce še vedno pozivajo k previdnosti.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!