V Nemčiji je potekal množični shod s pozivom za končanje vojne in ustavitvi dobav orožja Kijevu. Shod je kritiziral nemški premier Olaf Sholz.
V nemški prestolnici Berlin se je danes na shodu s pozivom k mirovnim pogajanjem za končanje vojne v Ukrajini in ustavitvi dobav orožja Kijevu po ocenah policije zbralo 10.000 ljudi, organizatorji pa njihovo število ocenjujejo na 50.000, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Preberite še: Predsednica Pirc Musar se je poklonila Ukrajincem: zapela je ukrajinsko pesem
K shodu pod geslom “Vstaja za mir” pred Brandenburškimi vrati sta pozvali bivša vodja stranke Levica Sahra Wagenknecht in borka za pravice žensk Alice Schwarzer. Pred dvema tednoma sta objavili Manifest za mir, v katerem sta nemškega kanclerja Olafa Scholza pozvali, naj “ustavi stopnjevanje dobav orožja” Ukrajini. Pozivata tudi k prekinitvi ognja in mirovnim pogajanjem z Rusijo, da bi preprečili morebitno stopnjevanje konflikta v jedrsko vojno. Podpisalo ga je več kot 620.000 ljudi.
Preberite še: Rusi v Sloveniji: Prepričanje, da vsi podpiramo vojno v Ukrajini, je zmotno
Kritiki so jima očitali, da je manifest “naiven” in da gre “za vodo na mlin” ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu. Kritiziral ga je tudi Scholz, ki je opozoril, da bi shod lahko oslabil podporo javnosti ukrajinskemu boju proti Rusiji.
Za javno televizijo ZDF je ta teden pojasnil, da se ne strinja z vsebino manifesta, ker Putin “trenutno sprejema le eno obliko pogajanj, in sicer brezpogojno kapitulacijo, ki mu omogoča uveljavitev vseh njegovih ciljev”, poroča portal Deutsche Welle.
Minister za gospodarstvo Robert Habeck pa je vztrajal, da si “vsi, ki so pri zdravi pameti, želijo mir”. Politik stranke Zelenih je ob tem na televiziji ARD dejal, da skušajo organizatorji shoda kot mir prodati nekaj, kar “imperialistični diktator” vsiljuje Evropi, kar bi pomenilo povabilo Putinu, naj napade druge države.
Udeležbo na shodu so zavrnili tudi levosredinski socialdemokrati (SPD) in stranka Levica.
Skrajno desne skupine so medtem svoje privržence pozvale k udeležbi na shodu. Wagenknecht je namreč za javno televizijo ZDF dejala, da so jasno povedali, da na shodu ni prostora za skrajne desničarske simbole, da pa so “dobrodošli vsi, ki želijo z odprtim srcem demonstrirati za mir”.
Policija, zaskrbljena zaradi možnosti udeležbe skrajno desnih skupin, je okrepila varnost, tako da danes za varnost shoda skrbi 1.400 policistov. Doslej je poročala o manjših spopadih ob robu shoda.
Shod sledi protestu v znak solidarnosti z Ukrajino, ki se ga je v Berlinu v petek zvečer, na dan prve obletnice ruske invazije na Ukrajino, udeležilo okoli 10.000 ljudi.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje