Novoizvoljeni tajvanski predsednik Laj Čing Te je po sobotni zmagi sprejel delegacijo iz Washingtona in pozdravil partnerstvo z ZDA. Otoška država Nauru pa je po izidu volitev sporočila, da bo odslej Tajvan priznavala kot del Kitajske. Tajvan zdaj v celoti priznava le 12 držav sveta, kar je najmanj v zgodovini.
Laj Čing Te je na srečanju z delegati na sedežu svoje Demokratske napredne stranke (DPP) poudaril, da sta “svoboda in demokracija najdragocenejši dobrini tajvanskega ljudstva in sveti gori za zaščito Tajvana”.
“To sta tudi temeljni vrednoti, ki si jih delijo Tajvan in ZDA ter temelj dolgoročne stabilnosti partnerstva med Tajvanom in ZDA,” je dejal. Washingtonu se je zahvalil za podporo in dodal, da se veseli sodelovanja.
Pred srečanjem z novoizvoljenim predsednikom, ki je na sobotnih volitvah slavil z nekaj več kot 40 odstotki glasov, se je delegacija mudila na uradu odhajajoče predsednice Caj Ing Ven, ki bo položaj uradno zapustila 20. maja. 67-letna voditeljica je ocenila, da ima obisk delegacije velik pomen, saj kaže na tesne odnose med Tajpejem in Washingtonom, poročajo tuje tiskovne agencije.
Vprašanje Tajvana ostaja točka trenja med Kitajsko in ZDA
Vprašanje Tajvana sicer ostaja eden glavnih razlogov za trenja med Kitajsko in ZDA, ki so glavna dobaviteljica orožja Tajpeju, v primeru konflikta pa so zavezane tudi obrambi otoka. Kitajska je Laja pred volitvami označila za resno nevarnost in volivce pozvala, naj ga ne podprejo.
Po razglasitvi volilnega izida pa je Peking sporočil, da ta ne bo spremenil osnovnega okvira in trenda razvoja odnosov ali oviral neizogibne ponovne združitve v okviru politike ene Kitajske. Laj je medtem zagotovil, da bo samoupravni otok branil pred kitajskim ustrahovanjem ter ohranjal mir in stabilnost v Tajvanskem prelivu.
Nauru na strani Kitajske: prekinil vezi s Tajvanom
Država v Oceaniji Nauru se je odločila, da bo odslej Tajvan priznavala kot del Kitajske, so danes sporočile oblasti v Jarenu.
“Ta sprememba nikakor ne namerava vplivati na naše obstoječe tople odnose z drugimi državami,” je v izjavi zapisala vlada Nauruja, kjer na približno 21 kvadratnih kilometrih živi nekaj več kot 12.000 ljudi.
V Tajpeju so se na odločitev pacifiške državice hitro odzvali. “Zahtevamo, da Nauru nemudoma zapre svoje veleposlaništvo v Tajvanu,” je sporočil namestnik tajvanskega zunanjega ministra Tien Čung Kvang. Ob tem je ocenil, da je do preobrata Nauruja glede vprašanja Tajvana prišlo po zaslugi kitajske gospodarske ponudbe otoški državi.
V Pekingu so odločitev Nauruja, da bo odslej priznaval politiko ene Kitajske, v okviru katere Peking Tajvan dojema kot del svojega ozemlja, pozdravili. Po navedbah kitajskih oblasti odločitev kaže na to, da je “načelo ene Kitajske v skladu z voljo ljudi in trendi časa”.
Nauru je sicer diplomatske vezi s Tajvanom prekinil že leta 2002, vendar jih je tri leta zatem obnovil, potem ko Kitajska ni izpolnila obljub o podpori državi. Tajvan zdaj v celoti priznava le 12 držav sveta, kar je najmanj v zgodovini.